1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.
  2. Toplantımıza hepinizi bekliyoruz! Toplantı yeri ve saati için geleneksel Akvaryum Portalı toplantıları konusunu ziyaret edin . Akıllı olun dedikodu yapacağız :)

Akvaryumdaki Hastalık Hakkında Yardım

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde _Ceren_ tarafından 20 Ocak 2012 başlatılmıştır.

1. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan
    Merhaba;

2 hafta önce 30 Ltlik bir akvaryum kurdum (lepistes için).. içine kum,saz,kök,java ekledim..
    Sera aquatan ve klor giderici koydum, ve protectant gibi bir ilaç daha(beyaz şişede...) Akvaryumcunun söylediği herşeyi yaptım (zaten akvaryumu kurmadan 1-2 hafta da hep forumlarda gezini bi şeyler okuyordum). Isıtıcım 28 derecede, akvaryumumun kendi filtresi var sürekli çalışıyor. Neyse kurulumdan 4-5gun sonra (ki ilaçlardan dolayı akvaryumcu hemen alabilirsin dedi ama forumlarda okuduklarım sebebiyle ez da olsa bekleyeyim dedim) 8 tane lepistes aldım 3 erkek 5 dişi şeklinde. Akvaryuma alıştırarak yerleştirdim.İlk 4 gün herşey güzeldi. Hatta sera guppy gran yemi yemedikleri için bir de sera pul yem aldım. Çok iştahlı değillerse de biraz yiyorardı.. 4.5.6.gunlerde 1er tane dişi kaybettim..önce durgun şekilde yüzeyde duruyorlar,yaklaşınca yan yan yüzmeye başlayıp savruluyorlardı. Üçü bu şekilde öldü ama herhangi bir hastalık belirtisi yoktu ya da ben öyle sandım. Çarşamba akşamı balığımın kuyruğunda bir bozukluk farkettim minicikti. Perşembe sabah biraz daha arttı,perşembe akşamı eve gidince inanamadım. Ciddi bir hasar vardı, ve balığımın altından pamuksu bir şey sarkıyordu. 2 erkek balığımda mevcut, 1 erkek sağlam gibi, 1dişide de başlamış sanırım,diğer dişi de sağlam gibi. Bu arada salı günü akvaryuma Ankara'dan getirttiğim anubiasları koydum taşa bağlayarak..onlarla mı geldi hastalık bilmiyorum :( anubiaslar da soğuktan yolda donmuşlar zaten, çrürüyorlar akvaryumda. Ne olur yardım edin. Ölsünler istemiyorum. 2 dişi de hamile,yavrular gelmek üzere :(

Çok uzun yazdım biliyorum ama çaresiz haldeyim. Dün gece durumu farkedince akşam 10da heryeri gezdim, sonunda açık bi yer bulduk da sera bactopur ,sera mycopur ve sera fishtamın aldım. Önce mycopuru yaklaşık 30 damla koydum, sonra 20dk bekleyip, 22 damla bactopur ekledim...

2-3 gün önceki ölümler sebebiyle de kaya tuzu eritip koymuştum, 25 lt için 1 çorba kaşığı diyordu, ama emin olamadığım için 30Ltre 1tatlı kaşığı ya da çok az fazla koydum...

Aşağıdaki URLde akvaryumumdan çektiğim resimler var..

Kısaca sorunlarım:
    Balıklardaki kuyruk bozulması ve pamuklanma? Sanırım beyaz benek...
    Anubiasların çürümesi-çıkartıp atayım mı? yaprakları kesip, kok ve gövdeyi mi koyayım bir yaprağın üzerinde?
    Beyaz yumurtalar var sanki, resimde greceksiniz. Bunlar mı hastalığa sebep oluyor?

Şimdiden teşekkürler...

2. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N
    Cevap: Akvaryumum'daki Hastalık :( - Yardım

Öncelikle durum hakikaten çok karışık, kendi yaptığım hataları görüyorum ve size de bu yüzden bazı bir kaç tavsiyede bulunabilirim. Hastalığın giderilmesi hususunda lepistesler konusunda çok bilgili bir üstadımız var, o mutlaka görüp cevap verecektir. Fakat ondan önce, madem bu kadar acele size bir kaç küçük tavsiyede bulunayım. Canlı kayıplarınız için bu miktar bu kadar şeye rağmen normal görülebilir, o açıdan endişelenmeyin biz bundan sonrası için neler yapabiliriz ona bir bakalım...

Suya bir anda pek çok şey yüklemek hakikaten suyu altüst edecek ve su değerleri daha kendine gelemeden balıklar hastalanınca iyice içinden çıkılamaz hale gelecek. Şimdi size acil olan önerim damacana suyunuz varsa hemen bir kaba ısısı ayarlanmış bir su hazırlayın, 4-5 litre kadar, balıklarınızı o suya koyun. Havalandırma da ekleyin suya, bu su ve içindeki balıklar bu şekilde 1-2 saati geçmeyecek orada durması. Biz de bu aşamada ana tankınızdaki sorunları gidermeye çalışalım...

Bunu yapmamızdaki amaç hamile olan ve olmayan diğer sağlam kalan canlıları kurtarırken ana tankın hastalıktan arındırılması ve uygun ortamın sıfırdan hazırlanması. Eğer bu tankı bugün ve şimdi temizleyebilirseniz hemen yapalım yok daha sonra yaparım diyorsanız gelecek yorumları bekleyin ve ona göre bir yol seçin lütfen. Ben balıkları kurtarmak ve sonra diğerleriyle ilgilenmek taraftarıyım, o yönde bilgi vermeyi ve yardımcı olmayı uygun görüyorum..

Bozulan eşyayı tamir etmek iyi bir çözümdür fakat bazen çöpe atıp yenisini almak çok daha iyidir. Biz suya bunu uygulayacağız..

3. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan
    Cevap: Akvaryumdaki Hastalık Hakkında Yardım

İlginiz için çok teşekkür ederim ...

Akşam eve gittiğimde hala başka bir öneri yoksa, dediğinizi yapacağım... :) Hala yaşayan balıklarım varsa...

4. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N

eğer bunu yapacaksanız yarım kalan mesajımı tamamlayayım o halde :

Tankınızda ne olduğu belirsiz bir hastalık var ve o kadar çok ilaç kullanılmış ki kurtarmak mümkün mü bilemiyorum. Üstüne üstlük çürüyen bitki de var. Suyun değerleri ne durumda belli değil. O yüzden sıfırdan başlamanızı öneriyorum. Benim önerilerime karşı çıkacak arkadaşlar olabilir, o halde siz gelecek yanıtları okuyup ona göre doğru yolu kendidiniz belirlemeye çalışın. Yani benim vereceğim tavsiyelerden daha iyisi gelebilir, onu değerlendirin. Benim tavsiyem yeniden kurmak yönünde.

1- Önce ortalama ısısı olan bir su hazırlayın. Duruma göre 4-5 litre kadar, içme suyuyla. Suyu uygun bir kaba koyun, Havalandırmayı da. Su ısısı eğer düşme eğilimindeyse ısıtıcıyı da.. Sonra balıklarınızı buraya koyun. Fakat bu esnada yeni kurulum yapacağımız için akvaryuma koyacağınız suyu da hazırlayın, mümkünse ısıtın zaman kaybınız olmasın. Ketıl kullanmayın suyu ısıtmak için. Ben kullandım tecrübesiz dönemlerimde aciliyet ve zorunluluk nedeniyle. Ama iyi mi kötü mü bilemiyorum. Bilmediğim için de tavsiye edemiyorum.

2- Ana tankınızda ne var ne yoksa hepsini içi boş bir kovaya alın. Kumu ayrıca bir kaseye/kaba alın. Ana tankı boşalttıktan sonra götürüp küvette banyoda balkonda uygun olan bir yerde komple yıkayın. Dışını kurulayıp tankı ait olduğu yere götürün. İlk kurulum hızlı olacağı için ve tankın da boyutu çok büyük olmadığı için içme suyuyla kuracağız. Bu nedenle herhangi bir ilaç da kullanmayacağız. Ama suyu koymadan önce aşağıyı okuyun :

3- Önce kumu alın ve güzelce yıkayın. Kovada kalan dekoru, canlı bitkileri ayıklayın. Sağlam olan bitkileri de zarar vermeden yıkayın.. İç veya dış filtre hangisini kullanıyorsunuz bilmiyorum ama onu da abartmadan ev süngerine zarar vermeden yıkayın, temizleyin.

Temizlik esnasında asla deterjan, sabun vs. kullanmayın. Sadece su.

4- Boş olan akvaryuma kumu dökün, elinizde yayın. Yarısına kadar içme suyuyla doldurun akvaryumu. Kumun suyu koyarken bozulmaması ve dağılıp suyu bulandırmaması için kumun üstüne bir tabak koyun ve suyu bu tabağın üstüne dökün. Akvaryum yarısına kadar suyla dolunca ısısını kontrol edin, ısıtıcıyı ve havalandırmayı, filtreyi yakın. Sağlam kalan bitki vrsa kuma yeleştirin/yapıştırın. Dekorları da yerleştirin. Sudaki bulanıklık geçince ve suyun ısısı doğru seviyeye geldiğinde balıkları tekrar alın bu akvaryuma ve biraz yemleme yapın. Çürüyen bitkileri sakın akvaryuma koymayın ve bu aşamada kesinlikle ilaç kullanmayın.
    Havanaldırma, ısıtıcı ve filtre çalışsın. Ondan sonra gene görüşülür neler yapılabilir...

5. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan

Çok teşekkürler, bu gece deneyeceğim, sonuçları paylaşacağım...

6. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N

Eğer yapamam çok zor, çok meşakkatli iş derseniz diğer arkadaşlar da bir yorum yaparsa sevinirim: ısısı dengelenmiş içme suyuyla %50 su değişimi yaparsanız o da işe yarayabilir. Bitkileri tamamen çıkarıp çürüklerini atıp sağlamlarını da yıkayıp yeniden ekmek suretiyle. Ama bu konuda kesin bir şey diyemeceğim.

filtreyi yazmamışsınız, o da çok önemli bakteriler için...

7. murer

murer

Ad-Soyad:
    Murat ERCAN

Ceren Hanım, öncelik ile hoşgeldiniz.

Protectant dediğiniz nedir, resim ekleme şansınız varmı? Benim bildiğim protectant kaucuk ve vinleks koruyucusu.saat:gif

8. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan

Merhabalar;

Dün akşam eve geldikten sonra tüm balıklarımı (1i zaten ölmüştü :( ) büyük bir fanus benzeri cam kapta yeni su hazırladım, ısısı havalandırıcı ve herşeyiyle elimden geldiğince iyi bir ortam hazırlamaya çalıştım.. sonra akvaryumu boşaltıp, tüm malzemeleri yıkadım, bitkilerin çürüklerini attım, 1 tane anubias'ın gövdesi kurtulabilir geldiğinden sadece onu ayırdım tüm yarpraklarını keserek.. saatlerce akvaryum ve malzemeleri yıkadım diyebilirim. :) filtre,ısıtıcı,kum,bitkiler,akvaryum içi,taşlar,kütük hepsi elimden geçti :) sonra dediğiniz şekilde tekrar yerleştirdim, kum kalkmasın diye tabak koydum, birmiktar doldurup sazları ektim,anubiası 2 taş arasına sıkıştırdım,java zaten kütüğe bağlıydı,onları yerleştirdim, suyu tamamen doldurup isınmasını bekledim, 26derece olduğunda 2 çöpçü ve sağlıklı olan hamile dişimi içine aldım, 2 erkek malesef bu işlem sırasında ölmüştü, diğer dişi ise çok kötü durumdaydı, onu akvaryuma almamayı tercih ettim çünkü kalan dişide bir hastalık belirtisi yoktu, akvaryuma tekrar hastalığı almak istemedim, hoş balıkları alırken taşınmış olabilir ama en azından mümkün olduğunca az zararlı bakteri alayım diye düşündüm.. saat 11de akvaryumla işim bitmişti..5saate yakın sürdü :) sonra gece 1 gibi geride bıraktığım hasta dişi de öldü ve vicdanım rahatladı. akvaryuma almadığım için huzursuzdum ya kurtulacaksa hayvancık diye.. bugün hala dişi ve çöpçüler sağlıklı görünüyor... umarım kurtulmuşuzdur...

Yine içim çok rahat etmediğinden yararlı bacteri oluşumu hızlansın diye Sera nitrivec kullandım az miktarda... o protectantı da akvaryumcu zararlı bacterileri öldürür dedi (yararlıları nasıl ayırıyor anladım ya :) ) her yeni dekor vs koyacağında, su değişimde suya ekle dedi, ayrıca balıklarda yara vs varsa miktarı artır tedavi eder demişti.. onu da çok az miktarda kullandım... bu arada sera aquatan vardı, onu musluk suyu kullandığımda kullan demişti ben damacana suyu kullandığımdan onu dökmeyecektim ancak yanlışlıkla (şişeleri karıştırdım) çok az miktarda dökmüş oldum, renginden anlayıp hemen durdum...

Tuz,sera bactopur ya da sera mycopur kullanmadım..

Suyum berrak, etrafta dolanan o yumurta benzeri şeyler yok ya da görünmüyor... balıkar sağlıklı gibi, sabah yem de yedi :) fishtamin almıştım, onu kullanayım mı?

Bu arada yeni resimleri ekliyorum, protectant ve filtremin resimleri de var, filtre akvaryumun içinde çıkmıştı zaten, onu kullanıyorum...
    filtrem yeterli mi, değilse hemen yenisini alırım... tek dişim kaldı, stress yapar mı ? yavrular gelmek üzeredir sanırım, onun da resmi var..

Yorumlarınızı bekliyorum, hepinize çok teşekkürler...

ImageShack Album - 9 images

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO Editörümsü Üye

Ad-Soyad:
    Temel Sert

Akvaryumun suyunu kararlı tutmaya çalış. Çok fazla ilaç veya türevi maddelere sırtını dayamaya gerek bırakmayacak şekilde düzeni oturtmalısın. Eğer son durum düzelme gösteriyorsa yavaş yavaş su değişimleri yaparak ilaç kalıntılarını akvaryumdan uzaklaştırıp suyu doğal haline kavuşturabilirsin.

10. suret

suret

Ad-Soyad:
    Burak N

Aynen Temel abinin de dediği gibi, artık ilaç kullanmayın. Bundan sonrası için ilaç kullanmadan götürmeyi denemelisiniz. Akvaryumcular genellikle yeni başlayanlar dünya kadar ilaç satıyorlar, 20 damla şundan koy 15 dakika bekle 20 damla şundan ekle, çeşme suyuysa şunu ekle, bakteri oluşması için şunu haftada bir kez şu kadar. Daha akvaryumu kurmadan 4 tane ilaç ?? Evet bana da aynısı yapıldı ve bu çok yanlışmış sonradan öğrendik sağolsun abilerimiz....

Hastalık durumunda da ilaç kullanmadan önce yapılması gerekenler var.
    Filtre yeterli diye düşünüyorum. (çok daha fazla balık eklemeyecekseniz).
    Protectant nedir hakikaten?

11. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan

çok teşekkürler, peki o zaman artık ilaç kullanmak yok :) su değişimlerinde de kullanılmayacak diye anlıyorum.. protectantı dediğim gibi akvaryumcu verdi, yeni dekor, su eklemelerinde kullan dedi.. resimlerini koydum..

ImageShack Album - 9 images

şu an zaten tek dişim kaldı, onun yavruları olacak.. belki 1-2 erkek 2-3 dişi daha alırım bakalım .. şimdi de çok boş çünkü :)
    bir de balığımın bu sabahki resimleri var... karnı iyice şişti, akvaryumda başka balık olmadığı için kovalanıp kovalanmadığını anlayamıyorum :) sadece 2 çöpçü var, onlar yavrulara zarar verir mi? 5-6 kok saz ve kütükte java var, fazla bitkim yok diye rafya da koydum.. heralde saklanabilir balıklar.. ama bronz çöpçüler öyle deli deli yüzüyor hızlılar ki akvaryumda korktum bi şey yaparlar mı diye...
    sizde doğuma ne kadar vardır resimlerden anlaşılıyor mu?

ImageShack Album - 10 images

12. bulents

bulents Özel Üye

Ad-Soyad:
    Bülent Şahin

Merhaba
    Protectant denilen katkı malzemesi özellikle yeni balık aldığınızda, uzun yol yapmış hırpalanmış balıkların mukozasını tamir eden elementler içeren bir kimyasaldır.
    Diğer arkadaşların da üzerine basarak söylediği gibi, bu tip kimyasallar su değerlerini kolaylıkla değiştirebildiği gibi kullandığınız başka kimyasallarla etkileşerek felaketlere de sebep olabilir.
    Eminim size satış yapan arkadaş ne prospektüsünü okumuştur ne de hangi kimyasallarla etkileşimde bulunacağını biliyordur.
    Mesela,Ürünün kendi sitesinde permamganant içeren ilaçlar ile beraber kullanılmaması gerektiği belirtilmiş.
    Sözün özü, kimyasalların yararı yoktur diyemeyeceğim ancak çok dikkatlice ve değerleri oturmuş bir akvaryumda, bozulan birşeyleri düzeltmek için kullanılmalı. ( Hatta düzeltmenin başka yöntemi varsa önce onlar denenip en son kimyasal)

Sağlıklı canlılar
    Bülent

Not: Bu arada su değerleri düzelip mevcut canlılarınız için yaşam ortamı sağlanmadan yeni canlı eklemenizi tavsiye etmem.

13. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan

çok teşekkürler, evet ben de kısa süre içinde yeni balık almayı düşünmüyorum.. en azında yavruların 3-4 haftalık olmasını bekleyeceğim.. peki doğum ne zaman olur belli oluyor mu resimlerden? bütün gün akvaryumu izliyorum :)

14. bulents

bulents Özel Üye

Ad-Soyad:
    Bülent Şahin

Bu sıralar akvaryumu bütün gün izlemeniz olumsuzlukları farketmeniz açısından iyi.
    Lepistesinizin ne zaman doğuracağını resimlere bakıp söylemek fal bakmak gibi birşey olur.
    Görüntü dışında doğum öncesi belirtileri vardır. (Su içerisinde sabit kalmaya çalışmak, hareketlerin yavaşlaması, yan yüzgeçlerin senkron şekilde titremesi gibi) bu belirtileri görebiliyorsanız 1 hafta dan az kalmış diyebiliriz.
    Ancak dediğim gibi kesin konuşmak çok zor. Annenin bulunduğu ortam, stress miktarı bile zamanı ileri geri oynatabilir.
    Sakince izlemeye devam edin ve tadını çıkarın bence.

15. _Ceren_

_Ceren_

Ceren Doğan

çok teşekkürler ilginiz için.. bugünden çok ümitliydim ama hala tık yok , izleyebilmek için haftasonuna denk gelsin istiyorum tabii :) dediğiniz belirtiler var, akvaryumun ya dibinde sabit duruyor ya da üstünde.. 1 hafta içinde bebişlerimiz gelecek demek ki.. bilgiler için sağolun..iyi pazarlar..

Sayfayı Paylaş