1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumun son hali (Teşekkürler Akvaryumportalı)

Başlığı 'Bitkili Akvaryum Portalı' kategorisinde SfenkS tarafından 31 Ocak 2014 başlatılmıştır.

1. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar kolay gelsin akavaryumu kurduktan sonra forumla tanıştım ama bana katkısı oldu gerçekten sizin tavsiyelerinizle akvaryumumu nerdeyse yeniden dekore ettim hepinize teşekkür ediyorum özellikle de @-doctore- nickli arkadaşa sorularıma bıkmadan cevap verdi ve sayenizde bitkili ve eskisinden güzel bir akvaryumum var şu anda :) eski halinin resmini bulamadım ama ilk forumla tanıştığımda Yeni Akvaryumum için Tavsiyeleriniz ve Sorular | Akvaryum Portalı konusuna koymuştum.
    Yaşadığım şehirde akvaryumcularda bitki olmadığından intenetten sipariş verdim ve 2 gün önce zemin malzemesini de değiştirip bitkileri diktim akvaryum 40 lt içinde 1e2d kılıçkuyruk 1e6d lepidtes 2 cüce vatoz 2 çöpcü 1e 2d velifera 7kg kum 4 dal limnophila sessiliflora 4 adet ludwigia ovalis 10-15 arası elodea ve satıcıdan hediye gelen adını bilmediğim 4 adet daha bitki var bir kaç tane de ya da daha fazla küçük salyangoz var yavruluklarda kılıçkuyruk ve lepistes yavruları var.50w lık ısıtıcı (28 dereceye ayarlı) ve resun-cy20 dış filtrem var. Aydınlatma için general electric 20 w daylight yazan 60 cm uzunluğunda bir florasan var.
    Bitkileri diktiğim kısımlara 10cm aralıklarla bitki aldığım satıcıdan aldığım misket şeklinde gübrelerden koydum. Akvaryumun suyunu da burada herkezin içmek için kullandığı bir kaynak suyundan kullanıyorum
    Genel görüntü bu:
    10-15 arası elodea
    4 adet ludwigia ovalis
    4 dal limnophila sessiliflora
    adını bilmediğim 4 adet bitki (Adı nedir acaba?)
    bir de bu da suyun üzerinde yüzüyordu aldım toprağa sabitledim tutar mı dersiniz? (gelişme gösteriyor amave adı nedir bunun)

Resimler bitti şimdi sıra sorularıma geldi
    • Elodea lar resimlerde de görürsünüz yaprakları eriyor internetten araştırdım 26 derecenin üzerinde ısıda erir deniyor bu doğru mu ve ısıyı düşürmeli miyim?
    • Dezenfektan olarak Apex Coontrea aldım bitkileri diktim kullanmalı mıyım?
    • Bitkilerin durumu sizce nasıl? İyiye mi gidiyor kötüye mi?
    • Aşağıdaki kayaları dışarıdan aldım yıkadım akvaryuma dekor olarak koysam olur mu ve koymadan önce nasıl temizlemeliyim?
    • Işığı günde ne kadar süre ile açık bırakmalıyım?

YIKIKTEMO, TencoMelih, murat parin ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Bir eksik kalmış arka fon. Gerisi güzel eline sağlık.:)

TencoMelih bunu beğendi.
  3. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Nasıl bir arka fon olmalı sizce?

GT-I9300 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

4. m.avcıoğlu

m.avcıoğlu

Yer:
    bayrampaşa/istanbul
    İsim:
    Metin Avcıoğlu
    Düz renk olsa daha hoş olur. Siyah yada koyu mavi olabilir. Bitkiler daha ön plana çıkar.

TencoMelih bunu beğendi.
  5. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Tamam o konuya da kısa zamanda el atarım ama diğer sorularıma da cevap verecek var mı? :)

6. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Merhaba,
    Hayırlı olsun öncelikle. Adını bilmediğiniz bitki çam. Sıcaklık 26 derece olsun. Kayaları iyice temizleyip koyun sıkıntı olmaz, güzel de olur. İlaç kullanmayın, bitkilere zarar verir. Güllerden anladığım kadarıyla ışık yetersiz. Günlük 8-10 saat ideal aydınlatmadır fakat litre başı yaklaşık 1w ışık verin. Yoksa bitkiler boya gidip yaprak döker, çirkin bir görüntü alır kısa zamanda. Fon kağıdına en son bir iş düşüneceğiz.
    Şimdilik bu kadar. :)

YIKIKTEMO, TencoMelih ve Alparslan bunu beğendi.
  7. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Teşekür ediyorum @-doctore- senin sayende oldu bu :) Tamam ilaç kullanmıyorum ama balıklar için olan vitamim zararli olmaz herhalde değil mi?Genel anlamda bitkilerin durumu nasıl peki ve elodealar toplar mi kendini?

TencoMelih bunu beğendi.
  8. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Elodealar genel olarak iyi de diğer bitkiler için biraz beklemek lazım. Şu anki görüntüleri ışık yetersizliğini gösteriyor. Vitamin de kullanmayın. Gerekli şeyler değil. Kaliteli yem kullanırsanız gerekli vitaminleri alır balıklar. Bu tarz katkılar bitkilere olumsuz yansıyabilir. Şu an yapılması gereken aydınlatmayı artırmak.

TencoMelih bunu beğendi.
  9. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar herşey tamam dediklerinizi yaptım fakat akşam gelince balıklari şöylece inceledim bir balığımın 2 gözü de şişmiş ve üzerinde beyz beyaz lekeler diğer balıklara da baktım bir kaçında daa gördüm bu beneklerden sıcaklık 26 derece ne yapmalıyım ben şimdi?

TencoMelih bunu beğendi.
  10. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar merhaba beyaz benek hastalığını 8 balığımı ve yaklaşık 10 yavru balığımı kaybederek atlattığımı düşünüyorum şu ana kadar 5 lepistes 2 velifera ve 1 kılıçkuyruk kaybettim :bilmem::( şu anda balıkların genel durumu iyi lepisteslerde bir kaç tane beyaz nokta var hala ve onlar için de günlük 2 litreye 10 damla contra ve 1 tepeleme çay kaşığı tuzla hazırladığım suda 5 dakikalık 2 yada 3 defa banya yaptırıyorum (5 dk tuzlu suda 10 dk akvaryumda) ve beneklerde gözle görülür bir biçimde azalma oldu diğer balılarımın durumu iyi. Bitkilerle ilgil sorularım olacak
    • Dikim esnasında misket gübre kullandım ludwigia ovalis geldiğinde de gövdesinden kökler çıkmıştı ama şimdi bu kökler daha da artıyor ve uzuyor gelişmiyor desem yalan olur yeni yaprakların gelişimini gözlemliyorum her gün ama bu kökler neden acaba?
    • Elodea larda kök ve yeni sürgünler var ama bazısında da yapraklarda erimeler var ve kopmalar var kılıçkuyruklar elodea ile çok ilgileniyor ondan mı acaba yoksa başka bir nedenden mi?
    • Limnophila sessilifloranın da uç kısımlarından yeni yaprakları ve boyunun uzamasını gözlemliyorum fakat tabana yakın kısımlardan kökler çıkıyor
    • Çamın da yine yeni sürgünleri var fakat bitkinin gövde rengi kaverengimsi bir yeşile döndü
    • Şimdi ne yanlış arkadaşlar ya da ne eksik?

TencoMelih bunu beğendi.
  11. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Yanlış olan ana tankta ilaç tedavisi yapmak. Üstelik de bitkiler varken. Bunu söylemiştim gerçi, bekleyip göreceğiz.
    Eksik olan ise besin. Bitkiler topraktan alamadığı besini sudan almak için saçak kök çıkarır. Işık da yetersiz muhtemelen ki gelişmeye çalışıyorlar.

özgürnez ve TencoMelih bunu beğendi.
  12. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Tamam ama tanka sadece 2 defa ilac ekledim @-doctore- ve birinde bitkiler yoktu sonrasında nerdeyse suyun % 30 unu da değiştirdim. Besin olayi icin ne yapmaliyim sivi gübre mi sizce yoksa biraz daha bekleyeyim mi. Isiklandirma da ne yapabilirim peki? (Akvaryum ihtiyac hesaplama programlarinda benim ölçülerim icin 19w cikiyor)

TencoMelih bunu beğendi.
  13. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar vakit buldukça forumu geziyorum yararlı şeyler öğreniyorum ama bazı yerlerde de kafam karışıyor yaa şimdi bu ışklandırma olayında benim akvaryum ölçülerim 55x25x29h ne kadarlık bir ışık gücüne ihtiyacım var acaba? (Aydınlatma Hesaplayıcı | Akvaryum Portalı adresinde 66w çıkıyor başka bir siteden baktığımda da benim ölçüler için 19w çıkıyor)

TencoMelih bunu beğendi.
  14. veysel

veysel

Yer:
    ankara (aydın)
    Bir adet grolüx, iki adet beyaz olmak üzere 18w x 3 adet yeterli gelir bence. Senin iki katın bitkili akvaryumda tam bu aydınlatmanın iki katını kullanıyorum ben.

TencoMelih bunu beğendi.
  15. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaslar kolay gelsin akvaryumumun son hali aşağıdaki gibi bitkiler maşallah gelişiyor 20 gunde bir misjet gubre kullanıyorum haftada 10-15lt su değiştiriyorum grolux lamba bulamadigim icin burda isiklandirma icin w adet tasarruff ampulu kullanıyorum 23w 6450k lık sicaklik 28 derece ama bitkilerede asiri koklenme var ve gul un yeni yapraklari özellikle karatiyor ve deliniyor bu yapraklar neden deliniyor olabikir ve bu bitkiler neden kokleniyor olabilir sizce[​IMG][​IMG][​IMG][​IMG] olusan bu kokleri kesmeli miyim sizce

16. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Arkadaşlar bir de ışığı sürekli olarak 8-10 saat arası açık bırakıyorum bu uygun mu yoksa fasılalı olarak mı ışıklandrmalıyım?

17. Ankaraguclu

Ankaraguclu

Yer:
    Ankara
    İsim:
    Miraç küçükerdem
    Ellerine sağlık Abi gayet hoş bir tank olmuş Maşallah. Işığı 7-8 saat arası yakın fazla olmasın yoksa yosunlanma olabilir

18. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Ne güzel akvaryum maşallah. :)

19. SfenkS

SfenkS

Yer:
    Bitlis
    İsim:
    faik demirdiş
    Teşekkür ediyorum arkadaslar sayenizde :) peki bu gulun yapraklari neden siyahlasiyor ve deliniyor. Bir de bu olusan koklere ne yapmaliyim

20. -doctore-

-doctore-

Yer:
    Samsun-BAFRA
    İsim:
    muhammed yıldız
    Maşallah baya düzelmiş akvaryum.
    Muhtemelen potasyum eksikliği var. Zaten oluşan saçak kökler de sudaki besin eksikliğini işaret ediyor.
    Sıvı gübre var mıydı? Su değişim miktarını artıralım.
    Bir de haftada 1 kez gazı kaçmış 1 şişe maden suyu dökebilirsiniz. Mineral eksikliğini bir nebze giderir.
    Aydınlatma da watt olarak çok kötü olmasa da tasarruf olduğu için tanka yayılım yapmaz, tek noktadan aydınlık verir. Kararma ve yosun muhtemelen bunla alakalı.

TencoMelih ve Ankaraguclu bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş