1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumda ki sakinlik?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde Yeşil tarafından 20 Ağustos 2012 başlatılmıştır.

1. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya
    Arkadaşlar merhaba,

Daha önce sürekli sizden bir şeyler öğrendim. :)

2 gün önce erkek lepisteslerimden birisi sebepsiz yere öldü. Yemini vermeme, oksijenlerinin eksik etmememe rağmen anlamadığımız nedenden ötürü öldü. Baktığımda akvaryumdaki balıkların renklerini çok açık gördüm, o kadar şeffaflaşmışlar ki içlerinden diğer taraf görünecek neredeyse, hemen ölüyü çıkarttım yem falan verdim ve normale döndüler.

Şimdi bakıyorum bir tane hamile balığımın yukarıya yaklanması haricinde erkek balık dahil bütün balıklar kumun üstünde yatıyorlar. Müdahale edince yüzüyorlar ama bırakıp gidince hemen gidip kumun üzerine yatıyorlar. Hiç bu kadar sakin olmamıştı akvaryum, ölmelerinden korkuyorum... Ne yapmalıyım?

2. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Anlattığına göre yolunda gitmeyen ciddi birşeyler var.
    Eğer balıklar yerde yatacak kadar kötüyse durum hemen suyun yarısını değiştir.
    Yem verdiğimde düzeldiler dedin, yemi yediler mi?

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk 2

3. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya
    Cevap: Akvaryumumda ki sakinlik?

Yediler hocam.

şu an tekrar yemleme yaptım o sakin duran balıklar bir anda coştu akvaryumda bir sağa bir sola gider oldular şu an. yalnız gece yine aynı sakinlik gelir diye düşünüyorum, yarın suyun yarısını değiştireyim.

4. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    iyi olur, ölüm de olduğuna göre değişimde fayda var. Suyu bir süre değerlendirirseniz iyi olur.

5. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Şu an normal gibi balıklar ama dişiler birbirini kovalıyor hocam, nedendir?
    Birde birisinin karnı bir haftadır siyah ve şiş ama hâlâ doğum yapmadı, çatlayacak.

6. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Stresten doğurmak istemiyordur, anneyi ayırırsan başka bir yere hemen doğurur.

7. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Bende daha doğal olur diye ayırmamıştım hocam, bir tane daha hava filtresi almak gerekli anlaşılan..

8. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Dişiyi ayıracağını tank için ise evet gerekir hava motoru.
    Doğal ortamlarında geniş saklanma alanları olduğu için stres olmaz. Tanklarda maalesef yer dar olduğundan stress oluyor.

9. Yeşil

Yeşil

İsim:
    Ali Yalçınkaya

Pekii hocam yavruları ne kadar süre sonra ana tanka alayım?
    Ben ana tankın içeriside rafyayla falan saklanma alanı yapmıştım.

10. bulents

bulents Özel Üye

Yer:
    İstanbul
    Normalde 15-20 günden sonra idare edebilirler. İkinci tank varsa Bir ay kadar bekletin bence.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Biraz su değişimine ağırlık vermek lazım. Su kaynaklı olduğuna şüphe yok. Tam olarak neler yapıldı bilemiyorum ama ani kh ve pH oynaması olabilir. Su değişimleri toparlar sanırım.

12. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Su değişimleri fayda etti mi Ali Bey?Konuyu merakla takip ediyorum.Bizlerin de Allah korusun başına gelirse ne yapmamız gerektiği hakkında bir fikrimiz olur böylece :)

Sayfayı Paylaş