1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumları ısıtma sistemleri

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 1 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Merhabalar;geçen bayramdan önce yapmış olduğum bir ısıtma sistemi çalışmamı sizlerle paylaşmak istedim.Olumlu,olumsuz tüm eleştiri ve fikirlerinize açığım.

Sistemi ilk düşündüğümde,kafamdan geçenler şunlardı.

Merhabalar.Elektiriğe gelen son zamlar hepimizin belini büktü maalesef.Üstelik bu zamların ardı arkası kesilecek gibide görünmüyor.Malum,önümüz kış.Ve şimdiden kışın gelecek olan kabarık elektirik faturalarını görür gibi oluyorum.Biz akvaryumseverlerin en büyük sıkıntılarından biriside,kış aylarında ısıtıcılar yüzünden gelen kabarık elektirik faturlarıdır.Benim 15 m2 balkonumda herbiri 450-550 lt lik tam 8 akvaryumum ve ufak tefek yavru akvaryumlarım var.(Balkonum,3 bir tarafı perde beton,1 tarafı ise komple pimapenle kapalı.Aynı oda gibi.)Geçen kışın her ay 250-300 ytl fatura ödüyordum.Bu kışın bu zamlarla beraber sanırım bu rakamlar ikiye katlanacak.Ben şahsım adına bukadar yüksek faturalar ödeyemeyeceğimden,akvaryumlarım, balıklarım ne varsa satıp hobiyi bırakmayı düşünürken,aklıma bir fikir geldi.

Benim evim sobalı.Aşağıdaki planda çizdiğim gibi,balkonum salonumun hemen dibinde.Ve salonda soba yakıyoruz.Şimdi planımız şu;kalın bir sacdan,kare şeklinde üstü kapalı bir sıcak su kazanı yapıp,bunu sobanın üzerine monte etsek.Su kazanının alt ve üstüne 2 musluk takıp,su tesisatı çekerek balkona bir kalorifer peteği koyup,su tesisatının arasına kombilerde kullanılan sıcak su sirkülasyon pompası bağlayıp bu suyu kazan ile petek arasında devirdaim ettirerek peteğin ısınmasını,dolayısıyla balkonu ve akvaryumları ısıtabilirmiyiz?Yani yapacak olduğumuz sistem,bir nevi kombi olacak. Bu sayede soba yandığı sürece kombide çalışmış olacak.Bizim evde,çocuklar ufak olduğundan,soba sabah saat 09,00 gibi yakılır,akşam saat 21,00 dan sonra kömür atılmaz.Ama sobanın içindeki sıcaklık gece saat 24,00 /01,00 a kadar devam eder.Sabaha kadarda içerde çok fazla bir ısı değişikliği olmaz.Bu sayede akvaryumlarımı ısıtmayı düşünüyordum.

El becerimin yüksek olması,demir doğrama ve diğer aksamları yapabilme kabiliyetimin olması nedeniyle bu işe kafam baya bir yatmıştı.

Ancak;sonradan öğrendiğim kadarıyla,baktımki sistem ilk başta basit görünsede,genleşme kazanı,basın,buhar vs gibi ek ilavelerinde yapılmasının gerektiğini,ve dolayısıyla bir patlama riskinin olduğunu anladım.Sonuçta hem kendim,hemde ailemin hayatını zerre kadarda olsa riske atamayacağımdan,bu sistemi devre dışı bıraktım.Aynı arayışlar içersindeyken,bu sistemin zaten hazırda satıldığını öğrendim.Ve ufak bir araştırma yaparak,bu sobaların 1200 ytl ile 2000 ytl arasında bir fiyatla satıldığını öğrendim.Üstelik bu fiyata petek,tesisat,işçilik vs dahil değil.

Benim herzaman ikinci bir planım vardır elbet :D

Bu sistem yerine balkonu ufaltıp,starorla kapladıktan sonra,mobilyalı mobilyasız nekadar akvaryumum varsa hepsini dağıtıp,set haline getimeye,ve bu odayada ınvertır klima takmaya karar verdim.

Yapılış aşamasını ogünkü dille aktarıyorum.

Balkonumuz burası.

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Ynt: AKVARYUMLARI ISITMA SİSTEMLERİ

Akvaryumlarımı kurduğum oda,10 mt uzunluğunda,2,55 mt yüksekliğinde,1,30 mt genişliğinde toplam 33,15 m3 bir oda.Ben bu odayı 3,70*2,55*,130 a düşürüp 12,26 m3 e düşürdükten sonra,tavanlar dahil hertarafını sert straforla kaplayıp,akvaryumları aşağıdaki çizimimde anlatmaya çalıştığım şekilde yerleştirmeyi düşünüyorum.(Gerçi 3 akvaryumum açıkta kalıyor bu şekilde ama onada bir çözüm bulacağız inşallah)Akvaryumların yükseklikleri arasında herbir katta 20 cm boşluk kalıyor hesabıma göre.Buda akvaryuma müdahele etmek için yeterli olacaktır.Böleceğim tarafta 50*50 ebatlarında bir pencere var.Bu pencereden kışın çok soğuk geldiğinden,o pencereyide straforla kapatmayı düşünüyorum.Ve içerde her akvaryuma ayrı ayrı ısıtıcı takmaktansa ınvertır klima kullanmayı planlıyorum.

Bu çizdiğim akvaryumlar, şuan elimde bulunan kullanmış olduğum akvaryumlardır.Buna benzer hemen hemen aynı ölçülerde 3 akvaryumum daha var ama onları bu böleceğim kısıma yerleştiremiyorum.
    Çizimim pek iyi değil kusura bakmayın. :cekingen:

Gerekli malzemeleri aldıktan sonra,Bismillah deyip koyulduk işe. :)

Straforlar xps tipi,33 danste.
    yapıştırma harcı
    Profiller 40*60 2 mm
    Profilleri sağolsun oğlum boyadı.
    İşe ilk tavanları kaplamakla başladım.
    Bu strafor yapıştırma işini hep kolay birşey sanardım.Meğer ne zormuş.Heleki tavanlar. :hink:

Devamı gelecek. :)

3. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bu çalışmalarım sabah 07,00 ye kadar sürdü.Sabah 07,00 da artık iyice bitkin düştüm ve 2-3 saat kestirdim.Ardından tekrar işbaşı.Bu sefer akvaryumları boşaltıp hepsini salona çektim ve oradaki balıklarımı salona taşıdım..İşin en berbat yanıda buydu.Akvaryumlar büyüktü ve yanımda oğlumdan başka yardım edecek kimse yoktu.Üstelik evide darma dağın ettim bayram arefesinde. :hink:
    275 cm lik akvaryumumun yerini değiştirmem lazımdı.Ama bunun içinde sabit ayaklarını kesip tekrar aldığım yerinde kaynak yaptım.
    275 cm lik akvaryumun altına 2 adet 450 lt relik akvaryumlarımı yerleştirmeliydim. Fakat ,altakoyacağım akvaryumların genişliği 50 cm üstteki 275 lik akvaryumun ayaklarının arası 40 cm di.Bende bunun için 275 lik akvaryumun arka ayaklarını kesip,ayak yerine perde betona 16 lık demir çubuk yapıp akvaryumun sehbasını bu demire bindirmek zorunda kaldım.

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Akvaryumun arka ayağını kesip,sehbanın arkasını duvara bağladıktan sonra sıra geldi ön ayaklara.Ön ayağıda kesip,10 cm profilin dışından yeni bir ayak yaptım.
    275 cm lik akvaryumu nihayet yerine oturtabildim.Ama bende baya bir harap oldum.Saat şuanda sabahın 6 sı. :hasta:

Bir iki saatlik uyuklamadan sonra tekrar işbaşı yaptım.Bayramdan önce evdeki enkazı kaldırmma için durdurak bilmeden çalışıyorum. :hasta:

Tam planladığım gibi 2 adet 450 lt relik akvaryumları önce içindeki suyu başka akvaryumlara basıp boşaldıktan sonra 275 cm lik akvaryumun altına yerleştirdim.Bu arada akvaryumlar ağır olduğundan,altına strafor koyarak çeke çeke yerine taşıyabildim.Belimin ağrısına zor dayanıyorum.
    Akvaryumları yerleştirdikten sonra,diğer tanka boşaltığım kendi sularını geri doldurup balıkları içine attım.Çünkü bu işlemler bitene kadar balıkları koyabileceğim yer yoktu.Zaten balıklarında iyice başı dödü bir oraya bir buraya.
    Beni ençok korkutan şey,4 tane dişi yunusumun ağzı doluydu.Yunusları tranfer etmek için ağzı dolu olanları kusturdum ve yumurtaları kuluçkalığa koydum.İnşallah yumurtalara birşey olmaz.
    Diğer akvaryumların prfillerini kesip yerlerini sabitlemeye başladım.

Bu işaretleyip çizdiğim yerlere üstteki 450 ltrelik akvaryumlar gelecek.Hesabı çok iyi yapmak lazım.Yoksa akvaryumlardan birisi yerine oturmazsa hepsini yeniden söküp yapmak gerekir.

İşaretlediğim yerlere 16 lık burgulu demir çakıp üst kattaki akvaryumların sehbasınının arka kısmını buraya oturtacağım.

5. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Üste gelecek akvaryumların ölçülerinde sahbalarını yapıp,bu sehbaları çaktığım demirlere bindirip kaynağa geçtim.

Gene üste gelecek 2.ci akvaryumunda sehbasını aynı şekilde hazırlayıp yerine monte ettim.
    Üstten gelen 3 adet ön ayağı dediğim gibi 40*60 prfilden yaptım.Ön ayaklarıda bağladıktan sonra ayakların yere basan kısmına yani tabana gene 16 lık demir çakıp ayaklara kaynattımki ayaklar zamanla sağa sola açılmasın.Bu işlemden sonra sehbaya çıkıp üzerinde iyice tepindim.Sağamalığı tes edilmiş oldu. :D

Üste koyulacak 1.ci akvaryumu ev halkıyla beraber yukarı koyduk ve oğlum akvaryumu doldurmaya başladı.

Bu zorlu işteki tek yardımcımdı oğlum.O olmasa neyapardım.Allah ondan razı olsun.Oda benim gibi perişan oldu.Ama olsun geleceğin akvaristi olmak öyle kolay değil. :)Oda babası gibi erken başladı akvaryum hayatına.Bakalım büyüynce devam ettirebilecekmi.

Ertesi gün hazırladığımız akvaryumlara balıkları transfer etmekle başladık işe.Aslında balıkları şimdilik transfer etmeyecektim ama sabah kalkınca emanet akvaryumlardaki sular patlamıştı ve birazda zahiyat olmuştu balıklarda.Bu yüzden vakit kaybetmeden balıkları transfer etmeye başladım.

6. lepistes

lepistes

İsim:
    Muhammed Ali Tavur

Volla helal olsun. Tebrikler Olcay abi, bu arada bu balkon bu kadar yüklenmek sakıncalı olmazmı.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Ertesi sabahleyn de elimde önceden bulunan 4 lü set demirini yapmayla başladım.Set demiri 140*45*220 ölçülerindeydi.Ama bu ölçüler akvaryum odasına sığmadığından 120*30*200 ölçülerine düşürmem lazımdı.Yani hem eninden hem boyundan hemde yüksekliğinden kısaltmam lazımdı.Mesleğim gereği eskiyi yapmak,yeniden yapmaktan daha zor olduğunu bildiğimden önce bir düşündüm yapayımmı yapmayayımmı diye.Çünkü biliyordumki çok zor olacak bu demiri ufaltmak.Ve sonrasından zorda olsa yapmaya karar verdim ve koyuldum işe.

Seti ilk önce diklemesine ortadan ikiye ayrıp,aradan parça çıkartıp daralttım.

Enine boyuna heryerinden parça çıkarttıktan sonra kağnağa geçip parçaları birleştirdim.

Set demirini tamamladıktan sonra odaya indirip yavru akvaryumlarımı yerleştirdim.Cuma sabahından bu akşama kadar yaptığım işler bunlar.Cuma sabahından bu yana uyuduğum uykuyu toplasam 6 saati geçmez.Kendimi baya bir zorladım .Ama çok şükür evin içindeki dağınıklı toparlayabildim bayramdan önce. İnşallah bu yorunlukla bayram namazımı kaçırmam. :)

Buraya kadar olan çalışmalar,Duvarların izolesi,setlerin yapılması,akvaryumların yerleştirilmesiydi.Bundan sonra daha çok iş var geride.Sırada odayı bölecek bir duvar yapımı,oadaya açılacak bir kapı,ve bunlarında tekrar izolesi,elektirikve hava tesisatları vs ve en önemlisi odaya uygun ısıtıcı seçimi var sırada.

Yani daha bitmedi devamı gelecek. :)

Saygılar.

Bu setin kesilmemiş hali

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Teşekkür ederim.Herşey balıklarımız için. :)

Bu arada,evim zemin kat.Ağırlık sorunum yk çok şükür. ;) :)

9. jonerr

jonerr

Hayırlı olsun.Resimlere bir solukla baktım.Tebrikler :helalolsun:

10. james_34

james_34 Üstad Üye...

İsim:
    can candaş

:):) Akvaryum aşkı başkadır :) Başka söze gerek yok bence :)

O değilde ev resmen savaş alanına dönmüş :) Yenge , hiçbir şey demiyor mu abi :) ?

11. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Valla Can, o kunuya hiç girme.1 hafta zor uğraştım hatunla arayı düzeltmek için. :D

12. turqer

turqer

İsim:
    Türker Sezgin

Olcay Hocam, çok zahmetli bir işin üstesinden gelmişsiniz, tebrik ediyorum.

Evinizin sobalı olduğunu söylemişsiniz. Bilmiyorum olası bir şey mi ama bildiğimiz gibi sobaların boruları oluyor. Boruların yolunu biraz uzatarak balkondan geçmesini sağlamakta işe yarayabilir mi acaba hocam? Artısını eksisini bilmiyorum, yazdıklarınızı okurken fotoğraflara bakarken aklıma geldi sormak istedim..

Saygılar.

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hocam tebrik etmek lazım seni, bu işe gönül vermek bu olsa gerek. Becerikli olduğun alenen anlaşılıyor. Straforların ısı kaybını önleyeceğine hiç şüphe yok. Invertır klimanın ortam sıcaklığını dengede tutacağını düşünüyorum. Zaten akvaryumlar hiç bir zaman bir anda soğumaz. Kışın ısıtma sistemi kapatılsa bile ısı yavaş yavaş değişecektir. Balıklar bu durumu tolere edebilirler.

Çektiğin zahmete değeceğini düşünüyorum. Üstelik ev halkının anlayışı ise, ayrı bir taktirlik konu. Eline emeğine sağlık...

14. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü

Olcay Bey ellerinize sağlık... Bol bol keyfini sürersiniz artık... Balık aşkınız ise takdire şayan... :alkis: :alkis: :alkis:

15. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Marangoz arkadaşlar gelip odayı ikiye bölerek bir kapı yaptılar.

Mdf yi kapı hariç iki parça halinde getirdiler.Odada iki parçayı birleştirip montajı yapıldı.

Montaj bittikten sonra bu seferde ben koyuldum işe. :)

Yaptığımız bölmenin iç kısmını,aynı duvarlarda yaptığım gibi straforla kapladım.
    Elimde strafor bittiği için,kenarda köşede,akvaryum üstlerinde,nerde ne strafor buldumsa kullandım.Biraz alacalı bişe oldu ama olsun.Önemli olan straforla kaplamak odayı.Görsellik herzmaan 2.ni plan benim için.

Ve son olarakta duvar,tavan ve diğer birleşim yerlerini komple slikonla doldurdum.Kalan ufak tefek boşluklarda bu şekilde kapanmış oldu.Aslında pek dikkat edilmez ama bu tip ortamlarda en fazla ısı kaybı köşe birleşim yerlerinden kaynaklanır.Bu yüzden buraları oldukça iyi kapatmak lazım.

Maddi imkansızlıklar yüzünden şimdilik klima alamadım. :(

Şimdilik 50 ytl ye 1800 waat lık bir ufo aldım ve taktım.(Gerçek ufo değil.Başa marka)

Ufoya zamanlayıcı taktım ve günde 4 saat çalışacak şekilde ayarladım.Zaten kendi termostadıda olduğundan sanırım maksimum 3 saat çalışacak günde.Zaten 3 saat çalışmasıda o odayı fırın gibi yapmaya yeterli diye düşünüyorum.Tabi odanın kapısını zırt pırt açıp kapatmazsak. Bakalım bu durum elektirik faturalarına nasıl yansıyacak ?

Bu ay ufoyuda kullanınca elektirik faturaları epey bir yükselecek gibi ama klima alacak durumum olmadığından şimdilik çaresiz ufo kullanacağım. :(

16. bmehmetyavuz

bmehmetyavuz

Olcay Hocam, çok meşakketli ancak, bir o kadar da keyifli bir işe kalkışmışsınız. 9.10. karalerde sahneye çıkan kalfanızın(!) da bu işte büyük emeği olduğu kendisini belli ediyor. Allah bağışlasın, kolay gelsin. İlerleme aşamalarını dört gözle bekliyoruz, haberiniz olsun...
    Saygılar...

17. axu2

axu2

Sobadan kalorifer sistemi kurmanıza teorik olarak yardım edebilirim. Düşündüğünüz kadar yüksek maliyetlere çıkılmaz temelde ihtiyaç duyacağınız ekipmanlar : kazan, borular, radyatör, çeşitli ventiller, sirkülasyon pompası, hava pujörü, termostatik vana veya oda termostatı ve muhtelif fittings. Tabi sistemi geliştirme ve konfor sınırlarınız parça sayısını ve karışıklığı artırabilirde azaltabilirde. Ama genel tahminim 500 YTL düzeylerinde bu iş çözülür.

18. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    AKVARYUMLARI ISITMA SİSTEMLERİ

Türker;sobanın borusunu akvaryum odasından geçirmeyi bende çok düşündüm.Eğer başarabilseydim,odayı ısıtmasada enazından içerinin soğunu epey bir kıracaktı.Ancak resimdede görüldüğü gibi,salondaki baca ve sobanın yeri akvaryum odasına çok ters.Sobanın yeri değiştirilebilir ancak,evde baca tek olduğu için sobayı geri alıp boruları uzatsam bu seferde baca çekmiyor.Yani hiçbirşekilde sobanın borularını oradan geçiremiyorum. :bilmem:

Hocam;katılımın için teşekkür ederim.

Evet bu hobi insana neler yaptırabiliyor hepimiz gördük bu sayede.Ne kadar zor olsada,nekadar zahmetli olsada, bu hobi için elimden geleni kesinkle ardıma koymam. :cicek:

Ev halkının anlayışına gelirsek,biraz anlayış,biraz benim akvaryumlarıma ve balıklarıma olan düşkünlüğümün verdiği baskı karışık. ;) :D Ne yapsınlar,isteselerde ses çıkartamıyorlar. :D Sonuçta onlarda biliyorlarki,kafama koyduğumu yaparım.O yüzden ses çıkartıp,sorun yaratacaklarına,susup öylece sonucu bekliyorlar. :D Her halukarde sonuçta yapacağım dediğimi yapıyorum. ;)

Teşekkür ederim.

Onlardan aldığım zevki anlatamam. ;) :basardim:

19. seyyaHH

seyyaHH

Yer:
    Ankara
    İsim:
    KÖKSAL YILDIRIM

Valla nediyelim hocam elinize emeğinize sağlık bizede bakıp bakıp maaşallah demek düşüyor.

20. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem

Olcay Abi,ufonuzu servise gönderin garantisi var ise.Anladığım kadarıyla bazı yerlerde resistansı erime yapmış.1 hafta önce tırnaklarımı yiyordum acaba garantiden hallederler mi diye,götürdüm,yarın gel al dedi,ücretsiz değiştirmişler.Isıtma bakımından çok farkediyor...

Ha bu arada süper olmuş hocam balkon ;)

Sayfayı Paylaş