1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumu kesmek??

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde gangster92 tarafından 28 Nisan 2011 başlatılmıştır.

1. gangster92

gangster92

İsim:
    Ahmet
    Mesela 100x60x40h lık bir akvaryumun bir tarafındaki 40x100 lük parçayı kesip diğer tarafian üst tarafına 100x60lık bir cam yapıştırıp akvaryumu 100x40x60h yapma gibi bir imkan varmıdır? Bu boyutlarda bir çok uygun fiyatlı akvaryuma rastladım da :) Teşekkürler

2. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner
    Cevap: Akvaryumu kesmek??

Yüksekliği 40 olup da ebatları 100x 60 olan akvaryum bana biraz acayip geldi. Neden böyle bir akvaryum yaparlar ki?
    Burada bahsettiğin işi yapmak oldukça zor. Hele ki akvaryum camı yapıştırma konusunda deneyimsiz biri için imkansız. İşte nedenleri;
    1- Akvaryumun hacmi ayni kalacak olsa da yüksekliği artacağından tabana yakın düşey camlardaki cm2 ye düşen basınç derinlikten dolayı artacaktır. Bu da orjinal akvaryumun yapım aşamasında düşünülmediğinden cam kalınlıkları basıncı kaldıramayabilir.
    2- Mevcut akvaryum yapıştırılırken kullanılan silikonu camların arasından, camları patlatmadan ayırmak çok ama çok zor bir iştir. Genelde deneyimli bile olsalar, bunu deneyenler patlayan camlar yüzünden biryerlerini keserler.
    3- Camları ayırsan bile bu boyuttaki akvaryumların genelde taban ve tavanlarında birer mukavemet kuşağı döner. Bu camların direncini artırmak için yapıştırılan bir parçadır. Bunları sökemeyeceğinden dolayı akvaryumunun ön cephesi, 4-5 cm lik bir çerçeve içerisinden görünecektir. Bu da görüntü kirliliğidir.
    4- Tüm bu işlemleri yapsan bile hazır akvaryumun üst kapağını ve varsa armatürünü, akvaryumun tavan boyutları değiştiğinden dolayı kullanamassın.

Tüm bu nedenlerden dolayı yapmayı planladığın şeyi yapmamanı öneririm. Eğer sorun maliyetse bir camcıya akvaryum yaptırabilirsin, gayet de ucuza gelir. Yada camları alıp kendin yapıştırırsın, bu da olabilecek minimum maliyetttir.

reis bunu beğendi.
  3. methapor

methapor

İsim:
    Polat
    Cevap: Akvaryumu kesmek??

Ahmet senin dediğin iş olmayabilir. Özgün'e katılıyorum çünkü genellikle akvaryum camları yapılırken akvaryumu basıncına göre nerdeyse tam ayarlarlar bundan dolayı daha çok basınç olcak senin dedğinde ve camın basınca dayanmaya bilir tavsiye etmem...

Sayfayı Paylaş