1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde hwodrag tarafından 30 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. hwodrag

hwodrag

İsim:
    Mehmet Birleştiren
    Öncellikle portal sakinlerine merhabalar.
    17 litrelik bol bitkili akvaryumumda son zamanlarda boyutları 0.5mm - 5mm arasında, beyaz renkli, yarı şeffaf kurtçuklar görmeye başladım.
    Bu kurtçuklar hiç kullanılmayan bir iç filitrenin üzerinde âdeta koloni kurmuş durumdalar. Bundan 1-2 gün önce sadece 5mm civarında bir tane görmüştüm, akvaryumun biyolojik dengesinin oturmasına bağlamıştım fakat bu sabah akvayumun aydınlatma sistemini çalıştırınca onlarcası.
    ışıktan rahatsız olup iç filitrenin arkasına çekildiler. çok küçük olduklarından fotoğraf çekemedim fakat büyüklerinden birini görünce fotoğraf ekliyeceğim. Akvaryumumda 20 küsür kırmızı kiraz karides ve bir adet "Beaufortia Leveretti" var.
    Acaba bu kurtçuklar zararlı olabilirmi veya bunlardan nasıl kurtulabilirim?.
    Konuyla Bilgisi olan rakadaşlardan yardım bekliyorum. Şimdiden Teşekkürler.

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Akvaryumdaki Kurtçuklar.

buna benziyorlarmıydı ?

3. taygun

taygun Guest

Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Öncelikle akvaryum içindeki kullaılmayan filtreyi dışarı almak lazım.

4. hwodrag

hwodrag

İsim:
    Mehmet Birleştiren
    Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Anlamamın imkanı yok çünkü çok küçük ve çok inceler :bilmem:. Olmassa Büyüteçle bakarım.
    Emrah kardeşim bu olabilir fakat dediğim gibi çok ince ve küçükler. bu resimdeki kurtçuk acaba nedir ve zararlımıdır?

5. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Mrb Mehmet bey;

Arama butonuna Beyaz Kurtçuklar( Planaria) diye yazarsanız size yardımcı olabileceğini düşündüğüm konu çıkacak.

6. hwodrag

hwodrag

İsim:
    Mehmet Birleştiren
    Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Benimkiler gerçekten "Planaria" imiş.
    Okuduğum kaynaklarda çok büyük bir risk taşımadığını fakat akvaryumdan uzaklaştırılması gereken bir canlı olduğu yazıyor.Acaba bunlardan nasıl kurtulabilirim?

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Bir çok akvaryumda görülen bu kurtçuklar organik atıkların artması dolayısıyla ortaya çıkarlar.Bunun en büyük sebepleri düzensiz dip çekimi,fazla yemleme ve dipte kalan yem atıklar canlıların oluşumuna neden olur. Etçil beslenen canlılardır.Balıklara herhangi bir zarar verme durumu yoktur.Yavru balıklar için iyi bir canlı yemdir.Fakat bu duruma müdehale etmediğiz takdirde su değerli hızla düşeceği gibi balıklarımızıda olumsuz yönde eklileyecektir.Bu canlılardan kurtulmak için herhangi bir kimyasal kullanmak yerine su değişimlerini aksatmayıp detaylı dip çekimi yapmak yeterli olacaktır.Birde aşırı yemlemeden kaçınıp balıklarımızın biterebileceği şekilde yem vermeliyiz.

http://www.akvaryumportali.com/forum/beyaz-kurtcuklar-planaria-t7959.0.html

8. taygun

taygun Guest

Akvaryumdaki Kurtçuklar.

Emrah Merhaba,

Senin resimdekiler nedir? Yani isimleri, oluşum sebepleri demek istedim. smiley18.gif

Sayfayı Paylaş