1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumda Organ Mafyası mı var?

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde METİN SUVAR tarafından 19 Mart 2011 başlatılmıştır.

1. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR
    Merhaba arkadaşlar, 180 lt.bitkili akvaryumumda sayısını ne olarak bilmiyorum ama 60-70 adet canlı doğuran türleri ve 5 adet krıbensis var. Son dönemde canlı doğuran türlerde ölümler başladı ve ne hikmetse ölen balığın sanki iç organları alınmış gibi karnı boşaltılmış.Sizce bunun sebebi ne olabilir? (Bu arada balıların kuyruklarıda sanki büzüşmüş ,kısılmış gibi olmuş) yardımcı olursanız sevinirim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Cevap: Akvaryumumda Organ Mafyası mı var?

Yetersiz su değişimi, düşük filtrasyon, aşırı yemleme yanında ithal türler ile yerli türlerin karıştırılması sonucu ortaya çıkan bir hastalık diyebiliriz. %50 su değişimi ve filtrasyona takfiye yaparak, yemlemeyi de azaltarak sonucu bizlere yazmanda fayda var. Önemli bir hastalık söz ettiğin onun için müdahale etsen iyi olur.

Balıkların iç organlarının kaybolması organ mafyası işi değil balıkların veya varsa kurtların yemesinden kaynaklı. Zaten kötü su şartları ortaya çıkmasının sebeblerinden biri de organların kaybolana kadar bu ölülerin akvaryumda kalıyor olmasıdır.

Olay budur, icraatı görelim yazışalım. İşlemleri yaparken fotoğraf çekmezsen konuya başka mesaj yazmam. :heyo:

METİN SUVAR bunu beğendi.
  3. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Yemlemeyi sabah akşam olarak yapıyorum,astro 2206 dış filtre kullanıyorum,(dış filtrenin karbonunu ne kadar sürede değiştirmeli ve dış filtreyi ne ne kadar sürede temizlemeliyim? ben 1,5 ayda 1 defa temizliyorum.)Van kış memlekti malum;su değişimi yapmam bu aylarda çok zor.makinam çalındığı için resim koyamıyorum, SAYGILAR

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Makinan çalınmasına üzüldüm, şans işte.

Su değişimi olmadan olmaz. Soğuk olabilir orası tabii ama bir kova veya bidon içerisinde ısıtıcıyı takıp suyu ısıtmak zor olmasa gerek. Su değişimi şart ve zaten sorun kaynağıda bu. Dış filtreye güveniyorsun anlaşılan ama bence o kadar güvenme. Dış filtre içinden karbon kömürünü çıkar ve bir süre kullanma. Ölü olduğunda ise daha çabuk alınırsa akvaryumdan iyi olur.

5. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Zaten şu anda karbon kömürü yok içinde elimde var,ama 2 aydan sonra kullanmadım.Termosifondan sıcak su alsam dinlenmemiş su olduğundan dolayı tereddüt ediyorum.Ama su değişimi olmadan olmaz diyorsanız hemen su dinlendireyim.ısıtmak kolay suyun 1 gün dinlenmesi yeterli mi?

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Öncelikle geçmiş olsun.

Dinlendirdiğiniz suya bir kafa motoru atarak 4-5 saat çalıştırırsanız klorun daha çabuk uçmasını sağlayabilirisiniz. Bu şekilde yaparak bir gün dinlendirdiğiniz suyla değişim yapabilirsiniz. Tabi suyu ısıtmanız gerekli bir ısıtıcı takarak.

7. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Suyu dinlendirdikten sonra ketıl ile biraz ısıtsam daha çabuk olmaz mı?

8. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Dediklerinizi harfiyen uyguladım,ancak %50 değilde %30 su değişimi yapabildim.Sonucu görmek için 3 gün bekledim.Şu anda ölümler kesildi ,ancak kuyruklardaki büzüşme devam etmekte,Bunun için contra ıhytro kullanayım mı?Birde akvaryumumda kapasitenin üstünde balık olmasından kaynaklıda olabilir mi?

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Kapasite ustunde balik olmasi bu gibi sorunlara yol acar elbette ama bunun olmasi icin su sartlarinin zayif filtrasyon olmasindan iyice kotu olmasi ve aksatilan su degisimleri gibi hatalar olmasi gerekir. Kisaca iyi bakilan akvaryum hemen tepki vermez.

Contra kullanabilirsin ancak baliklarin sorunu bu ilacin yardimi disindaki bir sebeb bence. Tedavisi zordur. Tekrar bir su degisimi yapabilir ve baliklarin yemine Mersin yagi emdirerek verebilirsin.

10. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Su değişimi yapalı daha 4 gün oldu,tekrar su değişmi yaparsam sorun olmaz mı?
    Bu arada mersin yağı aktarlarda bulunur değil mi?

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bir su değişimi daha yapmak sorun olmaz ama yeterki suyu güzel hazırla. Isıya dikkat ederek yapılmalı. Aradan geçen 4 gün az değil. Toparlama sürecine ilk su değişiminde girildiyse bir defa daha yapılması iyi olur. Evet aktarlar satıyor.

12. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Temel abi öncelikler yardımın için teşekkürler,pazar günü tekrar su değişimi yapacağım.Gelişmelerden sizi tekrar haberdar ederim.

13. METİN SUVAR

METİN SUVAR

İsim:
    METİN SUVAR

Dün akşam yavru akvaryumuma ana tanktan su almak istedim ama akvaryumumun suyunun sarı olduğunu fark ettim. Sizce bu yem artıklarının suda kalmasıyla oluşan asidik bir durum mudur? Dip çekimi ile çözülebilir mi?

Sayfayı Paylaş