1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumumun son hali

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde rappier tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI

Öncelikle arka fonu siyah yapacağım ama şu anda akvaryum ile duvar arasında 2 cm olduğundan elimi kolumu sokup yapıştıramıyorum. Bundan solayı büyük temizliği bekliyorum.

Limonları ve zeytinleri attım. Nedeni ise limonlarım gövdeden o kadar çok kök vermeye başladılarki bu durumla başedemez oldum ve görüntü kirliliğinden dolayı çıkarttım. Zeytinler ise büyüdükçe kambur ve şekilsiz bir hal aldı. Sonuçta onlarıda görsel açıdan kötü bulduğumdan çıkarttım.

Güller ile bacopalar 2 hafta önce budandı kendilerini toparlamalarını bekliyorum.

Subulatalarımın uzun olanları ileride yapacağım büyük düzenleme sırasında akvaryumdan çıkartılacak. sadece kısa olanları düzenli bir şekilde yeniden ekmeyi planlıyorum.

Cryptolarım (3 kök vardı) subulataların arkasındalar :( ama geçenlerde anlamadığım bir sebepten erimeye başladılar ve neredeyse tanktan tamamen silindiler. Sebebini bulabilmiş değilim. Herhalde bulana kadarda bir daha crypto bakmam.

Anubias kütüğün üzerinde haftada 4-5 yaprak açarak gelişimine devam ediyor. Gövdeden keserek onu çoğatabilirmiyim onu öğrenmek istiyorum.

Birde akvaryumun sağında sazların önündeki bitkinin türünü bulamadım uzman arkadaşların yardımlarını bekliyorum. Bu bitkinin türü nedir? nasıl çoğalır? gelişimi için nelere dikkat etmeliyim? (hoş maaşallah kendisi yaprak verip duruyor ama :) ) vs vs...

Sazlarında yarıya yakınını geçenlerde bir arkadaşa hediye ettim. Çünkü akvaryumun sağını blok halinde kapatmışlardı.

Şimdilik yazacaklarım bunlar. Yorumlarınız için şimdiden teşekkürler.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryumumun son hali

Mecit Bey ellerinize sağlık. :helalolsun: Suyun duruluğu bile anlatıyor herşeyi aslında. Bitkiler, balıklar süper durumda başarılarınızın devamını dilerim. Maşallah. naz:

[​IMG] [​IMG]

Taban kısmından anladığım kalın bir kum tabakası var yanılıyor muyum ?

3. ozgr

ozgr

İsim:
    özgür durmaz
    Akvaryumumun son hali

Çok güzel olmuş tebrikler temel abinin dediği gibi suyun berraklığı herşeyi anlatıyor bitkiler çok iyi durumda :heyo:

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Akvaryumumun son hali

Mecit abi tankın çok güzel olmuş eline sağlık.. Akvaryumun sağında ki bitkilerin resmini çekip eklersen bakar ne olduğunu anlamaya çalışırız.. Anubias'a gelince kum üstünde duran sert gövde kısmından kökleride kapsayacak şekilde keserek budayabilirsin.. Sonra dikkatli bir şekilde gene tabana oturtursan kısa süre sonra tekrar gövdeler uzamaya ve yeni yapraklar vermeye başlayacaktır.. Bacopaları birbirlerine dahada yaklaştırıp küme halinde dikersen göze daha hoş gözükürler.. burda:gif Neyi eksik yapıyorsun anlayamadım , güllerin çok zayıf gözüküyor.. .8. Çok yayılan bitki tankı en çok sömüren bitkidir.. Şu durumda subulatalar gibi gözüküyor.. Sazların keyfi yerinde , belli renklerinden.. Eğer sazların uzadıklarında tankın enine doğru gidiyorlarsa bence budama anubias'ların bu şekilde gelişiyorlarsa sazların gölgesinde olduklarında dahada uçarlar harika olur.. Gübrelemede demirden ziyade potasyum ve mikro elementi biraz yükselt istersen.. Eğer alg olayı azaldıysa birazda fosfat takviyesi yapabilirsin.. Güzel fotosentez yaptırırsan tüm besinler bitkiler tarafından kullanılır.. Sende hayırlısıyla şu ev işini bir hallette tüplü co2'ye geç abi..

Bu arada zun ve geniş tankın halide bir başka yani. kıvır:gif

5. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Bacopaları o şekilde dizerek arka fonu kaplatmayı düşünmüştüm. Olmayacağını düşünüyorsanız ileride yapacağım büyük değişiklikte onları alıp şu anda sazların bulunduğu yere toplu olarak dikebilirim.

Gülleri budadığımda 2-3 sıra yaprak kalacak şekilde budamıştım. Anlayacağın çok küçük kalmışlardı. Kendilerini toplamaları biraz daha zaman alacak gibi gözüküyor ama ilerleyen zamanda akvaryumun sol tarafını tamamen kapatacağını düşünüyorum.

Subulatalar fazlalaştı diye demiri azaltmayı pek fazla istemiyorum. Zaten crypto'lar eridi gitti birde demiri azaltırsam hepten ölürler diye düşünüyorum. Demiri aynı bırakıp potasyum ve micro elementleri arttırabilirim. Co2 zaten 24 saat saniyede 1 damla şeklinde devamlı olarak tanka giriyor. Ondan dolayı sorun olacağını sanmam.

Bu arada gübreyi azalttığımdan beri camdaki agl oluşumu baya bir sona erdi. Gübrelemeyi arttırıken dikkatli davranmakta fayda var diye düşünüyorum. Tekrardan agl olayıyla karşılaşmak istemiyorumda :)

Anubiaslarıda dediğin gibi bu seferlik iki parçaya ayırarak çoğaltma işine başlayayım.

Sağ köşedeki bitkininde fotoğrafını en kısa sürede çekip buraya eklerim.

Taban 12cm yükseklite quarts kum 2-3mm tane büyüklükte şu ana kadar kullandığım en efektif taban oldu. Ama son zamanlarda tabanın üst kısımları sertleşmeye başladı. Yakında beton gibi sertleşir diye düşünüyorum :)

Ayrıca iyi dilekleriniz için çok teşekkürler :)

6. taygun

taygun Guest

Akvaryumumun son hali

Mecit Bey,

Merhaba. Tankınızı yeni gördüm kusura bakmayın. Elinize sağlık hata bulunamaycak ender tanklardan birisi. Doğrusu ben tank eleştirmelerinde biraz dobra dobra yazarım, burada yazacak pek birşey yok gibi.

Dediğiniz gibi arka camı da siyah fonla kapattığınızda çok daha mükemmel olacaktır. Balık seçiminiz de çok güzel. Bir kütük var değinmek istediğim. Onu da tam ortaya koymadığınız çok iyi olmuş. Genelde hep ortaya kütüğü koyarız ve istemeden tankı simetrik olarak ikiye böleriz. Halbuki kütük yanda durduğunda dikkati üzerine toplamamış oluyor ve tankın her tarafına eşit olarak bakıyorsunuz. Bence çok mantıklı seçim.

Son olarak tank içinde duran ekipmanların da olabildiğince saklanarak kullanılması taraftarıyım ki görselliği bozması. Böylelikle bu tür malzemeler göze çarpmadan görevlerini yerine getirmiş olurlar. Sizinkinde ise dış filtre emiş borusu oldukça ortada duruyor. Köşede durması daha güzelken arka camda verev olarakkonumlandırılması kendisini daha da belli eder hale getirmiş. Bu parca ve derece sazların arasında olsa daha az dikkati çerker, hatta hiç görünmez.

Saygılar

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Akvaryumumun son hali

Mecit abi çok güzel. Maşallah maşallah maşallah. Hayalimdeki bitkili akvaryum. İşte emeğin ürünü. İnşallah bende böyle bir akvaryum kurabilirim. ama daha yolun çok başındayım. Zamanla sizin gibi üstadlar sayesinde bende buna benzer bir akvaryum kuracağım inşallah.

8. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Tamer Bey sizin emiş borusu dediğiniz akvaryumun solundaki beyaz boru dış filtrenin çıkış borusu oluyor :)
    Vorteksin çıkış borusu kısa geldiğinden elimdeki uzunca bir boruyu ilave olarak kullanmıştım. Biraz kısaltmam gerekiyor ama işlerim başımdan aşmış olduğundan akvaryumla ilgilenemiyorum. Elim yettiği zaman o boruyu suyun içinde 1-2 cm kalacak şekilde kısaltacağım.

Hüseyin kardeşim iyi dileklerin için bende sana teşekkür ederim. Açık konuşmak gerekirse bitkili konusunda daha yolun başındayım bile diyemem. Elimden geldiğince birşeyler öğrenip bu öğrendiklerimi akvaryumuma uygulamaya çalışıyorum. Eminimki sende biraz uğraşarak bu akvaryumdan çok daha güzel bir akvaryum oluşturabilirsin.

9. safak

safak

Akvaryumumun son hali

Güzel bir akvaryum naz:

10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryumumun son hali

Mecit bey maşallah akvaryumunuz çok güzel bide siyah bir arka fon konulduğunda tankınızdaki güzellikler ön plana çıkacağı düşüncesindeyim.

11. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Siyah fon için akvaryumun tamamen boşaltılması gerekiyor. Bu yüzden o olayı 5-6 ay sonra ancak yapabileceğim. Bu arada akvaryumumda farklı bitkiler yetiştirmek istiyorum. Uzman arkadaşlardan ricam tankım için hangi bitkileri önerebilirler.

Akvaryumun özellikleri

100x40x50(y) boyutlar
    11-12 cm Quarts kum
    4 x 36 watt 90cm daylight flo
    Lifetech dış filtre
    Dıy co2 sistemi
    200 watt ısıtıcı

Bu tip bir sistemden alışılmış türler dışında görsel açıdan güzel hangi bitki türlerine yönelebilirim??

12. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Akvaryumumun son hali

Mecit bey fon için neden akvaryumu boşaltmanız gerekiyor anlayamadım huh:.Fonu arka cama dıştan yapıştırsanız olur.

13. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Duvar ile akvaryum arasında 2 cm boşluk olunca ve fon yapışkan bir fon olunca kötü yapışma ve sonrasından hava kabarcığı kalma ihtimalini ortadan kaldırmak için akvaryum boşken düzgün bir şekilde yapıştırmayı düşünüyorum.

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryumumun son hali

Mecit bey, öncelik ile, iyi bitki yapmak istiyorsan, floresanlarında birkaç değişlik öneririm. Grolüx. aquastar/aquarelle gibi, hatta iki adet daha eklersen yapamayacağın bitki olmaz.

Bitkilere gelince:

Ludwigia arcuata: (Rotalaya benzeyen bir tür fakat yapraklar daha ince ve uzunca)

Alternanthera türleri, Hygrophila Difformis (Çınar), Tiger lotus.

Ön plan veya tabana ise,Pogostemon helferi,Micranthemum micranthemoides.

Çınar haricindeki bitkiler, ışık ihtiyacı olan bitkilerdir, bilgine.

saygılar:gif

15. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Murat Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. Verdiğiniz isimleri dikkatle inceleyeceğim. Sadece çınarı yetiştirmem. Çınar bitkisini daha öncede yetiştirdim. Gövdesinden çok fazla kök veriyor ve kısa bir süre sonra akvaryumun tüm görselliğini alıp götürüyor.

Şu bitkili olayında en sinir olduğum olay bi cryto balansae yetiştirememiş olmam. Volkanda deli gibi kök veren bitki benim akvaryumda can çekişiyor. Nerede eksiğim var bilmiyorum. Demirse demir takviyesi ışıksa ışık co2 ise co2... herşey var tankta ama balansae'ler bir türlü kendini toparlayamadı.

Aklıma gelen tek neden su değişimi yaparken ilave ettiğim su klorlu oluyor. Yinede bu olayda bana pek anlamlı gelmiyor. Sonuçta ilave ettiğim su %10'u geçmiyor. Bu değişikliğin bitkileri eritecek kadar etkili olabileceğine inanmıyorum.

16. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryumumun son hali

Mecit bey gübre veriyormusun ve ölçüm yapıyormusun?

Criptocorn balanceler o kadar arsızki, resmen tabanda dolaşıyorlar olup olmadık yerlerden fışkırıyorlar.Benim tankımdada vardı, bir arkadaşımdan yaklaşık 10 santimlik 2-3 yapraklı diktim inan 1.5 ay zarfında 27 kök 40 ile 70 cm. olarak akvaryumcuya sattım.

Yalnız balanceler iyi bir taban ve gübre isterler, kökten beslendikleri için.

Önemli not: Düzenli gübreleme yapıyorsan haftada %10 su değişimi çok az olur ve fosfatı ve nitratı uzaklaştıramassın tankından.

Çınar, zeytin, gül tabandan beslenemediği takdirde gövdeden kök salmaya başlarlar.

17. Portnoy

Portnoy

Akvaryumumun son hali

Tabanda midye kırığımı var? Eğer var ise bu bitkiler için bir sorun oluşturmuyormu ?

18. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Gübreleme Tunç Beyin diy gübrelerinden. Haftada 4-5 cc fosfat, demir ve micro element ilavesi yapıyorum. Taban kurulumunda misket gübre takviyesi yapmıştım. Kumda daha öncede söylediğim gibi 2-3 mm boyutlarında 12 cm yükseklikte quarts kum. Tüm bunlara rağmen balansae'ler kendini bir türlü toparlayabilmiş değil.

10 günde bir %10 su değişiminin yeterli olduğunu düşünüyorum. Tamam ölçüm yapmıyorum ama balıklarımı beslerken az miktarda yem kullandığım için suyun bu kadar hızlı bozulacağını sanmıyorum. Yinede %10 su değişimi az derseniz su değiştirme işini 5 günde bir %10'a çevirebilirim.

19. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Akvaryumumun son hali

Mecit bey, bitkilide başarı sağlamak istiyorsanız, öncelik ile test kitleri temin etmeniz gerekiyor. ;)

Kullanmış olduğunuz misket gübrenin süresi iki aydır. Her iki ayda bir bitki köklerine 2-3 adet takviye yapmanız gerekir.

Düzenli gübreleme periyotu, low tech tanklarda iki sefer, hıgh tech tanklarda ise, haftada üç sefer olmalıdır. Sizin Co2 verdiğinizi var sayarak, haftada üç gün düzenli bir şekilde gübreleme yapmanız gerekiyor.

Tankınızın hacmi 200 litre olup, kum kalınlığınıda hesaplarsak 150-160 litreye tekamül edip gübrelemenizi bu hacme göre yapmanız gerekir.
    Gübreler sabah ışıklar açılmadan verilmelidir.

Gübreleme periyotları ise şöyle olmalıdır.

Pazartesi

Potasyum 45 ml. (İlk başlangıç olarak haftada bir verilir ve ölçülemez,gözlemlemeniz gerekir.)
    Nitrat 9 ml.
    Fosf 7 ml. ( Ben her zaman nitrattan az tutarım, yemlemede artıyor çünki.)
    Demir 12 ml. ( kırmızı ağırlıklı bitki var ise dozaj 18 olmalıdır.Fazlası ip/sac yosun yapar.)
    Micro element 12 ml.

Salı gününün sonunda ışıklar kapandıktan sonra ölçüm yapılarak bir sonraki dozumuz belirlenir.

Çarşamba

Nitrat 9 ml.
    Fosf 7 ml.
    Demir 12 ml.
    Micro element 12 ml.

Perşembe gününün sonunda ışıklar kapandıktan sonra ölçüm yapılarak bir sonraki dozumuz belirlenir.

Cuma

Nitrat 5 ml.
    Fosfat 3 ml.
    Demir 12 ml.
    Micro element 12 ml.

Pazar günü gübreleme yapmaya gerek yoktur.Bitkilerin depoladıkları besinleri kullanacaktırlar.

Pazar günü dipten su çekilmek şartı ile %50 su değişimi yapılmalıdır. Su değişimden sonra çıkan oturmuş tankın su değerleri.Nitrat 3 ppm, Fosfat 0,1 ppm, demir ise 0' dır.

Bu dozajlar başlangıç dozajı olup, gerçek değerleri kendiniz bulmalısınız. Balık yükünüz ve yemlemeniz nitrat ve fosfat değerlerinizin değişiminde yüksek rol oynamaktadır.

Gh ve Kh değerlerin 6 olmalıdır musluk suyu kullanıyorsanız ölçüm yaparak belirlemelisiniz. (Benim kullandığım su Gh-Kh değerleri 8 çıkmaktadır. Düşürmek için dış filtrenin içine Reçine koyabilirsiniz.

Dozajlar ayarlanırken tankınızın hacmi 150 litre baz alınmıştır.

Tankınızda bulunması gereken en uygun değerlerise:

Nitrat : 5 - 10 ppm
    Fosfat : 0,3 - 0,7 ppm
    Demir : 0.2 - 0,4 ppm
    Potasyum : 20 - 30 ppm

Ayriyeten ışıklarınız günde 10 saat yanmalıdır. Co2' niz ise ışıklar ile birlikte saniyede 2 kabarcık olmalıdır.

Umarım işinize yarar.

Sevgiler.....................

20. rappier

rappier

İsim:
    Mecit BAĞCI
    Akvaryumumun son hali

Murat Bey verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim. İmkanlar dahilinde en kısa sürede test kiti alıp dediklerinize dikkat ederek ayarlama yapmaya çalışacağım. Takıldığım yerlerde tekrardan bilginize başvurabilirim.
    Birde aydınlatma için 4x90 cm florasanlardan hangilerini önerirsiniz.

Sayfayı Paylaş