1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumum için Metal Halide!

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Bahadır tarafından 29 Aralık 2011 başlatılmıştır.

1. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci
    Selamlar arkadaşlar. Öncelikle belirtmek isterim ki bu forumdan öğrendiğimi hiç bir yerde öğrenemezdim. Bunun için önce sizlere teşekkür ederim. Sualim şu şekilde. Bir tanıdığımda Metal halide aydınlatma sistemi var. Daha bir kez kullanmış lambayı. benim tankım 180 -190 lt civarında. Metal halide aydınlatmanın faydasını görürmüyüm? Balık olarak Cichild besliyorum. Balıklara her hangi bir zararı olur mu? Teşekkür ediyorum. İyi akşamlar diliyorum..

2. The_ReligiouS

The_ReligiouS

İsim:
    Bekir YÜCEL
    Cevap: Akvaryumum için Metal Halide!

Bahadır bey, cichlid akvaryumlarında metal halide kullanımına gerek olmadığını düşünüyorum. Sizin için en uygun ışıklandırma 1-2 adet T8-T5 (tercih size kalmış) kullanmalısınız. Hem balıkların rahatı hem cebinizin sağlığı açısından metal halide gereksiz olur. Çünkü cichlid akvaryumlarında aşırı ışıklandırma balıkları strese sokabiliyor.

3. ozgun_cyprus

ozgun_cyprus

Yer:
    KIBRIS
    İsim:
    Özgün Olguner

Ayrıca metal halidenin vereceği ısı, üzeri kapalı akvaryumlarda ( ve çoğu üzeri açık akvaryumlarda ) ciddi sıkıntıya sebebiyet verir.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Öncelikle düşüncelerin için teşekkürler;

Metal halide akvaryum tarzına ve akvaryum derinliğine göre ve yine içinde ki türlerin hassasiyetine bağlı olarak çok güzel bir akvaryum aydınlatma şeklidir. Elbette bitkili olmayan ve sadece Cihlid türü olan akvaryum için sarfiyatı kimilerince gereksiz olacaktır vb ancak iyi marka lambaya sahip bir metal halidenin ışık keyfi başkadır. Yaz aylarında suyu ısıtacaktır bu doğru ama fan ve su yüzeyinden biraz daha uzaklaştırmak nispeten ısıyı kaldıracak tür olmasıyla sorun yaratmaz.

Üzeri kapalı bir akvaryumun veya kapağının içinde metal halide olmamalı tabii.

5. Bahadır

Bahadır

İsim:
    Bahadır Değirmenci

Güzel bilgileriniz için teşekkür ederim. Metal halideyi bugün aldım arkadaşımdan ve bir deneme yaptım. Gördüğüm görüntü karşısında aşık oldum akvaryuma. İşte Resimler:

Bu görüntüye resmen aşık oldum...

Bunda kızım hınzırlık yaparken yakaladım:)

iyi kötü yorumlarınız esirgemeyin. Bide bu dekoru yeni yaptım Fikirleriniz neler??

Sayfayı Paylaş