1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki Kayalar Vs. Basınca Etkisi Var Mıdır?

Başlığı 'Tatlı Su Donanım ve Ekipman Portalı' kategorisinde lades tarafından 12 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. lades

  lades

  Mesajlar:
  364
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Arkadaşlar geçenlerde açmıştım konu silinmiş, tekrar açıyorum. Akvaryumda kullandığımız kayalar,kum vs. kullanılan su miktarını azalttığından kullanılacak camın kalınlığını azaltabilir miyiz?
  Suyun kenar camlara olan basıncında bu kullandığımız kayaların azaltıcı etkisi olduğunu düşünüyorum. Siz ne düşünürsünüz? Saygılar.
   
 2. Aguila Negra

  Aguila Negra

  Mesajlar:
  446
  İsim:
  Serdar MUMCU
  Eski konuya yazdıklarımın benzerini yazacağım, camlara olan su basıncına etki eden faktör suyun yüksekliğidir.
  İlave edilen kayalar su yüksekliğini değiştiryor/azaltıyorsa,cam kalınlığı değişebilir yoksa bir etkisi olmaz.
   
  lades bunu beğendi.
 3. lades

  lades

  Mesajlar:
  364
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Bence su miktarı azaldığından basınç da azalır. Tabi bir iki ufak taş parçasından bahsetmiyorum,örneğin 250litrelik akvaryuma 50-60litre kadar kaya vs. koyduğumuzda(bu kayalar sadece taban camına temas edecek, arka cama vs. temas etmeyecek) su miktarı aynı oranda azalacağından camlara suyun yaptığı basınç da azalır. Bu soruma Temel hocam da cevap verse daha ne isterim. :)
   
 4. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Hocam konuya genel baktığımızda kullanılan kum ve dekor malzemelerinin yoğunluğuna göre akvaryumun su hacmi düşer. Serdar abi doğru bir noktaya temas ediyor ama kayaların yan camlardaki basıncı azaltacağını sadece dekorun yoğun olduğu alt kısımlar için düşünebiliriz mantık olarak. Çünkü kaya dekoru tabana yerleştirildiğinde dekorun yoğun olan kısmında su hacmi akvaryumun üst bölgelerine göre daha az olacaktır. Bunun bir rahatlama yartacağını düşünmek yanlış olmasa gerek.

  Madalyonun diğer yüzüne bakarsak eğer, kaya dekorunu hatırı sayılır oranda yapıyorsak akvaryum cam kalınlığından etmeyi düşündüğümüz tasarrufu oluşacak yükten dolayı daha kalın olması gereken akvaryum taban camına yatırmamız gerekir diye düşünüyorum.
   
 5. DRaqoN

  DRaqoN

  Mesajlar:
  32
  İsim:
  Batın Hızgeçen
  Cam kalınlığından tasarruf edebilirsin evet ama şuna değinirsek akvaryumun ağırlığı artacak.Yani o ağırlığı taşıyabilecek bir mobilyaya veya profile sahipseniz neden olmasın. Ayrıca benden bi öneri: Akvaryumun taban alanına göre bir strafor türü malzeme edinerek akvaryumun altına koyarsanız daha iyi olur.
   
 6. lades

  lades

  Mesajlar:
  364
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Cevaplar için teşekkürler. Güzel cevaplardı. Biraz daha aydınlatıcı oldu.
  Ben akvaryumların içine ve altına 2santimlik strafor koyuyorum Batın kardeş. Peki acaba strafor olduğu halde yine de taban camını daha kalın yapmak şart mıdır?
   
 7. DRaqoN

  DRaqoN

  Mesajlar:
  32
  İsim:
  Batın Hızgeçen
  Benim fikrimce gerek yok silikonların sağlamsa pek bir sorun teşkil etmez dite düşünüyorum.Ama sen diğer arkadaşlarada danış benim etkim altında kalarak eğer kalınlaştıracaksan bundan vazgeçme.Herhangi birşey olursa bu yükü üstüme almak istemem doğrusu :)
   
 8. lades

  lades

  Mesajlar:
  364
  Yer:
  Mersin
  İsim:
  Cem Tunç
  Batın kardeş straforları her halüklarda koyuyorum zaten akvaryumun içine.Kaya, taş vb. koyarken elimden düşer falan yalan olmasın akvaryum diye. Camı kalınlaştırmıyacağım. Tüm sorumluluk bana ait merak etme. :)
   

Sayfayı Paylaş