1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumları ısıtma sistemleri

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde reis tarafından 1 Ocak 2009 başlatılmıştır.

1. _ERKAN_07_

_ERKAN_07_

İsim:
    Erkan ÖZEN
    AKVARYUMLARI ISITMA SİSTEMLERİ

Abi konuya baya geç hakim oldum herkezin derdi aynı akvaryumları ısıtmak ben kombiden yararlanıyorum ama kışın gelen fatura herkez gibi benide üzüyor açıkcası kışları ortalama 100-150 tl arası doğalgaz ve 50-70 tl arasıda elektrik faturası geliyor hazır klima takmışken deneyende varken senden bu ayki elektrik faturasınıda öğrensekte bizde biraz düşünsek nasıl olur bu fatura mektubunu ne olur bizede oku abi :D

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    AKVARYUMLARI ISITMA SİSTEMLERİ

Erkan beni azbuçuk bilirsin. Genelde kafaya taktığımı sonunu hiç dişinmeden cart diye atlarım ama bu sefer öyle olmadı. :)

Enine boyuna uzun uzun araştırdım soruşturdum.Benim gibi duruma sahip olanlar için klima,(ama inverter A enerji ) en uygun yol. ;) Araştırmalarıma göre,ve klima teknisyenlerine danışmama göre klimanın yakacağı rakam belli. Enfazla,oda kara kış günlerinde yakacağı rakam,50-60 tl diyorlar.Klimada şuan bunları doğrular nitelikte. Zira klima şuan tam güçte çalışıyor,evdeki klima hariç tüm elektirikli aletleri kapatıp saate bakıyorum,saatin döndüğü bile belli olmuyor. :basardim:

Tabi gelen faturada ak koyun,kara koyun ortaya çıkacak. ;) İnşallah bunca masrafa ve beslediğimiz ümide değecek.

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumları Isıtma Sistemleri

Bizzat yerinde gördüm inceledim. O akvaryumlarıda anca bu sistem kurtarır zaten. Gerçekten güzel fikir ve tabi oda tamamen strafor ile kaplı olunca daha da faydalı olmuş. ;)

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Evet arkadaşlar sanırım olaya son noktayı koyduk. Bu ay gelen elektirik faturası farkı sadece 20 tl oldu. Klima 7/24 full 30 derecede çalıştı ve yaktığı elektirik sadece 20 tl oldu. :basardim:

Yaşasın inverter klimalar. :)

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Olcay benim anlamadığım birşey var. Tüm eve gelen fatura mı 20 lira ? Eğer öyleyse inan biraz düşünmem gerekecek. Elbette tamamı akvaryum ile ilgili değil ama bana 190-200 lira geliyor her ay. Hadi ben de 250 wat metal halide ve artı motorlar var ama Teoman abiye de 180 lira ortalama geliyor ve o T5 kullanıyor. Bu nasıl iş anlamadım. :bilmem:

6. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam klima almak ile en iyisini yapmışsın bende evde klima ile ısınıyorum ve çok memnunum aylık faturam tüm elektrikli aletler dahil 250 tl civarına geliyor.

7. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Temel abi tabiki tüm evin faturası değil bu. :) Bana her ay ortalama 75-85 tl arası elektirik parası geliyordu bu yaz. Klimayı çalıştırdıktan sonra gelen fatura 102 tl oldu. Yani ortalama 20 liralık bir artış oldu. ;) Halbuki geçen senlerde ufo kullandığımda aylık 250-350 tl arası fatura ödüyordum.

Levent, kullandığın klima normal klimamı ? Normal klima kullanıyorsan doğrudur,o parayı yakar.

8. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Olcay hocam Mitsubishi Inverter MHI SRK 71 ZE-S1 Klima

Soğutma Kapasitesi : 24.200 Btu/h
    Isıtma Kapasitesi : 27.300

Klima gayet iyi ama ben geceleri kapatıyorum sabah açıyorum galiba o yüzden daha fazla elektrik harcıyor.

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Hocam kliman çok güzel,üstelik inverter ve A tipi. Ama seninki bayağı büyükmüş sanırım ısıtma alanın büyük ? Klimayı gece kapatıp gündüzleri çalıştırmak biraz fazla enerji tüketmesine neden oluyor sanırım. Zira sabaha kadar soğuyan ortamı tekrar ısıtana kadar epey bir elekrik harcıyor. Zaten klimaların elektiriği çok yakmasının nedeni dur kalk yapmasıdır. İnverterlerin bu özelliği sayesinde,yani dur kalk yapmadığı için az elektirik tüketiyor.Bence klimayı hiç kapatma. Birde izolasyon ve sık kapı açıp kapatma bu durumu etkiliyor.

Benim klima 9000 btu akvaryum odası yaklaşık 8 m2 ve komple strafor kaplı.Günde birkaçkez yemleme yapmak için girçık dışında kapısı hiçbirzaman açılmıyor.Sanırım bu yüzden birşey yakmıyor.

Buda benim klima.

http://www.hepsiburada.com/sigma-sgm09invdma-9.000-btu-inverter-duvar-tipi-klima/productDetails.aspx?categoryid=17453&productid=evsigmasgm09invdma

Ben bu klimadan iki tane aldım. Birisi akvaryum odası için,biriside normal oturduğumuz odaya. Akvaryum odasındaki hali hazırda çalışıyordu. Bugün itibarı ile oturduğumuz odanınkinide çalıştırmaya başladım. Malum havalar soğudu. Bakalım bu ay fatura ne gelecek. :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Levent klima güzel ama toplamda gelen faturan bizimkinden de fazla sizin. Aynı apartmanda aynı şartlara aşağı yukarı sahipken fatura bedelleri farklı farklı veya sizden fazla veya az kullanan kişiyle bile aynı olabiliyor. Bunu aklım almıyor.

11. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Olcay abi harika olmuş :helalolsun: :helalolsun: naz: gerçekten harika olmuş balıklarında güzelmiş maşallah özellikle sarı prenseslerin harika naz: :) bol bol yavrular alırsın bütün balıklarından inşallah.Yolum düşerse o tarafa size uğrarım artık:) Darısı babamla benim başıma :D hele bi taşınalım şu evden kesin yazlığa taşıncağımız zaman kesin 1 odaı akvaryum yapıcaz inşallah :) Güzel çalışma olmuş Olcay abi gerçekten tebrik ederim seni :)

Saygılar... saygılar:gif

Sayfayı Paylaş