1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumu minik salyangozlar kapladı :(

Başlığı 'Canlı Doğuran Portalı' kategorisinde serkan223 tarafından 12 Şubat 2010 başlatılmıştır.

1. serkan223

serkan223

arkadaşlar 2 gündür sürekli çoğalan minik siyah renkli salyangozlar görüyorum ..bunlar zararlımıdır..2 taneydi ellemedim bugün 5 6 tane olmuşlar...napmalıyım...lütfennn acilll yardımm

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

5-6 tane ise sayıları az kepçe yardımıyla alıp atın. Aksi takdirde akvaryumunuzda salyangozlar artacaktır.

3. mutlu

mutlu

İsim:
    Mutlu

Evet salyangozlar sürekli artar.Çok fazla artmadan akvaryumdan çıkarmak gerekir.

4. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Salyangozlardan şikayetçiseniz bir ipin ucuna çiğ tavuk kemiği bağlayarak, gece ışıklar kapandıktan sonra akvaryuma atınız, sabah kalktığınızda tüm salyangozlar kemiğin üzerine yapışmış olarak göreceksiniz.
    Kemiği dışarı aldıktan sonra, %30 su değişimi yaparsanız su şartlarını bozmamış olursunuz.

Akvaryumunuzdaki balıklarınıza zarar vermesini düşünmüyorsanız, Makrakanta alın.

5. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Niçin akvaryumdan çıkartmak gerekir ??? Göze hoş gelmiyor diye çıkartıyorsanız eğer çıkartmakla toplamakla onun önüne geçemezsiniz.. Onların çoğalmasıda akvaryuma kesinlikle bir zarar getirmiyor.. Sizin farketmediğiniz camda ki yosunları çok güzel bir şekilde temizliyorlar.. Çok sık yosunlanan ufak akvaryumlarımın hayatını kurtaran hep o istemediğiniz yabani salyangozlar oldu.

6. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Bunların sayısını kontrol altında tutabilirmiyiz?

7. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Onun kontrolü yok ne yazık ki.. Göze hoş gözükmediği söyleniyor ama zaten akşamları ortaya çıkarlar.. Aynı zamanda sürekli kuma girip çıktıkları için kumun havalanmasınıda sağlıyorlar.. Camlarda ki ufak yosunları temizliyorlar.. Çok rahatsız olunuyorsa Murat abinin dediği gibi Makrakanta alınır sorun çözülür..

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Bir ara benim akvaryumları istila etmişti küçük küçük birsürü salyangozlar. Tabi ozamanlar çok bocalamıştım bunları yok etmek için ama sonradan kafayı farklı şekilde çalıştırdım ve baktımki çok güzel canlı yem oluyorlar balıklarıma. Cama tırmananları parmağımla eziyordum ve dibe düşüyorlardı. Tabi balıklarda kabuğu kırılmış salyongozları afiyetle yiyorlardı. Hatta hergün akvaryumlara bakardım çoğalmışlarmı diye. :) Tabi zamanla kayboldular. Ozamanlar yaptığım araştırmalara göre bunların akvaryuma nasıl bulaştığını bulduk.Şebeke suyu ile birlikte bu salyangozların yumurtaları geliyormuş ve uygun akvaryum şartlarındada yumurtalarından çıkıp büyüyorlarmış. ( Tabi şebeke suyunun okadar işlemden geçmesi ve o basınçlı borulardan o yumurtaların nasıl zarar görmeden geçtiğini ise bulamadık. .8.)

9. muratpalio16

muratpalio16

akvaryumcudan casus salyangoz alman yeterli hepsini temizlicektir

10. HeRo_57

HeRo_57

Olcay bey bende sizinle aynı taktiği kullanıyorum balıklarıma çok güzel canlı yem oluyorlar :) severekte yiyorlar ben bi ara zararlımıydı yararlımıydı bilmiyorum ama beta beslerken evde yakaladığım sinekleri kelebekleri fln betama veriyodum oda afiyetle yiyordu doğadaki gibi besleniyordu.

11. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Hocam bu casus salyangoz yeni bir tür mü? :D Katil salyangoz Anentome Helena olmasın. burda:gif

12. taygun

taygun Guest

Ben de salyangozları akvaryumdan çıkarma taraftarı değilim. Onlar da su dünyasının bir gereği. Eğer bitkilerizi yiyorsa bu durumda onlara haşere muamelesi yapabilirsiniz elbette. Ama kumun ya da yapraklarınızın üzerinde salına salına dolaşan salyangozların güze hoş gelmesinden başka ne işi olabilir ki? Bir Volkan'ın dediği gibi kumu havalandırması da cabası. kıvır:gif Bu akvaryumda salyangoz niye yok? dön:gif

13. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Taygun abiden bana casus gelmiş birtane hemen attım.Zararlı diye biliyodum keşke atmasaydım.

14. taygun

taygun Guest

İnan tek tek ayıkladım onları. Demek kaçmış bir tane hemen kargo ile geri gönder hocam haha:

Ben elimden geleni yapıyorum üremeleri için ama gördüğüm bildiğim kadarıyla onlardan kurtulmak isteyen arkadaşların akvaryumlarında daha hızlı ürüyorlar. dön:gif

15. ozcan13

ozcan13

İsim:
    Özcan Kayahan

Zaten bu dünya böyle istemediğin ot yanında biter.İsteyince de kuraklık başlar.. saygılar:gif

16. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Serkan abi benim 6 yıllık akvaristlik hayatımda bitkili akvaryumlarımdan hiç eksik olmadı bu salyangozlar. Tamam bitti dediğim anda yavrucuklarıyla karşılaşıp şok oluyordum. :D Artık müdahale etmiyorum. Kendi hallerinde takılıyorlar... :D

17. T3kniker

T3kniker

İsim:
    Murat Demirel

Hocam bende bu dertten muzdariptim :F Aslında döngü açısından bu canlılara ihtiyaç var.Ama fazlası görüntü kirliliği yapıyor.Ben katil salyangoz aldım.Sonucu merakla bekliyorum.Belki nüfuslarını kontrol altına alırım. burda:gif

18. taygun

taygun Guest

"Kontrol altına alırım" ne kelime!. Kökünü kazıyacaklar kökünü. ağla:

Sayfayı Paylaş