1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumu bölmek

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde omeriyidogan tarafından 18 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Akvaryumumuzu farklı amaçlar için bölmemiz gerektiğinde değişik yöntemler kullanıyoruz. Burada akvaryumlarımda uyguladığım yöntemlerden bir örnek vermek istiyorum. Faydalı olur umarım.

  Kullanılan malzemeler;

  1. İki tabaka cam( ölçüler akvaryuma göre değişecek)
  2. Sineklik (tül)
  3. Maket bıçağı
  4. Silikon (akvaryum için üretilmiş olacak)

  Planlama aşaması;

  Akvaryumun ön camı ile arka camı arasındaki mesafe ölçülür. Bu ölçü hassas yapılmalı ve su doluyken oluşacak bombeye göre alınmasına dikkat edilmeli. Yapılacak bölme aparatının yüksekliği kapağa, su seviyesine vb. faktörlere göre belirlenmelidir.

  Burada örnek olarak iç ölçüyü 31 cm, bölme aparat yüksekliğini 45 cm belirleyelim. Cam kalınlığını 6 mm den seçmekte fayda var. Daha ince olursa kırılma riski var. Kalın olursa ağır olur. Tercih sizin.

  Hazırlık aşaması:

  1.Ölçüler belirlendikten sonra camcıya 30x45 cm 6mm cam kalınlığında iki tabaka kestirilecek. Burada ölçüye dikkat edin 31 cm değil!!.
  2. 30x45 cm olan iki tabakanın kenarlarından 5 er cm bırakılarak ortası kesilip çıkarılacak. Sonuç olarak kenarları 5 cm olan iki tane çerçevemiz oldu. Ortadan çıkan tabakaları atmıyoruz.

  Yapım aşaması;

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Bu şekilde bölme aparatımız portatif olarak kullanılmaya hazır vaziyet almış oluyor. Akvaryumdaki olası kayma vb durumlardan oluşacak kazalara karşı çerçeve kenarlarına vantuz tutturulabilir. Ben akvaryumun ön ve arka camına alta ve üste kızak oluşturacak şekilde dört adet küçük cam yapıştırdım. Daha sonra sökmesi kolaydır. Maket bıçağı yardımıyla sökülebilir.

  [​IMG]


  Bu uygulamada cam yerine farklı materyaller kullanılabilir. Dikkat edilmesi gereken husus kullanılan malzemeye göre uygun yapıştırıcı seçilmelidir. Tabi bu yapıştırıcının balıklara vb. canlılara zarar vermeyecek olması şarttır. Uygulamayı geliştirmek, değiştirmek sizin hayal gücünüz ve becerinize kalmış.

  Saygılar.
   
  RuFKaD bunu beğendi.
 2. balıkosman

  balıkosman

  Mesajlar:
  257
  İsim:
  Osman Tuna
  Akvaryumu bölmek

  Ellerinize sağlık Ömer bey.Çizim ile olunca yapımı zor gibi görünüyor ama değil bence.Güzel fikir teşekkür ederiz paylaşım için.siz yaptınız mı akvaryumunuza bu bölmeyi ? :basardim:
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryumu bölmek

  Teşekkürler Ömer bey, çizimler profesyonelce kutlarım. Çok iyi anlatmışsınız ve yapımı zor değil bence. Paylaşım için teşekkür ederiz, birçok arkadaşın işine yarayacaktır. toka:gif
   
 4. sconat

  sconat

  Mesajlar:
  454
  İsim:
  Ozan Sıdal
  Akvaryumu bölmek

  Teşekkür Ömer bey. super:gif super:gif Güzel çizimler güzel fikir ellerinize sağlık.Yaptıysanız bitmiş halini paylaşırsanız seviniriz. Mükemmel görünüyor çizimler üzerinde. pardon:gif
   
 5. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Akvaryumu bölmek

  Ömer Bey çizim çok güzel. Görsel olarak kuvvetli bir paylaşım. Emeğinize sağlık.
   
 6. lcturkey

  lcturkey

  Mesajlar:
  852
  İsim:
  Levent Cepdibi
  Akvaryumu bölmek

  Bu ayrıntılı açıklamanız ve resimleriniz için teşekkürler ömer bey.
   
 7. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Akvaryumu bölmek

  Yapımı gerçekten çok kolay. Zor olan kısmı camları kesmek, onu da camcıya yaptırmanız yeterli.

  Cüce vatoz üretim akvaryumlarımda ve yavru akvaryumlarımda şu an kullanıyorum.

  Belirtmediğim iki husus var. Eğer akvaryumunuza su doldurduğunuz vakit ön ve arka camda genişleme oluyorsa, ölçüleri su dolu iken almanız gerekiyor. Böyle bir durumda alt ile üst arasında fark olacaktır. Bu farkı çerçevenin dışına süreceğiniz silikonu aşağıdan yukarıya doğru kalınlaştırarak sürerseniz sorun hallolacaktır. Bu durumda da çerçeveyi su dolu iken yerleştirmek gerekiyor.

  Bunun haricinde Kuşak/kemer olan akvaryumlarda kızak sistemini yapamazsınız. Kızak sisteminde ön ve arka cama yapıştıracağınız küçük camları, duruma göre birer tane çapraz olacak şekilde yapıştırırsanız çerçevenin devilme olasılığını ortadan kaldırabilirsiniz.

  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]
  [​IMG]


  Kullanım amacınıza ve akvaryumunuza göre değişiklik yaparak kullanabilirsiniz.

  Saygılar.
   
 8. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Akvaryumu bölmek

  Güzel bir çalışma Ömer bey tebrik ederim. em34:

  Camı kare şeklinde kesip,camdan çerçeve çıkartmak kolay değil,bunun için profosyonel bir işçilik gerekli.Ve herkes bu işlemi kolay kolay yapamaz.
  [​IMG]


  Camı kare şeklinde kesip içini çıkartmak yerine,istenilen ölçüde dört tane cam kuşak kesilip slikonla bu kuşaklar birleştirilerek istediğimiz çerçeveyi elde edebiliriz.

  [​IMG]


  Sanırım sizde öyle yaptınız ?

  [​IMG]
   
 9. omeriyidogan

  omeriyidogan

  Mesajlar:
  231
  İsim:
  Ömer İYİDOĞAN
  Akvaryumu bölmek

  Dikkatiniz den dolayı kutlarım sizi Olcay bey,

  Bazı bölmeleri dediğiniz şeklide yaptım. Onunda yapımının çizimlerini yapmıştım, lakin çizimleri yanlışlıkla silmişim. Tekrardan çizdiğim vakit burada paylaşacağım.

  Kuşakları birleştirme olayında da dikkat edilecek noktalar var. Üst üste bindirmeli şekilde yapmak lazım. Aksi halde daha çok uğraşmak gerekecek ve sağlamlığı tehlikeye girecek. İçine gereceğiniz tülünde gergin olarak kalması için de çaba harcamak gerekiyor tabiki. Bundan dolayı, dikkat edilirse kuşaklarla yaptığım ayıraçlar içine kullandığım malzeme sert, inşaat sıva filesi.

  Bence, camcıya ilk anlattığım şekilde kestirirseniz daha kullanışlı olur. Ama onu kesecek camcının, gerçek camcı olması lazım. saygılar:gif
   
 10. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Akvaryumu bölmek

  Harika olmuş Ömer Bey ellerinize sağlık. Pratik olarak üreme bölgeleri ayrılmış ve oldukçada şık duruyor açıkcası. Teşekkür ederiz fotoğraflar için ellerinize sağlık.
   
 11. Lake Tanganyika

  Lake Tanganyika

  Mesajlar:
  1.957
  Yer:
  İstanbul/Tepekent
  İsim:
  Yavuz Kaçar
  Akvaryumu bölmek

  Tebrik ederim, resimli anlatım için çok iyi olmuş paylaşım için teşekkür ederim.
   

Sayfayı Paylaş