1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumlarda Püf Noktalar

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde atlantis tarafından 18 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. atlantis

  atlantis

  Mesajlar:
  306
  Yer:
  İzmir
  İsim:
  Murat Yıldız
  * Kuyruk ve üst yüzgeçteki yaralanmalar genellikle süratle iyileşir ancak yan yüzgeçlerin yaralanması daha önemlidir. Balık dengesini korumakta zorlanır. Tedavi tankına almak doğru olur.  * Büyük akvaryumlarda balık yakalarken iki ayrı boyda kepçe kullanmanızı tavsiye ederim.  * Akvaryumda balık yakalamadan önce filtre, ısıtıcı gibi elektrikli cihazları fişten çekmek gerekir. Devrilip cama zarar verebilecek kaya, dekorasyon malzemesini akvaryumdan çıkarmanızı tavsiye ederim.  * Yeni kurulan bir akvaryuma başka bir akvaryumda kullanılan bir filtreyi aktarırsanız biyolojik dengeyi daha çabuk sağlarsınız.  * Çok ince gözenekli kepçeler kullanıyorsanız, dişli balıkları taşırken dikkat etmek gerekir. Dişleri takılıp çeneleri zarar görebilir. (örneğin L.birchardi)  * Cama yapıştırılan tablet yemler çok sık kullanılırsa balıkların ağızlarında sıyrıklar oluşur ve mantar hastalığı için zemin hazırlar.  * Dış filreleri monte ederken kafa contasını hafifçe ıslatırsanız daha rahat kapanır ve zarar görmez.  * Filtre temizliğiyle su değişimini aynı anda yapmayın, biyolojik dengeyi sarsabilirsiniz.  * Elektrik kesintisi sırasında kesinlikle yem vermeyin. Hem suyu kirletirsiniz hem de balıkların oksijen ihtiyacını artırmış olursunuz.  * Isıtıcıların vantuzlarını en çok ısınan bölge olan uç kısımdan uzak yerleştirin, aksi halde erir ve suyu bozar.  * Isıtıcının vantuzları iyi tutmuyorsa daha kaliteli olanlarla değiştirin. Sürekli yerinden oynayan, dik durmayan ısıtıcı ayar tutmaz.  * Karides ve balık eti kaynaklı yemler az miktarda kullanılmalıdır. Yüksek protein içeriği nedeniyle artıkları çok çabuk kokuşur, suyu bozar.  * Tamamen su içerisinde çalışan filtreler (iç filtreler, sirkülasyon motorları ...) güçleriyle orantılı olarak suyu ısıtırlar. Özellikle küçük ve orta boy akvaryumlarda yazın aşırı ısınmalara neden olabilirler. Gerekirse yazın şelale filtre veya sünger filtre tercih edilebilir.  * Salyangozları yoketmek için ilaç kullanan kişilerin pek çoğu yaşadığı aksilikler sonucu akvaryumdaki tüm canlıların ölümüyle karşılaşır.  * Su değişimlerinde soğuk suyun ısıtıcıya doğru verilmesi yanlış ve tehlikeli bir uygulamadır. Bunun yerine sirkülasyonun güçlü olduğu bir yer seçilmelidir.  * Yosunlanmış mercanlarınızı ters çevirin, ışık görmeyen yerleri temizdir. Yosunlu kısımlar yaklaşık bir ayda kendiliğinden temizlenecektir.


  * Yaptığınız su değişimlerini, filtre temizliklerini tarih ve miktar olarak not edin.  * Akvaryumun kapağındaki floresan tutucu plastik ayaklar zamanla çatlayabilir, floresan suya düşebilir. Böyle bir durumda önce fişi çekin. Odada ağır koku ve akvaryum yüzeyinde kalın köpük tabakası bu sorunu çağrıştırmalı.  * Aydınlatma sisteminin balast denen parçası ısınan bir malzemedir. Uygun şekilde yerleştirilmelidir.  * Akvaryum alırken cam kalınlığı kadar yapım tekniğini de önemseyin.  * Hava pompalarının erken bozulmassının nedeni tıkanmış vanalar, “T” dirsekler ve hava taşlarıdır.  * Hava pompalarını akvaryum seviyesinden yüksekte tutmak gerekir. Eğer mümkün değilse suyun pompaya dönüşünü engelleyen valflerden kullanmak gerekir.  * Ses yapan filtre varsa bozulan parçayı kısa sürede değiştirin aksi halde yuva ve mil de bozulacaktır.  * Akvaryumun filtrasyon sistemi 24 saat çalışmalıdır. Hava taşı varsa geceleri ses yapmaması için kapatılabilir.  * Uzun süren elektrik kesintilerinde, su sıcaklığını korumak için, akvaryum içine ılık suyla dolu bir pet şişe koyabilirsiniz.  * Taban filtresine sahip akvaryumlar elektrik kesintilerinden çok kötü etkilenirler. Kum içerisindeki atıklar süratle kokuşur, suyu zehirler.  * Isıtıcı arızası nedeniyle aşırı ısınmış akvaryumun ısıtıcısını çıkarın ve hava taşı koyup soğumaya bırakın.  * Çiklit akvaryumunda cama dışarıdan yapıştırılan termometreleri kullanmak daha pratiktir. İçeri yerleştirilen termometreleri sürekli yerinden çıkarırlar.  * Cama yapıştırılan termometrelerin ıslanmamasına dikkat edin.  * Sünger filtrelerin plastik borularının hava giriş deliği zamanla tıkanır, her temizlikte kontrol edilmeli...  * Dış filtrelerin hortumlarının temizliğinde ucuna kumaş parçası bağlanmış birkaç metrelik misina parçası kullanılabilir. Misina hortum içinden rahatça geçer. Diğer uçtan çekilince hortumun içi temizlenmiş olur.  * Mıknatıslı cam temizleyicilerin arasına kum kaçmamasına dikkat edin. Büyük modellerin kullanımı pratik değil.  * Eski akvaryumların kireçle kaplanmış bölümlerini temizlemek için deterjan içermeyen kimyasal kireç çözücüler kullanabilirsiniz. Mutlaka eldiven kullanın ve akvaryumu bol suyla durulamaya özen gösterin.

  Yaptığınız su değişimlerini, filtre temizliklerini tarih ve miktar olarak not edin.  * Akvaryumun kapağındaki floresan tutucu plastik ayaklar zamanla çatlayabilir, floresan suya düşebilir. Böyle bir durumda önce fişi çekin. Odada ağır koku ve akvaryum yüzeyinde kalın köpük tabakası bu sorunu çağrıştırmalı.  * Aydınlatma sisteminin balast denen parçası ısınan bir malzemedir. Uygun şekilde yerleştirilmelidir.  * Akvaryum alırken cam kalınlığı kadar yapım tekniğini de önemseyin.  * Hava pompalarının erken bozulmassının nedeni tıkanmış vanalar, “T” dirsekler ve hava taşlarıdır.  * Hava pompalarını akvaryum seviyesinden yüksekte tutmak gerekir. Eğer mümkün değilse suyun pompaya dönüşünü engelleyen valflerden kullanmak gerekir.  * Ses yapan filtre varsa bozulan parçayı kısa sürede değiştirin aksi halde yuva ve mil de bozulacaktır.  * Akvaryumun filtrasyon sistemi 24 saat çalışmalıdır. Hava taşı varsa geceleri ses yapmaması için kapatılabilir.  * Uzun süren elektrik kesintilerinde, su sıcaklığını korumak için, akvaryum içine ılık suyla dolu bir pet şişe koyabilirsiniz.  * Taban filtresine sahip akvaryumlar elektrik kesintilerinden çok kötü etkilenirler. Kum içerisindeki atıklar süratle kokuşur, suyu zehirler.  * Isıtıcı arızası nedeniyle aşırı ısınmış akvaryumun ısıtıcısını çıkarın ve hava taşı koyup soğumaya bırakın.  * Çiklit akvaryumunda cama dışarıdan yapıştırılan termometreleri kullanmak daha pratiktir. İçeri yerleştirilen termometreleri sürekli yerinden çıkarırlar.  * Cama yapıştırılan termometrelerin ıslanmamasına dikkat edin.  * Sünger filtrelerin plastik borularının hava giriş deliği zamanla tıkanır, her temizlikte kontrol edilmeli...  * Dış filtrelerin hortumlarının temizliğinde ucuna kumaş parçası bağlanmış birkaç metrelik misina parçası kullanılabilir. Misina hortum içinden rahatça geçer. Diğer uçtan çekilince hortumun içi temizlenmiş olur.  * Mıknatıslı cam temizleyicilerin arasına kum kaçmamasına dikkat edin. Büyük modellerin kullanımı pratik değil.  * Eski akvaryumların kireçle kaplanmış bölümlerini temizlemek için deterjan içermeyen kimyasal kireç çözücüler kullanabilirsiniz. Mutlaka eldiven kullanın ve akvaryumu bol suyla durulamaya özen gösterin.


  hayatınrengi.net'ten alıntıdır
   
 2. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Akvaryumlarda Püf Noktalar

  Murat abi merak ettim neden filtre temizliğiyle su değişimini aynı anda yapmayalım ve ne gibi zararları olabilir acaba?
   
 3. james_34

  james_34 Üstad Üye...

  Mesajlar:
  1.103
  İsim:
  can candaş
  Ynt: Akvaryumlarda Püf Noktalar

  Çünkü gerek filtrede gerekse akvaryum suyunda yararlı bakteriler mevcut.Hatta dip çekimi ile çektiğin su ile iç filtre süngerini temizlersen çok daha iyi olur.
   
 4. Desert Falcon

  Desert Falcon

  Mesajlar:
  608
  Ynt: Akvaryumlarda Püf Noktalar

  Bende öyle yapıyorum akvaryumun kendi suyunda yıkıyorum filtreyi ama ikisini birden yapmayın demiş Murat abi.Yani hem su değişimi yapıp hem filtreyi aynı zamanda temizlemeyin demiş.
   
 5. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.098
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Ynt: Akvaryumlarda Püf Noktalar

  Evet Şahin, doğru olduğunu kısa bir mantık yürütmesiyle destekledim. Filtrelerin bakımları yapıldığında ne kadar olsa belli bir bakteri kültürü yok oluyor. Buna artık eskimiş ve oturmuş suyumuzun değişmesinin getirebileceği risklerin eklenmemesi yanında, yeni temizlenen filtrenin eski biyolojik dengesini yakalaması eski akvaryum suyunda daha hızlı gerçekleşebileceği düşünülebilir. Önerilmemesi bence bundadır.
   
 6. seyyaHH

  seyyaHH

  Mesajlar:
  129
  Yer:
  Ankara
  İsim:
  KÖKSAL YILDIRIM
  Ynt: Akvaryumlarda Püf Noktalar

  Emek hazırlanmış çokda güzel ve yararlı olmuş elinize gönlünüze ve balıklarınıza sağlık. :D
   

Sayfayı Paylaş