1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki Ortamı Değiştirsem ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde wuslat tarafından 24 Şubat 2013 başlatılmıştır.

1. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Merhaba arkadaşlar. Yunus balıklarım üremeye başladı, ortamlarına alıştılar sanırım. Yanlız gözlemlerime göre, erkek bir dişiyi çiftleşmek için çekerken diğer erkek yunuslar yanaşıyor, e tabi bu durumdada çiftleşmek isteyen erkek diğerlerini kovalıyor. Çoğu zamanda çiftleşme başlamadan bitiyor. Erkek kendine bir çukur açmış genelde dişileri oraya çekiyor.

Şimdi ben akvaryumdaki kayanın birini çıkarsam oraya balıkların rahat girip çiftleşeceği bir bölme yapsam... Acaba alıştığı ortamlarını bozmuşmu olurum yoksa daha iyi bir ortammı yapmış olurum...

Ayrıca balıklara verdiğim renk verici yem tanktaki suyu hafif turuncu renge getirdi bunun için öneriniz nedir? Yemlemeye devam mı yoksa 3 karışım yaptığım yemden renklendirici olarak kullandığım yemi çıkarsam mı ?

2. vanlyy

vanlyy

Yer:
    van merkez
    Akvaryuma ayraç koyma şansın varsa onu dene.Olmaz mı ?

3. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Ayrac yapmayacam ev gibi bişey yapıcam küçücük onlara yetecek kadar?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ortam bozulması evet üremeyi sekteye uğratabilir. Erkek balığın hazırladığı yeri bozmadan kafandakini yapabilirsen olabilir. Suya renk veren yemleri kullanmak pek mantıklı değil. Adı ve markası nedir? Renk için çözüm ararsan karbon kömür ve su değişimi en iyi yol.

H.Kaya.Gemlik. bunu beğendi.
  5. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Yemin markası sera, 3 çeşit yem kullanmaktayım. Biri bitkisel biri renk verici diğeride dip yemi karışımı. Renklendiriciyi atmayayım o zaman sadece bitkisel ve dip yemini kullanayım, zamanla su değişimleri ilede su durulanır sanırım...

Suyun rengi baya kotu oldu 2 gunde bir 4/1 lik su degisimi uygun olurmu sizce

% 50 su değişimi yaptım balıklarım canlandı. Olmazsa suyun rengi düzelene kadar 3 günde bir % 20 su değişimi yapayım

6. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Yok abi o kadarda sık su değiştirme olayı filtreyle çöz...:)

wuslat bunu beğendi.
  7. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Yunuslar su değişimini sever, her fırsatta gözünüz kapalı yapın. Yavru almanın en kolay yolu tankın bir bölümünü cama cam bırakmak bir bölümüne kum serip köşe kısmına kaya yığmaktır. . Yunus kolonisinde 1 aded erişkin baskın erkeğin yanına 1 aded genç kendinden ebatça ufak erkek herzaman kıskandırmayı tetikler.Renklendirici yem kullanacaksanız sera discus clour blue kullanın. Yunuslara fazla bitkisel yemleme yapmadan imkan varsa canlı yemi bolca verin. En nazlı koloniyi kuralına göre oynarsanız 10 günde üretmeye başlarsınız gayet basit balıklar.

H.Kaya.Gemlik., YIKIKTEMO ve wuslat bunu beğendi.
  8. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Koray bey gerçektende su değişiminde balıklar taze suyu döktüğüm yerde doluşuyor ve bilerek korksunlar diye yukardan döküyor olmama rağmen kaçmıyor hatta bayıldılar taze suya :) 3 adet erkeğim var 1i bayaa baskın diğer erkekler yanında halt etmişler. Baskın erkek kendine bir yuva yapmış dişileri sürekli oraya çekmektedir. 2 haftada bir canlı yem veriyorum kıl kurdu bayılıyorlar ona her su değişimindede 1 yemek kaşığı kaya tuzu ilave ediyorum akvaryuma.

Alparslancım filtreeyle olacak iş değil o dış filtre var ve iç motor olmasına rağmen suyun renginde değişim olmadı şuan gayet iyi durumda...

Alparslan bunu beğendi.
  9. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Düzeldiyse çok iyi...:)

10. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Filtreylede gayet olur , aktif karbon ve zeloit ile suda renk kalmıyor. Balıkların düzelmesinede sevindim baskın olmayan erkeklerden birini çıkarmanızı tavsiye ederim.

11. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Yani 2 erkeğe 10 dişimi kalsın diyorsunuz ?

DALGIÇ bunu beğendi.
  12. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Sağlıkla balıklarınızı beslenen iz dileği ile konuya giriş yapalım. Bazı uygulamalar yapılırken önce fayda sağlayıp sonrasında felakete yol açabilecek durumlar oluşabilir. Suyu tazelemek sadece yunuslar için değil bütün balıklar için bir ihtiyaçtır. Ancak arka arkaya yapılan su değişimi akvaryumdaki biyolojik yaşamı tehlikeye atar. Bu nedenle bu işlemi düzenle ve periyodik yapmalısınız. Renk konusuna gelirsek muhtemelen yemin kalitesi ile alakalı bir sonuca varırız. Yunuslar etçil bir diyetle beslenir.

Tetra bits
    Danichi ultima krill.
    Nls cichlid Formula.

Bu yemleri alabilirseniz renk verme sorunu kalmaz. Tabi yine bunlara ek olarak hafta bir yada iki öğün bitkisel ağırlıklı olarak

Sera flora
    Tetra vegi

Verilebilir.

Bir diğer öneri kıl kurdu vermeyi kesin balıklarınıza. Canlı yem verecekseniz parazit riskini en aza indiren artemia yada su piresi verin. Hem daha sağlıklı hem de faydalı olacaktır.

Nexus 4 cihazımdan Tapatalk 2 ile gönderildi

13. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Su değişiminde biyolojik döngünün bozulduğuna dair bilimsel bir çalışma varmı yoksa şehir efsanesimi ? Günlük %100 değişim yapıyorum sizde bilirsiniz döngüsü oturmuş bir akvaryumdaki su netliği cama cam akvaryuma çeşmeden yeni doldurulmuş(klorsuz) suyun netliğinden çok daha berrak olur. Ben bu berraklığın su değişimleriyle bozulduğunu hiç görmedim,oysaki yeni kurulmuş veya döngüsü bozulmuş bir akvaryuma yandan baktığınızda ,sisli görüntü mutlaka olur

14. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Bekir bey artemia yada su piresini bulmam çok zor mersin gibi biryerde :) Diğer öneriler için teşekkür ederim. Renk verme konusuda tamamen benim hatam. Fazla yem atmaktan oluyor yemi vermeyi azalttım sorun yok. Yanlız kıl kurdunu balık çiftliğinden alıyorıum adamlar yıllardan beridir kullanmakta sorun yok. Ancak yazdıklarınızda gerçeklik payı var lakin ben artemia yada su piresini temin edebileceğim biryer bulsam hemen düşünmem alırım...

15. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    İnternette sitelerde (otuz.com) 'da artemia yumurtası mevcut, sipariş edip kendiniz çıkartabilirsiniz aslında..

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

16. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    Peki kendim nasıl çıkartabilirim bilgilendirirseniz sevinirim...

17. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    %100 su değişimi ne kadar sağlıklıysa aralıksız sürekli su değişimi de o kadar sağlıklıdır. Takip ettiğim hiç bir forumda yada bu işe tatlı da tuzlu da belli seviyelere gelmiş kimsede ne bu yönde bir öneri ne de bir uygulama görmedim. Bilimsel olarak kanıt isterseniz ise suyun %100 değişimi ile yeni kurulan bir akvaryum arasında ne kadar fark oluyor bana açıklayarak başlayabilirsiniz. Yalnız bunu yaparken oturmuş akvaryumun taşında kumunda bakteri var tezini savunmayınız. Zira o kadar yüksek miktarlı değişimde o bakterinin çoğu zaiyata uğrar.

18. DALGIÇ

DALGIÇ

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Koray akpınar
    Bekir bey akvaryumda kum yok ve camdaki tortu ve lekelere en ufak tahammülüm yok o bahsettikleriniz benim akvaryumumda zaten imkansız :) Değişimi birkaç saate yayarak su debisini ağardan açıyorum, yani %100 değişim tamamlanana kadar mevcut su defalarca filtreden geçmiş oluyor. Yeni kurulan bir akvaryum önceki mesajımdada belirttiğim gibi kristal berraklığında olmuyor,olmasıda bakteri kültürü eklenmediğinde haftalar aylar alıyor. Ben değişimlerden yeni kurduğum tanklardaki bu olayı gözlemlemiyorum. Demek istediğimi anlatabildimmi bilmiyorum fakat tecrübeli bir akvarist suyun berraklığından döngüde sorun olup olmadığını anlayabilir. Bir diğer hususta döngü bozulduğu anda sürtünmeler kafa sallamalar ( çoğu zaman bunlar parazit belirtilerindede gözlemlenir) stres,iştahsızlık başlar ben bunları gözlemlemiyorum. Umarım anlatmak istediğimi anlatabilmişimdir. %100 değişimi kısa sürede direk yaparsak tabiki bahsettiğiniz gibi problemlemler olabilir. Bir diğer hususta bizim işimize yarayacak bakteriler sudan çok filtrede bulunur, eğer filtrasyon sağlam ve döngüsü hazır ise 15 dakikada sıfırdan kurulum yapıp 2 günde yıllar önce kurulmuş bir akvaryumun döngüsünü elde edebilirsiniz. Şu şekilde açıklık getireyim elinizde 2 akvaryum var birisi yıllar önce kurulmuş diğerini şimdi kuracağız eski akvaryumun filtresini yeni akvaryuma yeni akvaryumun filtresinide eski akvaryuma alarak çok kısa sürede yeni akvaryumun ve yeni filtrenin döngüsünü oturtabilirsiniz. Taze su hiç bir zaman döngüyüde filtreyide bozmaz. Yine belirtmemde fayda var çok uzun süreler su değişimi yapmadan direk bu değişimlere kalkarsanız taze suyun ve akvaryumunuzdaki suyun kimyasında farklılıklar olacağından problemler baş gösterir. Aşırıya kaçmadan değerleri ilk kurulumdaki değerlere eşitledikten sonra isterseniz %200 yapın hiç bir sıkıntı olmayacaktır.

19. wuslat

wuslat

Yer:
    Mersin
    İsim:
    yalçın özdemir
    İnternetten bulmuş olsam canlı yemi açığa çıkartmak için ne yapmam gerekli bilgilendirirseniz sevinirim...

20. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Artemia üretim diye aratın forumumuzda bolca mevcut ;)

Sent from my iPhone using Tapatalk 2

Sayfayı Paylaş