1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumda türeyen esrarengiz canlılar

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ekim 2008 başlatılmıştır.

1. Shadow

Shadow

İsim:
    Kerem Yücel
    Cevap: Akvaryumda türeyen esrarengiz canlılar

Deniz akvaryumu aldım hiç birşey bilmiyorum. İyi ki varsınız. Merak ettiğim herşeyi öğrenebiliyorum. Teşekkürler...

2. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Kerem aramıza hoş geldin.

İlgili bölüm de akvaryumunu tanıtırsan ne var ne yok ölçüleri vs. gibi sana daha kolay yardımcı olabiliriz.

3. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Abilerim lütfen bana yardımcı olun.Deniz akvaryumuna yeni geçtim sayılır 200/60/60 bir akvaryum kurdum odama içinde hummer coral leather coral parcula blue tang yellow tang war suanlık yavaş yavaş kurmaya uğraşıyorum hala.1-2 hafta evvel mushroomlarım esrarengiz şekilde kayboldu arkalarında hiç iz bırakmadan büyük kısmı gitmişti üstünde durdukları kaya kelaynaklara dönmüştü.Yeni başladığım için merakım beni sürekli ilgilenmeye sevketti neden böyle birşey olabilirdi.Geceleri ışığı aniden açıp hem pod oluşumlarına bakıyordum hemde nedenini araştırıyordum.2 gündürde leather coral sanki kesilmis budanmış gibi gittikçe küçülmeye başladı.Bu gece ışığı aniden açtığımda podlara bakarken leather coraldan dumanlar cıktığını gördüm dikkat ettigimde aynı onun rengide açık kahverengi küçük yengeç tarzı birseyin resmen budadığını gördüm büyükçe bir parça koparıp kayaların arasına girdi.Fotoğrafını çekemedim o anki şaşkınlıkla 5-6 sn falan görebildim hepi topu internette birazcık araştırdım fakat bırakın bulabilmeyi benzeyen bir canlı bile bulamadım belki bana yardımcı olabilicek birisi vardır ney olduğunu tahmin edebilen şöyle tarif edeyim kıskaçları falan yoktu sanki ellerini ayaklarını içeri çekse kahverengi bir top olucakmış gibiydi.Açık kahverengi gövdesi resmen yuvarlaktı küçücük 2 tane siyah gözu wardı kıskaçları yoktuda sanki onun yerine palet benzeri bir el yapısı vardı.sizce bu canlı ney akvaryumun anasını ağlattı ama mutluyum ilk defa böyle bişeye şahit oldum nerden gelmiş nasıl girmiş akvaryuma hiçbi fikrim yok :):):):):)

4. MOVACIKLI

MOVACIKLI

İsim:
    Mustafa ovacıklı

Yağız bu akvaryumu kuralı kaç gün olduda sen hemen Blue tang, Yellow tang ekledin, ya sabır çekmeyi bileceksin bu işler böyle malesef ki o bahsettiğin canlının fotografını çekmeye çalış. Olmadı saklandığı kayayı bir leğenin içine koyarak içerisindeki canlının ne olduğunu bulup mtlaka fotografını çekip forumda paylaş mutlaka bilen üstad larımız olucaktır.

5. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

HAIRY CRABS dediğimiz yada Teddy Bear Crabs olarak ta geçen tüylü bir yengeç cinsi olabilir.. Tüylerinden dolayı siz onu topak bişey görmüş olabilir misiniz?

6. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer

Tuzlu su bitki haricinde canlı çeşitliliği çok yüksek olan bir alan. Benim merak ettiğim tuzlusu akvaryumlarında birdenbire ortaya çıkan bu canlıların nasıl oluştukları. Canlı kaya ve canlı kum içerisinde spor/yumurta/tohumları olduğundan uygun ortam bulduğunda büyüyordur diye düşünüyorum. Abimin akvaryumunda durup duruken bir yengeç türemişdi örneğin (sonradan schrimp parçaladı).

Uçuk olacak ama tek hücreli canlılardan omurgasız ve eklem bacaklılara doğru bir evrilme varmıdır ev akvaryumlarında? Belkide 1000 yıl sürecek bir durumun 2 ayda olduğunu sanmak çok aptalca gelecek size ama?

7. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Tuzlu su kaya formlarını incelemeden bu sorunun cevabını bende çok merak ediyordum.. Kayalar o kadar çok gözenekli ki, her bir kayada binlerce labirent var diyebilirim. Tuzlu suda canlı kaya olarak aldığımız kayaların içlerinde yüzlerce canlı türü, binlerce hatta milyonlarca pod olabilir. Dolayısıyla evrim mevrim hikaye, illa ki aldığımız kayalarla geliyor. Seramik veya ölü kayalarla kurulmuş bir sistemi 2 ay değil, 2 yıl hiç bir ekleme yapmadan sadece su döngüsünde bıraksanız, durduk yere yengeç çıkmaz akvaryumunuzda..

Aldığınız bir mercanın altında, arasında veya kayalar ile akvaryumlarımıza giriş yaparlar.;)

8. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Yaklaşık 10-12 ay falan oldu kuralı. O anki şaşkınlıkla çekemedim ama Erman beyin fotoğraflarını koyduğu yengece çok benziyordu tüyleri var gibiydi. Peki şimdi ne olacak nasıl çıkaracağız yada çıkartmamız gerekecek mi ?

9. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Marine seviyorsan çıkarma ama reef olsun istiyorsan elbette çıkarmalısın.. Yani mercanların önemi yok ben yengeci sevdim dersen, çıkarma dursun. Ama mercanlarımı seviyorum istemem bu yengeci dersen, kayaların üzerinde veya oyuğunda gördüğün bir an, sırtına bir bıçak darbesi ile şişleyip alman muhtemel.. Veya gördüğün kayayı sudan dışarı alıp su dışındayken operasyon yapman olası.

10. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Yengeci sevdim ama kimbilir kaç aydır orada fakat ben sadece 1 kere gördüm göremediğim bir hayvanı beslememin mantığı varmıki ? Ayrıca corallarla besleniorsa bittiğinde açlıktan ölücektir zaten diye tahmin ediyorum birdaha görebilmem çok zor diye tahmin ediyorum leather coral diye birsey kalmadı budadı resmen dokunaçları bile kalmadı bir sap kaldı yerinde okadar öyle bıcağı denk getirebiliceğim kadar büyük değil baş parmağın tırnağının büyüklüğünde aklıma başka birşey geldi kayayı kaynar suya batırsam yada tatlısuya işe yararmı ?

11. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Çok vahşiiiiii. Ne olursa olsun öyle bir durumda ben kıyamam kalır akvaryumda. Ama siz şanslısınız kayayı dışarı alarak yada kapanla falan sağ ele geçirip denize salabilirsiniz.

12. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

:) Abi vahşi olan ben değilim Özkan abi. :D

Yani o öyle yapmıştı. Denize uzak bir yerdeyim tabi ki bunu düşünmem normal ama, gerçi ben Özkan abi öyle yaptı diye yazdım. Ben olsam, pleksi kutu veya büyük yavruluklar oluyor ya, onların içinde besleyebilirim de. Gözlemlemiş olurum hem canlıyı.

13. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Bencede yavrulukta falan beslenebilir.

14. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Güzel söylüyorsunuzda abilerim nasıl yakalıycamki fileylemi yoksa yavruluğum var :):) Ayrıca nasıl geldi akvaryuma onuda anlayamadım sağ yakalayabilirsem isteyene kargolayabilirimde.

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Hangi kayaya girdiğini gördüysen kayayı dışarı al ve akvaryum suyu içinde çıkarmaya çalış.

16. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Halilin dediği gibi kayayı dışarı bir leğenin içine al, sallayarak kuvvetli bir deprem yaratırsan dökülür.

Sent from my GT-I9100 using Tapatalk 2

17. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Canlı kayalardaki yumurtalardan geliyorlar ki bildiğim kadarıyla yengeçler yavrular çıkana kadar yumurtalarını taşıyorlar (emin değilim sadece anımsama); ama evrim için nesil aktarımı gerekli. Binlerce yıla gerek yok tür değişikliği yaşanmasa da evrim gerçekleşir.
    Bu arada 2 yıl akvaryum sadece ölü kaya ile döndürülse belki yengeç oluşmaz ama bir çok canlı formu meydana gelir.
    Yengeçi yakalamak için kapan kurabilirsiniz madem leather'la besleniyor leather'ı kapanın içine yerleştirin. Kapan yapımı sitede var aratıp bulabilirsiniz, zor bir işlem değil. Bence de öldürmeyin bir yavrulukta ya da sumpta gözlemleyebilirsiniz

18. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

İlginiz için teşekkürler akşam eve gidince deneyeceğim fotoğraflarını koyarım. Umarım çıkarabiliriz yuvasından kayayı biliyorum girdiği oyuğa kadar gördüm, ağzında kocaman bir leather coral parçasıyla beraber yuvasına döndü. :) Leğenim var bir tane aksam bir daldırıp çıkarayım sarsayım bakayım çıkacak mı? Umarım çıkar çıkmazsa küçük bir tel parçası sokabilirim oyuğa oda olmazsa kapanı denerim ama işe yarayacağını pek sanmıyorum çünkü ilk defa yüz yüze geldik karşılaşma olasılığımız az. :) Sump a koyamam çünkü orada ölür. Hayvanı oraya koyacak olduktan sonra öldürürüm daha iyi. Yavruluğum olacaktı bir tane tatlı su zamanlarından kalan.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan
    Merak etme sumpta ölmez.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

20. Yağız

Yağız

İsim:
    yağız

Denedim çıkartmayı ama ya çok inatçı yada artık orda değil.Ben başka bir oyukta olucağını zannetmiyorum orayı host edindiyse hala ordadır gibime gelir salladım vurdum tatlı suya soktum sıcak su tuttum azcık banamısn dmedi bütün bodlar çıktı yengeçten haber yok oyukta çok pis biyerde ve baya derinlere gidiyor kaya şuan kovanın içinde akvaryum suyuyle beraber duruyor pes ettiğimden size sorana kadar belki canı isterse çıkar diye :)

Sayfayı Paylaş