1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki alien larvaları

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde suret tarafından 1 Mart 2012 başlatılmıştır.

1. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N
    Bizim sump'da 3 tane alien larvasına benzeyen şeyler türemiş. Bunlar ne olabilir?
    Yani ya ben dün evde yokken uzaydan geldi ya da uzaydan gelmedi ama bir şey kendi kendine larva ördü. Hem de 3 tane. yeni bir şey eklemedim akvaryuma, canlı-cansız.. Valla.
    Boyları : en küçük olan 3 cm, ortanca 4 cm, baba alien larvası 5 cm.

2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Cevap: Akvaryumdaki alien larvaları

Sünger.:heyo:

3. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay

Banada sünger gibi geldi Teoman abiye katılıyorum

4. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Aslında bu sünger dediğimiz canlı, hakikaten sünger gibi değildir de bu onun bir türümüdür? Zira bildiğimiz sünger adını verdiğimiz şey de denizden çıkarılıp kurutularak elde ediliyor diye biliyorum. Suyu süzen, deniz akvaryumlarında oluşması muhtemel bir tür sünger diyebilirmiyiz? Suya etkileri hakkında da bir fikrim yok..

Edit : Şu google'da olmasa harbiden hiç bişeyden haberimiz olmayacak he :

Süngerler denize dalarak, çeşitli araçlarla dibi tarayarak ya da ucu çatallı sırıklar kullanılarak çıkarılır. En değerli süngerler kıyıdan 80-130 km kadar açıkta, 18-36 metre kadar derinlikte bulunmaktadır. Toplanan süngerler tekneye yığılarak çiğnenir. İskeletleri dışında kalan dokularının çürüyüp ayrışması için asılarak uzunca bir süre bekletilen süngerler daha sonra dövülüp yıkanır ve iyice temizlenerek kurumaya bırakılır.
    Doğal süngerlerin yerini büyük ölçüde yapay süngerlerin alması bu hayvanların yok olup gitmesini bir ölçüde engellemiştir.

Buna göre bu süngerler biraz daha büyürse onları çıkarıp bir hamur teknesinde ayaklarımla çiğnemem gerekiyor. Tamam o zaman..

5. kupeli

kupeli

Yer:
    Ankara

Denizdeki süngerler iğrenç kokar. Evde ayakla çignenirken çıkacak kokuyu tahmin edemiyorum.

6. akunaki

akunaki

İsim:
    yusuf bozkurt
    Cevap: Akvaryumdaki Alien Larvaları

Akvaryumda Alien Larvaları gibi boru şeklindeki süngerlerden yaşatan yok mu akvaryumunda acaba? Çünkü onlar okyanusun ps gibi bir işlev görüyormuş galiba bilgisi olan var mıdır?

Eğer işlevi o şekildeyse yosun duvarı+sünger oh ne rahat :D

7. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Bu alien larvaları biraz artmış, 15 gün kadar önce 2-3 taneydi şimdi 8-9 tane olmuş. Sanırım koku da yapıyor, sump çürük meyve gibi kokuyor hafif. Belki biraz su değiştirsem koku gidecek bilmiyorum. Bunları temizleyeyim mi? Kalsınlar ve çoğalsınlar mı?

8. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Bildiğim kadarıyla sünger tipi canlılar her zaman risk oluşturur. Suyu süzerler bu doğru ancak yaşamları sona erdiğinde ya süzdüğü atıkları kusarlarsa? Ben olsam temizlerdim.

9. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Erman dediğin olayı ilk defa duyuyorum öyle bir şey olsa üstadlardan uyarı gelirdi.

10. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN

Ben Temel Abi'nin bu yönde bir yorumunu hatırlıyorum. Bulursam alıntılarım da, 12 bin mesaj arasında zor o. :)

11. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

bekliyorum merakla..

12. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya

Burak esasında su şartları kötüyse çoğalırlar diye düşünüyorum sen iyisimi temizle .:heyo:

13. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Tamam abi, ben bi dalayım sump'a..

14. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

...Sump'dan geliyorum, 2 saat kadar sürdü bu akşamki maceramız. Tesbitlerimde yanılmamışım. Süngerler hakikaten çürük meyve gibi kokuyor. Sump'ı bayağı bi kaplamışlar. Temizlerken biraz canım sıkıldı bu kokudan. Ve hatta protein skimmer'ın içini de ufak ufak parçalar sarmış ben bu kadarını beklemiyordum. Ps'in temizlenmesi, sump'ın temizlenmesi, elyaf, su değişimi, seviye, sıcaklık ayarı tuzlu suyun kaşıntıları derken 2 saat geçti ama kokudan kurtuldum çok şükür.

Sump'da oluşmasını bir şekilde elle temizleyerek engelleyebilir, azaltabilirim gelişme sürecini fakat akvaryumun içindeki bazı kayalarda da benzer oluşumlar var. Onları nasıl önleyebilirim? Kayayı çıkarıp temizlemek istemiyorum, mantıksız zaten. Su değerleri oynadığından bu sorunlar ortaya çıkıyorsa hangi değeri sabit tutmak gerekir? ca, mg seviyeleri olabilir mi acaba? bu değerler hakkında bir testim olmadığı için bilgim sıfır..

bakalım...

15. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Burak abi sen damacana suya mı geçmiştin ?

16. suret

suret

Yer:
    istanbul
    İsim:
    Burak N

Arada bir denedim damacana suyu evet. O dönem çok uzun sürmediği için çok fazla test etmedim, kesin şu oldu diyemem. Şu anda ro kullanıyorum gene. Lambaları değiştirdim ve haşlanmış ıspanak, marul gibi sebzeleri önemli ölçüde azalttım. Artık bunlardan birine bağlıyorum yosun sorununu, zira epey azaldı. Ama bir şey azalırken bir şey artıyor, sünger gibi. Onları da temizledim bakalım neler olacak daha..

Sayfayı Paylaş