1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki ışık renginiz ?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 17 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

1. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Akvaryumdaki genelde kullandığınız ışık renginiz ve nedeni nedir arkadaşlar ben bunu bir türlü çözemedim.

Akvaryumum küçük olduğundan dolayı akvaryumumda bitkiler için su altı lambaları kullanmak istiyorum 20 watt 2 tane alacağım akvaryumum 50 litreden oluşmakta armatürde olmadığı için en kolayı bu gibi geldi hemde bana göre maliyeti en ucuz olanı bu olacaktır şimdilik 1 tane mavi su altı ışığım var ama kapakta kullanıyorum sizce ne yapmalıyım bu sorunu çözmek için uygun bir fiyat aralığında bulmam lazım. Şimdiden teşekkürler.

Gerçekten bu konuda yardıma çok ihtiyacım var. :(

2. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Doğuş Bey bende akvaryumumda zamanında mavi ve beyazı aynı anda kullandım. Beyaz floresan ve mavi su altı lambası. Bunun bitkiler üzerindeki olumlu etkilerini gözlemledim. Tavsiye ederim...

3. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bende mavi rengi çok doğal buluyorum akvaryumda ama floresan şansım olmadığından dolayı kullanacağım su altı lambaları işe yarar mı ? Bitkilerimde boy uzamasını düzenli yapabilmek için kapağıma düzenli dağıtıp birde kapağın üzerine ayna yada bir alüminyum düşünüyorum buna ne dersiniz peki ?

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Dalgıç floresanların üzerinde yazan değerler gerçeği hiç bir zaman yansıtmaz, çünki ampulun üzerindeki 3 farklı rengi yansıtan boyadan ibarettir.....

Her floresanın kendine has ışık sıcaklıkları bulunur, bitki tanklarındada önerilen 10.000 kelvini geçmemek şartı ile kullanılır, 10.000 kelvinde tek başına kullanılmaz, kombinasyon yaratmak için 5.300 kelvinden başlayarak 6.700 kelvinli tüpler ile renk sıcaklığı kompinasyonu sağlanır.

Son olarakda, mavi renkli floresanlar bitkili akvaryumlarda yosundan başka hiç bir şey beslemez, yosunu tetikler. Bu yüzdende önerilmez.....

lepistes ve fth-94 bunu beğendi.
  5. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ
    Murat abi söylenicekleri yazmış zaten.

Ayrıca ben mavi rengi akvaryumda hiç doğal bulmuyorum. Mavi renk lambanız varsa ve seviyorsanız, gidip hemen bir grolüx alın onu 2 kat daha fazla seveceğinizden eminim. Zamanında ilk lambam maviydi. Sarı prensesler kararık kararık duruyordu. Sağolsun o zaman Murat abim grolüx yollamıştı balıkların gerçek renkleri ortaya çıkmıştı :)

6. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Evet sizin görüşlerinizde anlamlı ama benim akvaryum camına o floresanları oturtmam imkansız. O yüzden ya çok farklı bir yöntem keşfetmem gerekecek yada başka bir yolunu bulmam ben araştırmaya devam ediyorum ama ben yinede siza kapağımın fotoğrafını yollamak istiyorum buna uygun bir şekilde bir çıkar yol bulmamız gerekebilir.

Kapak boyutları 60 cm 30 cm dir.

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
  8. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Murat abi söylediğin olaya bende katılıyorum. Mavi rengi fazla kullandığım zamanlar yosun artışını farkettim. Ama bunu yoğun ışığa bağlamıştım. Demek mavi renkten kaynaklanıyormuş. Düzeltmen için teşekkür ederim abi.

9. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Teşekkürler zaten o başlığı sayısız defa inceledim ve hakkında düşündüm en yakın zamanda da bir elektirikçiye gidip buna benzer bir sistemi geliştirmeye çalışacağım. Tekrar teşekkür ederim. Yaşınızdan ötürü size abi dememde sakınca yoktur diye düşünüyorum. Tekrar teşekkür ederim Murat abi en kısa zamanda bunula ilğili araştırmalarımı yapıp forumda paylaşacağım.

murer bunu beğendi.
  10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Bir sorum daha olacaktı [​IMG] gibi ampullerin 11 watt gibi bir değerleri var benim akvaryumumda zaten boyutları 60 cm uzunluk 25 cm en 40 cm civarıda yükseklik var bu tip ampullerden daha yüksek watt değerleri içerenlerden bulsam ve onlardan mesela 22 watt 2 adet akvaryuma taksam bitkilerime yardımcı olurmu bitki olarakta Lilaeopsis mauritiana ve Rotala rotundifolia düşünüyorum sizce buna ne dersiniz olmadı kapalı devre floresanlardan düşünüyorum balastları içinde herşey olabilir bu konu hakkındaki fikirleriniz bu yolda dahada aydınlatacaktır. Şimdiden tekrar teşekkürler.

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Tasarruflu ampul ile Rotala bakabilirsiniz ama, Lilaeopsis mauritiana bakamazsınız, tasarruflu ampullerin kelvinleri bu bitkiye yetmez.....
    Wattın önemi kadarda, renk sıcaklığınında önemi var....

Sayfayı Paylaş