1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumum patladı

Başlığı 'Akvaryum Kahvesi' kategorisinde enk41 tarafından 13 Mayıs 2009 başlatılmıştır.

1. enk41

enk41

Merhaba arkadaşlar,geçenlerde akvaryum kuracağımı söylemiştim,100*45*55 boyutlarında 8 mm cam dan akvaryum yaptım içine suyu dolrduktan 3 saat sonnra akvaryum sızdırmaya başladı baktım ki taban camı 4 yerden çatlamış büyük ihtimalle basınçtan oldu, ben öyle düşünüyorum taban camını söküp zor da olsa,tekrar başka bir cam yapıştırdım,silikonun kuruması için ne kadar beklemeliyim su doldurmak için,tecrübeli abilerimden yardım bekliyorum.Nerde yanlış yaptım acaba?

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Tabandan kayıt attın mı?
    Silikonu bol bol sıktın ve yanlardan bol bol taşırdın mı?
    Akvaryumu denerken altına strafor veya foamboard(daha serti) koydun mu?
    Bana sorarsan ya silikonu az kullandın,ya da terazide olmayan bir yere koydun ve o yüzden çatladı.Altına mutlaka strafor koyarak dene ve kullan.
    Silikonun kuruma süresi tüpün üzerinde yazıyordur.2 mm için 3 saat,6mm için 24 saat gibi...

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Geçmiş olsun Ercan Bey. Üzüldüm. Ama oluyor işte bazen böyle aksaklıklar.

Saygılar...

4. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Ercan bey,geçmiş olsun.
    Cem'in söyledği hatalardan herhangibirini yapmıssındır.
    Akvaryum imalatı bittikten sonra en az 4_5 gün beklersen bi problem olmuyacaktır.

5. gokhanaltintas

gokhanaltintas

Akvaryumu oturttuğun yerde bir çıkıntı veya ilk anda fark edemediğin bir tümsek varsa hele altına plastik halı falan yayıp ilk anda bunu göremezsin ama su dolunca gerilmeler artar ve camı çatlatır yoksa sadece suyun basıncının patlatması o derinlik için çok zor birde ne kadar acıklıgı gectıgın onemlı resmi ve kırılmaları gösterse idin sebebi ortaya çıkardı.
    Selamlar.

6. MertBalim

MertBalim

İsim:
    Mert
    Abi akvaryum silikonlandıktan 26 saat sonra doldurulursa daha sağlıklı olur. Akvaryum silikonlarının kuruma vakti 25saat 30 dakikaymış 30 dakikada bizden olsun daha dayanıklı olur. :)

Cam kalınlığı taban cam yan camlardan 1mm kalın olması gerekiyor. 9mm olması lağzım taban camın çünki bütün basınç ona yansıyor ve akvaryumun tamamen yerine oturması gerekiyor. Akvaryumdan küçük bir masa seçilmesi güvensizdir.

7. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Taban camının yan camlardan daha kalın olmasının bir anlamı yok Mert kardeş.Zaten altına masa konuluyor,strafor ile de dengeleniyor.Hatta 2mm daha ince camdan bile yapılabilinir ama ne gerek var.Taban camı konusunda kafanızı yormayın,tabi sadece çerçeve sehpanın üstüne oturtmayacaksanız.Alt tarafı boş kalan akvaryumun tabanını 10mm'den de yapsan kimse garanti veremez sana. dost:

8. taygun

taygun Guest

Ercan Bey,

Geçmiş olsun. Taban camının dört ayrı yerden çatlaması bana basınç olmadığı kanatini uyandırdı. Eğer basınç olsaydı bu adamın kendi kafasına dört el ateş ederek intihar etmesi gibi olurdu. Diğer bir ifade ile, eğer basınç nedeni ile çatlama meydana gelmiş olsaydı, ilk çatlak taban camındaki basıncı alır ve diğer çatlamalar meydana gelmezdi. Akvaryumunuz çok büyük değil. Cam kalınlığı da kafi. Bu nedenle akvaryum tabanına isabet eden basın taban camını aynı anda dört ayrı yerden çatlatmaz.

Sanki bana taban camının altında farketmediğiniz bir çıkıntı - mesela birkaç kum tanesi gibi - çatlamalara sebebiyet vermi olabilir. Bu gibi durumlardan kaçınmak için Cem'in tavsiye ettiği malzemeyi kullanmanızı öneririm.

Bir de, camı tekrar değiştirmediyseniz bu işlemde çok daha dikkatli olmanız gerekir. Silikon temizliği kolay bir şey değildir. Camda kalacak olan bir silikon kalıntısı ikinci taban camının kötü yapışmasına sebebiyet verecektir. Bu nedenle silikonu çok çok iyi temizlemden camı yapıştırmayın. Hatta Bauhauuse'da silikon temizliyicisi satılmaktadır. 20-25 tl gibi bir fiyatı olmalı. Biraz pahalıca. Ama kullanmanızı tavsiye ederim. Artık kalan silikondan dolayı bir ay sonra tankınız tekrar su kaçırmaya başlarsa çok daha sıkıntı çekersiniz.

Hoşçakalın

9. Desert Falcon

Desert Falcon

Daha önce sadece 1 kez denedim bu akvaryum yapma işini... Cem abinin söylediği hatalardan altına strafor koymama yanlışını yaptım ve sonuç o kadar dehşet verici olmasada beni DIY akvaryumdan hepten caydırdı...Gerçi kullandığım akvaryumda DIY ama başkasının elinden çıkmış.Kendi elime güvenemiyorum :D

Sayfayı Paylaş