1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumdan dışarı atlayan palyaço-durum takibi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde brkfrt tarafından 4 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat
    Eklendiği akşam; pigme angel'ın kovalaması sonucu akvaryumdan dışarı atlayan ve 4-5 dakika sonra tarafımdan fark edilip tekrardan akvaryuma koyulan Palyaço'nun bugün akvaryumda 4. günü. Balıkta deri mukozasında hafif hasar ve yüzgeçler de erimeler var. Gözlerinde bir problem göremedim, yeme karşı ilgisi de çok güzel. Özel ampullerimizden, her balık eklememde kullanıyorum zaten.Palyaçolar içinde kullanmıştım. Tavsiye edeceğiniz bir tedavi şekli var mıdır? Açıkçası balığı yakalamaya çalışıp iyice strese sokmak istemiyorum. Özel ampullerimizden birer tane daha kullanayım mı? Akvaryum 250L.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryumdan dışarı atlayan palyaço-durum takibi

Kulanma daha fazla Burak. Balığı da rahat bırakmak ve sonucu görmek en güzeli. Oturmuş bir akvaryum yapısına dışarı atlamış balık yüzünden tedavi amaçlı müdahaleler yanlıştır. Ayrı bir yerde tedavi belki ancak balığa saldıran ve rahatsız eden yoksa ihtiyacı olan zamandır. Yer değişimi vb daha da zora sokabilir. Bence stabil davranmalısın.

3. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Şuan durum anlattığın gibi Temel abi. Derisinin üzerindeki tabaka sanki sıyrılıyor gibi.O kadar zaman kuru kaldı, aslında normal ama nasıl yenileyecek ve iyileşecek göreceğiz. Sevindirici yanı, yem kabul etmede herhangi bir sorun yok. Az önce somon verdim ve afiyetle yediler. Akıntıyı azaltmak bir çare olabilir mi?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Balıkların evrim süreci akıntı rahatsız ettiğinde orada yani akıntıya karşı durmaya devam etmek değil, eğer ki bu rahatsız ediyorsa akıntının az olduğu yerlere sığınmaya geçmesi yönünde ilerlemiştir. Kısaca bu konuda uzman onlardır biz değil, biz sadece anlamaya çalışıyoruz uzmanlık alanlarını. Yitip gittiklerinde ise ortada çıkan sadece bizim dayanamayacakları şartlara zorlamamız sonucundadır. Vel hasıl düzelmeye gücü varsa ve senin akvaryum çok kötü bir akvaryum su şartlarına sahip değilse balık iyileşir.

Ortadaki sorunun niteliğine bakmalıyız, Şartlardan kaynaklı mı, yoksa şansızlık kaynaklı mı? Birinde şartlara odaklanmak ama diğerinde ise balığın gücüne odaklanmak gerekir. Kısaca somon veya başka iyi beslenmeli.:)

5. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Burak bence de kendi haline bırak artık. Palyaçolar çok dayanıklı canlılardır. Eminim ki atlatma şansı varsa, akvaryumda sen hiçbir şey yapmadan da bu sıkıntıyı atlatacaktır. Ben de kurulumu ilk yaptığımda, palyaçolardan birisi geri dönüş borusuna girip sıkışmıştı. Onu oradan çıkarabilmek için suyu durdurup boruları sökmem gerekmişti ve bu 10 dk. dan uzun sürmüştü ama hayvan inatla yaşamıştı. Şu an durumu gayet iyi. Dediğim gibi oldukça dayanıklı canlılar, sabırla beklemelisin bence.

6. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Haklısın Temel abi, şuan hiç ellemiyorum o zaman. Gözleme devam. Bir de eğer akvaryumdan atlayan balığınız varsa; yerden elinizle çekmek yerine önce üzerine bir miktar su dökün ve yere yapıştığı tarafın yumuşamasını sağlayın. Muhtemelen ben heyecandan hemen alıp attığım için yere yapışmış yüzeyinde bir miktar hasar oldu. Buna da şükür, her şeye rağmen güzel gidiyor.

7. Görkem ÇAKIR

Görkem ÇAKIR

İsim:
    Görkem ÇAKIR

Burak abi benzer bir olayı bende yaşamıştım. Pet şişeden yüzey yağlanmasını önlemek için aparat yapmıştım. Izgaralı şekilde yapmıştım ama ızgaraları çok keskindi. Balık içine kaçmayayım derken kuyruğunu kaptırmış ve akvaryumdan atlamıştı. Bende akşam akvaryumu kontrol etme amaçlı baktığımda hemen akvaryumun içine attım. Biraz zorlandı doğal olarak çünkü kuyruğu kopmuştu. saat:gif Hiç bir müdahele yapmayıp kendi haline bıraktım. Yaklaşık 1-1.5 ayda kuyruk yeniden çıkmıştı. :) Yaklaşık 1.5 sene önce yaşadığım bir olay. Şuan gayet sağlıklılar maşallah. :):nazar:

8. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Kaç saat dışarıda susuz kaldı? Anlattığına göre uzun süre kalmış. Bu arada palyaçoların videosunu ekledim konuya; ama ilginçtir benim konu pek ilgi görmüyor. Videolar çok kaliteli değil ondan herhalde, bulacağım güzel bir makine idare edin biraz.
    [video=youtube_share;Kmi1BgtmOko]http://youtu.be/Kmi1BgtmOko[/video]

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Konun ilgi görmüyor çünkü son zamanlarda kurulan en sorunsuz ve değerleri en güzel şekilde oturarak ilerleyen akvaryum seninki. Perculaların türünü mü desem rengini mi desem sevmedim pek. Bu ara benim alabileceğim sağlık ve türde Percula gelmiyor.

10. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

6 aydır arıyorum Temel abi, bırakın tür seçmeyi yavru bulamadım. Tür olarak Özgün abi'dekilerden videolarda farklı çıkmış galiba. False ocellaris olmalı,daha önce true demiştim ama

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bulmadan almam bence budur. Plastik gibiydiler. French angel aldık ölmek üzere iyileştiririm diyerek ama giderken onları da götürdü.

Balıklara dikkatli bak...

Percula yumurta bakımı | İzlesene.com Video

12. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Türü videodakilerle aynı bence, salı günü güzel bir makine gelecek onunla da çekerim görüntülerini, hala hayatta kalırlarsa tabi

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence değil. Videodaki balıklar benim balıklar ve yüzüşleri öyle sağa sola sallanmak şeklinde değil atak ve dengeliydi. Tür belki aynıdır ama kapalı sistem üretimi olabilir sendekiler veya farklı bölge balığı.

14. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Beyaz çizgilerinin yanındaki siyahlıklar falan aynı ama kapalı sistem üretimi olabilir. Dans eder gibi yüzüşleri hoşuma gidiyor yalnız

15. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Abi bence budur, Picasso Percula Clownfish, kesinlikle hasta oldum. Fiyatlar çok uçuk ama bulursam hiç gözünün yaşına bakmayacağım.

[video=youtube;503BHBcxPls]http://www.youtube.com/watch?v=503BHBcxPls&feature=related[/video]

16. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Abi harika bir görüntüsü var bu cinsini ilk defa gördüm pahalı olması normaldir.

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bence de onlar ama alabileceğimi sanmıyorum. Bir de hedef 2-3 çift yakalamak olunca bu türden 2 tane alıp eş tutana denk gelmek o kadar kolay değil, fazlasını da almak servet istiyor. Bilmiyorum ama bir ihtimal bir çift bunlardan ve genç boylarda 6 ile 8 adet arasında diğer percula türlerinden olabilir.

18. brkfrt

brkfrt

İsim:
    Burak Fırat

Arkadaşı bugün kaybettik, cesedi bulamadım ama piyasada gözükmüyor.

19. halilkocan

halilkocan

İsim:
    halil kocan

Başımız sağ olsun üzüldüm doğrusu Burak.

20. Courageous

Courageous

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Özkan Yürekli

Hayırlısı olsun Burak, büyük olasılıla kayaların arasında börtü böcekere yem olmuştur. Hayat devam ediyor, inşallah alaçağın balıklarda yaşamazsın bu tecrübeyi...

Sayfayı Paylaş