1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdaki Yosun Sorunu

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Magnolia tarafından 26 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Akvaryumum 120 litrelik ciklet balığı besliyorum,benimkiler biraz obur oldukları için vatoz yaşamıyor yosunlaşma oluyor özellikle arka camda daha fazla ama önde de oluyor ne yapabilirim?bu arada tuz vatoza iyi gelmez ondan ölüyor dur diyorlar...

2. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Büyük vatoz cikletlerle olur sizin ekledikleriniz cüce vatoz sa olmaz,tuz konusunda cüce vatozlar hassas dır...:)

3. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Büyük vatoz olur, bak benim eski tanktakine 30 cm falandı boyu,akvaryumun boyu da 60 cm bu arada.
    27244_110448662324333_4679093_n.jpg

vanlyy ve YIKIKTEMO bunu beğendi.
  4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Vatoz balıklarına kaya tuzu iyi gelmiyor doğrudur, yosun oluşmasında birçok etken olabilir. Kullanılan yem türü, su değişimlerinin yetersiz olması, filtre sisteminin yetersiz olması ve hatalı aydınlatma. Akvaryumdan geniş bilgiye ihtiyaç var bu konularda.

veysel bunu beğendi.
  5. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Benim ciklet tankım da canlılarım fabrika gibiydi. Bir ara 1000 yavrunun üzerinde dağıttığımı bilirim. Temel abinin dediği gibi tanktan bilgi verirsen iyi olur. Bu arada düzenli su değişimi dışında yemlemekten başka hiç bir şey yapmıyordum. Tuz bile belki tankın ömrü hayatında bir kere girmiştir. Belkide hiç girmemiştir. Hastalık yüzü görmedi balıklarım hiç.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Düzenli olarak su değişimi yapıyorum.20günde bir.ısık artık yukarıdan ,akvaryumun içine sallanmıyor.aynı anda fazla yem vermiyorum.bunun yerine 3kere yem veriyorum.vaztoz ne zamandır yoktu ,yeni aldım cüce vatoz ama biraz büyük .

Maşallah cok büyük,benim akvaryum 1metre o yüzden büyüyenden almıyorum. akvaryum küçük geliyor:(

Arkadaslar hepinize cok teşekkür ediyorum,hemen cevap yazıyorsunuz,bilgilendiriyorsunuz bizleri.kıskançlık,bilgi paylaşmama yok.tekrardan tesekkürler!!!!

Alparslan ve veysel bunu beğendi.
  7. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Leopar vatoz diye iste akvaryumcudan bu kadar da büyük almana gerek yok, orta boylardan alısın. Leopar vatozları diğerlerinden ayıran en büyük özellik baktığın zaman balığın vücudu kadifemsi gibi olur buna dikkat et başka vatoz vermesinler.

8. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    2tane filtre var.1pipo,diğeri normal filtre.tetra yem veriyorum.arada bitkisel.bu aralar sarımsaklılar :) yeni yem aldım iyi dediler ama herkes farklı düşünüyor.new Aqua bits cichlid sizce idare etmez mi ?daha acmadım paketi.

veysel bunu beğendi.
  9. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Akvaryumun bir fotosunu eklerseniz daha bir bilgi sahibi oluruz aslında. Ben şahsen hiç kapalı kutu yem özel yem almadım. Cikletler için seranın açık yemlerinden kullandım hep. Filtre iç filtre mi? dış filtre mi? normal filtre dediğiniz.

10. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Filtre pipo ve normal iç filtre 2süngerrli uzun.taslarda camda hep yosun oluşumu var.snrdan yosun başladı.

11. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Valla aslında bir dış filtre iyi alınması iyi olur. İç filtrede bakteri tutması ve hava vermesi açısından iyi olur dış filtre ile beraber. Yosun sorunu çok çeşitli yönleri olabilir. Aydınlatma, filtre sistemi, kullanılan suyun hazırlanması gibi. Canlıların adedi nedir? Fotosuz olmaz bir foto lazım imkan varsa.

Alparslan bunu beğendi.
  12. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Şuanda foto çekemem,daha snr paylaşırım.15tane balığım var.aslında akvaryumu büyütücem de many many many :) su iç paraziti çözdüm ya artık alırım diye düşünüyorum .bu akvaryumu thangayai ,yeniyi de Malavi akvaryumu yapıcam.bakalım ??

veysel bunu beğendi.
  13. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Tamam Pınar hanım elimizden geldiğince yardımcı olmaya çalışıyoruz.

14. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Teşekkür ederim

veysel bunu beğendi.
  15. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Eski akvaryumdaki balıklarımın bir yakın çekimi, konu açılınca eski fotolara bir göz atıyordum.
    36722_130462776989588_4427564_n.jpg

DaPhNe, vanlyy ve Alparslan bunu beğendi.
  16. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Pınar hanım ilk önce merhabalar aydınlatma olarak normal kullanılan floresanmı var ? Birde güneş ışığı akvaryumunuz alıyormu?

Alparslan bunu beğendi.
  17. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Merhaba,akvaryumum güneş ışığı almıyor,florasan galiba akvaryumcularda satılanlardan almıştım.

18. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Fotoğrafını çekip gösterme gibi bir şansınız olursa belki daha çok yardımcı oluruz. Birde camlardaki büyük olasılıkla yeşil nokta yosunu diye adlandırılan bir alg ile karşı karşıyasınız, akvaryumda ışık yakma durumunuz nedir günde ortalama kaç saat yada dk ışık yanıyor, filitrasyon ve su değişimi bu alg sorununda çok önemli yer teşkil etmektedir haftada bir 3/1 su değişimi ve filitrenizi mümkünse dış filitre kullanırsanız (tabi içindeki malzemelerde önemli) birde fazla yemleme yapmayın(günde 2 defaya düşürün) yeterli olacaktır diye düşünüyorum.

Alparslan bunu beğendi.
  19. Magnolia

Magnolia

Yer:
    Dinar
    İsim:
    Pınar altıntaş
    Teşekkür edereim ,bir de bu sekilde deniyim.aksamları ışığı acıyoruz hep belki de ondandır.

20. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Benim tahminim filitrasyon + ışık + yemleme şeklinizden dolayı oluyor...

Alparslan bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş