1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumda Bir sorun var

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde gobletoffire tarafından 6 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. gobletoffire

gobletoffire

Canlıdaki Belirtiler:halsizlik, kum yeme,kuma sürtünme, suyun üstünden nesef alma ve alırken şak şak ses çıkarma, 1 snow p de kuyruk erimesi

Akvaryum Kapasitesi (litre):200

Akvaryumdaki Diğer Canlılar: 3 snow prenses,5 sp, 1 leopar vatoz

Bilinen Tüm Su Değerleri (pH, sıcaklık, amonyak, nitrat): 28 derece

Filitrasyon: atman 3338 dış filtre

İlaç Kullandıysanız İsimleri ve Miktarları:mavi damla ve tuz

Diğer Genel Bilgiler (Su değişim sıklığı, akvaryumda en son yaptığınız değişiklikler vb.) :

akvaryumumu evi taşıdığımızdan dolayı yeniden kurdum ve yukarıda yazdığım sorunlar var daha önce bir sorun yoktu fakat kurdukdan 1 hafta kadar sonra yukarıdaki sorunlar baş gösterdi ve yaklaşık 2 aydır buşekilde ne olduğunu anlayamadım. sorunlarımı nasıl çözerim acaba. birde 1 sp yumurta aldı 3-4 gün sonra ya yuttu yada kustu ondan sonra yumurta alamadım 4-5 haftadır.yardımcı olursnız sevinirim

2. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Acaba tuz olarak ne tuzu kullandınız ? Tuzdan dolayı benimde başım yandı. Balıkları akvaryuma koyma sürecinide anlatırsanız yardımcı olabiliriz.

3. gobletoffire

gobletoffire

Akvaryumu taşıdıkdan sonra bir güzel yıkadım sonra masasına koydum ve su bastım ve TETRA AQUASAFE 100 ML tamamını akvaryuma boşalttım. Üstündeki ölçüye göre tam yetti sonra atman 3338 dış filtreyi bağladım içinde kömür seramik elyaf ve sünger var1 gün boyunca çalıştırdım sonra balıkları ekledim. İlk 1-2 hafta sorun yoktu sonra sorun çıkmaya başladı ilk hafta sp yumurta aldı onuda ya yuttu ya kustu ondan sonra ne yumurta aldılar nede kendilerine geldiler.

not.: Tuz normal tuz koydum

4. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Normal tuz ? Sofra tuzumu ?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hoşgeldiniz Anıl Bey,

Akvaryumu taşıdığınızı belirtmişsiniz. Akvaryumlar taşınırken bozulan dekor ve kum katmanları yüzünden biyolojik denge bozulur. Siz eski suyunuzu tekrar kullandınız mı, yoksa yeni bir su ile mi doldurdunuz ? Kumu yıkayarak mı eklediniz akvaryuma ?

Genel olarak yeni kurulan akvaryumlarda su ilk anda daha kararlıdır. Biyolojik dengesi yerleşmemiş olsa da su güçlü bir karakter çizer. Bu aşamadan sonra akvaryuma eğer sistemin kaldıramayacağı bir yemleme yapılırsa ortaya amonyak, nitrit gibi toksit maddeler çıkar. Taşınma anındaki su ısısı eklendikleri andaki su ısısından farklı olduğunda tüm bu olumsuz şartların oluşması sonucu balıklarda sorunlar baş göstermeye başlar.

Sizi yanıltan ise ilk kurulumdan sonra sorun ortaya çıkmasıdır sanırım. Ancak unutmamak gerekir ki, balıkların bir bağışıklık sistemi vardır ve oturmuş akvaryum balıkları nispeten güçlüdür. Yeni akvaryum kurulmasının hemen ardından çöküş yaşanmaz. Bunun sebebi balıklar dayanmaya çalışır ancak bağışıklık sistemi zayıfladığında zaten var olan parazitler artık balık ile buluşamaya başlar.

Su yüzeyindeki soluma oksijen sıkıntısından olabilir. Eğer suda bir koku oluşmuşsa amonyak patlaması da olabilir. Diğer sebeb solungaçlara yerleşen parazitlerdir zaten sürtünmeninde sebebi budur. Parazitler balığı rahatsız etmektedir.

Su değişimi yapmanızı, ışıkları kapatmanızı, ısıyı 30-31 cıvarına getirmenizi öneririm. Su değişmlerini yaparak gözlem yaparsanız su değişme miktarınıza karar verebilirsiniz.

Geçmiş olsun...

6. gobletoffire

gobletoffire

Flagyl diye bir ilaç var ondan vermeyi düşünmüştüm. Etkili olur mu acaba ? Isıyı arttırayım o zaman bir de.

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Flagyl kullanabilirsiniz. Zaten bu ilaç üzerine geniş bir araştırmam ve değerli üstadların eklemeleriyle güzel bir bilgi kaynağı oluşmuştu. Yanlış tedavide kullanıldığı ortaya çıkmıştı. İlacın asıl etki alanının parazitler olduğu ve Dünya genelinde beyaz benek hastalığında yaygın olarak kullanıldığını tespit etmiştik.

Linki incelemenizi önerirken, su değişimi yapmanızı tekrar hatırlatırım.

http://www.akvaryumportali.com/forum/empty-t5503.0.html

8. gobletoffire

gobletoffire

50lt ye 500mg gelicek şekilde 4 adet tableti ezdim suyakarıştırdım birazda tuzladım verdim şimdilik ters birşey gözükmüyor ve şimdi farkettim balıkların alt tarafında çöküklük var hepsinin

9. fth-94

fth-94

Yer:
    Türkiye
    İsim:
    Fatih BAŞBAĞ

Tuzdan olabilirmi normal tuz demişsiniz bildiğimiz sofra tuzumu ?

10. gobletoffire

gobletoffire

Evet sofra tuzu kullandım. .8.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Hatalı bir davranış olmuş sizinki, iyot içerikli tuz kullanımı kaya tuzu kadar yaygın değil. Ancak genel olarak aşağıdaki mesajım geçerlidir. kendi şahsi fikrim olarak, diğer yorumlarıda beklerseniz sağlıklı bir karar verebilirsiniz.

12. gobletoffire

gobletoffire

Yardımlarınız için çok teşekkürler. 2 gündür flagyl kullanıyorum ve balıklar rahatladı artık kuyruk sorunu olan bile yüzüyor artık fakat bu balık düzelir mi yani kuyruğu ?

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Fotoğraftan gördüğüm kadarıyla balığın kuyruğunda önemli bir sorun yok. Ancak balıkta karın erimesi yani zayıflık var. Yem alıyorsa biraz daha iyi besleyin balıkları. Kaliteli ve birkaç çeşit yem bulundurmaya imkan dahilinde özen gösterirseniz iyi olur.

Akvaryumda atlatılmak üzere olan bir olumsuzluk sonrasında su değişimleri çok önemlidir. Akvaryuma % 10 veya 15 su değişimi yapmaya devam ederseniz sorunu ortadan tam anlamıyla kaldırabilirsiniz. Su değişimlerinde ısıya dikkat etmelisiniz ve dinlendirmek için beklettiğiniz suya oksijen vererek bekletirseniz çok daha sağlıklı olacaktır.

Geçmiş olsun...

14. gobletoffire

gobletoffire

Tetra Cıchlid STICKS 250 ML ve Tropicak cıchlid COLOR FLAKE FOOD 150ML

Bu iki yemden veriyorum karıştırarak.

15. gobletoffire

gobletoffire

dün gece hiç bir sorunum yoktu sabah kalktım su baya bulanmış ve balıkların hepsi ölmüş nasıl öyle oldu anlamadım sadece vatoz yaşıyor

Sayfayı Paylaş