1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumuma Karides ilave edebilirmiyim?

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde GKARE tarafından 1 Kasım 2011 başlatılmıştır.

1. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Üstadlara Sorulur,

160 lt civarı bir tankım var. İçerisinde 2 elma salyongozu, 5 adet orta boy japon (5- cm kuyruk hariç), 3 kök de anubias bitkim var.

Mümkün mertebe akvaryum içindeki döngüyü çeşitlendirmek istiyorum. Sadece japon olan akvaryumuma bitkileri ilave ettiğimde görsel güzelliğine ilave olarak Amonyak, nitrat, nitrit döngüsüne katkısının olduğunu bilmek beni rahatlatmıştı. Sonra 2 adet elma salyongozu ilave ederek süreci benzer mantıkda devam ettirmiş oldum.

Soruma gelince akvaryumuma karides ekleyebilirmiyim? Görselliği arttıracağı kesin ama Akvaryum iç döngüsüne katkıda bulunarak işlevi de olsun istiyorum. Canlıların birbiriyle uyumu nasıl olur. Akvaryumda japonların rahat gezinmesini sevmesi nedeni ile hiç kaya bulundurmuyorum sadece 2 adet mango köküm var.
    Akvaryumun sıcaklığını ise 23 - 26 derece arasında tutmaya özen gösteriyorum. Kışın bunu sağlayabilsem de yazın 26 derecenin üzerine çıkabiliyor.

Akvaryum tanıtım başlığına aşağıdaki linkle ulaşabilirsiniz.
    http://www.akvaryumportali.com/kend...r/akvaryumu-buyutmek-yapilis-sekli-11285.html

2. lloth

lloth

İsim:
    Can Ortak
    Cevap: Akvaryumuma Karides ilave edebilirmiyim?

Biraz eski kalmış ama yine de cevaplamakta fayda var. Tahminen karidesler japonlarınız için güzel birer canlı yem olurlar, belki tankı fazlasıyla bitkilendirirseniz bazı karideslerin saklanma ve beslenme için şansı olabilir ama yine de japonlar karidesleri gördüklerinde yiyeceklerdir ki kumunuz beyaz olduğu için şansları daha da azalıyor. Ancak yabancı birkaç sitede biraz araştırdım,

Böyle bir tankta japonlarla karideslerin birlikte yaşadığını ve japonların karideslere hiç dokunmadığını söyleyen var.

3. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Akvaryumuma Karides ilave edebilirmiyim?

Ben de diyorum ki neden kimse yanıtlamadı. Tevekkeli millet okuyup "La Havle" çekiyormuş...
    Zaten salyongozların bıyıklarına/boynuzlarına da saldırıyorlar hatta birininkini kopartıp (uzadı sündü boynuzu) yediler de garibimin yanından bir tane daha yeni bıyığı/boynuzu çıktı (bir kere gördüm olmaz öyle şey diyen olursa inkar ederim).

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Japon baliklarinin karidesleri yedigini bilmiyordum sasirdim acikcasi. Genelleme disina cikan akvaryumlar olur zaman cunku balik karakteri degiskendir ve denk gelebilir. Ben iyi ki yorum yazmamisim yoksa ekle karidesleri derdim sanirim. :)

Sent Tapatalk

Sayfayı Paylaş