1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki Yosun Sorunu ve Vatoz...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde lordnelsono6 tarafından 26 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Merhaba Değerli AKPO Üyeleri...

Direk konuya girmek isitiyorum.Konunun sonunda da hem sevindiğim hem de üzüldüğüm bir haber paylaşacağım.

Evet...
    100*40(h)*30 ölçülerinde toplamda 120 litre 1e 4d sarıprenses,1e3d iceman tankına sahibim.Akvaryum yaklaşık 5-6 aydır kurulu.Ancak akvaryumumda şu sıralarda daha da arttığını sandığım benek yosun sorunu var.Her su değişiminde camları siliyorum fakat bir sonraki haftaya durum aynı.Akvaryumda ışıklandırma kullanmıyorum.Vatoz da koyamıyorum çünkü sarıprenseslerim vatozun kuyruğunu kulağını koymuyorlar.Vatoz yem yemek şöyle dursun yeme yaklaşamıyor bile.Bu durum çok canımı sıkıyor.Zaten yakın bir zamanda 1e 4d diye almış olduğum fakat akvaryumcunun gazabına uğrayarak 5 tane erkek cinsiyetli sarıprenseslerimi geri verip,bu kez akvaristlerden direk elden almayı düşünüyorum.En azından kandırılma ihtimali düşer.Neyse bu farklı bir konu.

Evet yosun problemi hakkında neler yapabiliriz?Kimyasal ilaç kullanmak istemiyorum.Akvaryumum direk gün ışığı almıyor fakat çok aydınlık bir yerde duruyor.Yani evin en aydınlık yeri orası diyebilirim.Yerini değiştiremiyorum bu sefer de annemle problemler yaşamamdan korkuyorum.Siz yerimde olsanız neler yapardınız acaba?

Evet gelelim mutluluğumu paylaşmaya...

Yaklaşık 1,5 ay önce yeni aldığım dişi icemanın ağzına yumurta almıştı fakat hem balıkların çok ürkek olması hem de akvaryumun sık kaya dekoruyla kaplı olmasından dolayı icemanı ayıramamıştım ve bu benim ilk yavru alışım olacaktı.Umudumu kaybetmiştim açıkçası çünkü yamyam gibi olan sarıprenseslerimin bir tane bile yavru bırakmayacaklarını biliyordum.Ama az önce akvaryumu seyrederken taşların kovuğundan yaklaşık 0,5-1 cm arasında mavi bir iceman kendini gösterdi.:D Bir yandan sevinirken diğer yandan üzüldüm çünkü tüm yavruları kurtarmak varken şuana kadar yalnızca bir yavru kurtulabilmişti.Sevindiğim yanı ise şuydu:

Hayatta kalan bu yavru ilerde çok iyi bir balık olacaktı.Çünkü doğal koşuularda üretilmiş ve hayatta kalmayı başarmıştı.

Uzun bir yazı oldu.Okuyan okumayan tüm akvarist arkadaşlarıma teşekkür ederim.
    Sağlıklı Balıklar...

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryumdaki Yosun Sorunu ve Vatoz...

Evet aynen yaşayan yavru diğerlerine göre daha zeki, çevik ve sağlıklı olacak. Sarı prenseslere kızmayız vatoz konusunda ama biz uyumlu türleri bir arada bakabiliriz. Yosun sorununa gelince yem eğer fosfat içerikli bir yemse bunu yapar yani Tetra bits tarzı yemler bunu yapar ve yine eğer yemlemeyi biraz da fazla yapıyorsan akvaryumda gördüklerin normaldir. Su değişimlerinde kullandığın suda yapar, çeşme suyundan silikatı uzaklaştıramadığından kaynaklanabilir. Bazı yosun türleri direk ışık altını sevmez ve söylediğin tarz ışığı ve hatta bazıları tamamen gölgede çoğalır. Bu konulara dikkat eder gözlemlersen altından kalkabilirsin.

lordnelsono6 bunu beğendi.
  3. lordnelsono6

lordnelsono6

Yer:
    Avusturya-Klagenfurt(Orta Avrupa:))
    İsim:
    Yunus Emre Tiryaki
    Cevap: Akvaryumdaki Yosun Sorunu ve Vatoz...

Temel Abi yemlerimin içeriği şöyle:

NLS Cichled formula
    NLS Thera a
    Tetra Pro Vegetable
    TetraMin
    Sera GranuGreen
    Sera Kurutulup dondurulmuş Tubifex(Haftada 1 küp)
    Sera Flora
    Sera Discus Color
    Sera Siprulana Tablet(Haftada 1 tablet)
    Her Cumartesi Mutlaka Kaynamış Bezelye

Özellikle yemlemeyi kendim yaparım ailemden başkasına yaptırtmam.Bir miktar atarım bu dibe inmeden balıklar yeyince bir miktar daha atarım.Yemlemeden kaynaklandığını düşünmüyorum.

Su değişimlerini çeşmeden aldığım 1 haftalık dinlenmiş su ile yaparım.Ankara'nın çeşme suyu silikat içerir mi onu bilmiyorum.Ayrıca sudan silikat nasıl uzaklaştırılır?Su düzenleyiciler işe yarar mı?

Akvaryumda ışıklandırmamanın olması benek yosununu tetikler mi acaba?Işıklandırma takacağım ama bir türlü kesemi ayarlayamadım malum, öğrenci olunca...:(

Sayfayı Paylaş