1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumumun son hali

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde denideni tarafından 1 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Arkadaşlar sizlere akvaryumumun son halini sunmaktan mutluluk duyuyorum. hafta sonu eşimle bir taş markete gidip gördüğünüz beyaz tamburlanmış taşları aldık. sonra da deniz kenarında bir yürüyüş yapalım dedik bir sürü doğal tamburlanmış taş çıktı karşımıza.
    bir iki tane de onlardan ekledik.
    sonuç bu.
    artık önlerinden kaçarken balıklarımız kendini yaralayacak şekilde çılgıncasına tek köşeye kaçmıyorlar.
    her biri ayrı bir kovuğa giriyor ve mutlu görünüyorlar. bi de not ekleyelim. not: lütfen maşallah diyin. ;)
    :nazar::nazar::nazar:

[​IMG][/URL][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emel hanım tebrikler sonunda balıklarınızın bir yuvası oldu.:) Ancak dekorla biraz daha oynamak gerekli sanırım.saat:gif Öncelikle o kırmızı şey ( kayamıdır nedir tam anlayamadım) beyaz kayalar ve kumun arasında çok sırıtmış. Görüntüyü bozuyor bana kalırsa.Ve arkadaki taşları sanırım arka cama yaslamışsınız galiba ? Oluşturacağınız mağaraların şekli,balık bir taraftan girdiğinde diğer taraftan çıkabilecek şekilde olması lazım. Olası bir kaga esnasında yada erkeğin dişiyi o mağaralarda sıkıştırdığında kaçan balığın kaçacak bir yeri olması lazım.:ay: Yoksa sıkışır ve saldırıdan mutlaka darbe alır.

Son olarak kayaları alırken salınım yapıp yapmadığını kontrol ettinizmi ?

denideni bunu beğendi.
  3. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Olcay Bey, o kırmızı şey: kırmızı mercan, biraz görüntü olarak farklı duruyor fakat o kırmızı mercanı çok seviyorlar. dekor değişmeden önce o erkeğin yuvasıydı dekor değişti yine onun içinde yaşamayı tercih etti. üstelik ışık yandığında o kadar da sırıtmıyor inanın bana pembe ışıkla çok şık bir renk oluyor. kayaların evet bir kısmı cama dayalı ancak her deliğin bir kaç çıkışı var o yuzden endişeniz olmasın hatta balıklarım önden girip bir kaç sonraki kayanın arasından çıkabiliyorlar. erkek olan bütün gece kazmış oymuş çalışmış belli sabah epey kum yığmıştı.hatta bunu yaparken o kadar zevk alıyorki eşimle izlemeye doyamıyoruz. spler kumu ağızlarına alıp az öteye atarken bu erkek balığım topluyor ağzına taaa akvaryumun en üztüne çıkıp bırakıyor ya da iice uzağa bi taşın üstüne atıyor hiç üşenmiyor. netice olarak şimdilik son derece mutlu olduklarını görebiliyorum. biz salonda dolaşırken onları neredeyse hiç göremezdik. akvaryumun arka köşelerine kçışırlardı akvaryum boş gibi görünürdü. dün taşları koyduk ve 10dk içinde artık saklanmaz oldular. şimdi yanlarından geçerken kaçışmıyorlar her biri bi yere giriyor ya da hiç istifini bozmadan dolaşıyorlar. kayalar salınım yapmıyor buna emin olduk. ve sormak istediğim bir nokta daha balıkların türünü yazmıştınız ama bunun daha kolay söylenen bi şekli yok mu? hani sp gibi paslı ciklet gibi yani biri sordugunda kolaylıkla söyleyebileceğim. zor gelio bu isim kmi zaten unutuyorum. şimdi dört gözle yumurta almalarını bekliyorum. umarım bu süre çabuk olur. dişiler tüpçük çıkarmış mı diye bakmaktan kendimi alamıyorum her an :p

4. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emel hanım resimlerden tabi herşey birebir anlaşılamadığından ben o kırmızı mercanı plastik bir dekora benzettim.:D Mağaralarında arkalarında balıkların kaçabileceği bir alan varsa ordada sorun yok herşey yolunda. Balıkların üremeleri bu gidişle çok süremz. Hele bir alışsınlar yeni ortamlarına sonrasında yavrudan bıkarsınız. Daha ortada yarvru yok ama siz şimdiden yavruluğu bile hazırlamışsınız.:D Greshakei ye ben direk gres diyordum eskiden.Gres yağı gibi yani.:D

5. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    heheheh :) yavruluk konusunda hemen bilgilendireyim :)
    balıkları almak üzere akvaryumcuya gittiğimizde bu balıkların bulunduğu akvaryumda geniş bi koloni vardı. 4 erkek 18 dişi gibi çok yakın zamanda yavru almışlar ama kusturmamışlar sonra yavruları toplamışlar içinden hepsini aldık sanırken bizim için içinden balık seçerken 1 tane yavru çarpti gözümüze. adam da saolsun o sizin kısmetiniz size vericem dedi. evde de hazır yavruluk varken hemen içine koyduk. bi de ufak midye kabupu koyduk ki içine ışık direk geldiğinde rahatsız olmasın yavrucak. yani yumurtasını atan sp e kısmet olmayan yavruluk böyle kısmet oldu. şimdi merak ediyoruz bakalım dişi mi çıkacak erkek mi? civciv mi çıkacak kuş mu :) ama sanırım onu diğerlerinin arasına bırakmak için aylar geçmesi gerekecek :) şimdi yarın bir gün dişilerden biri yumurta alırsa onu ayırmak gerekir mi yavruluğa belli bir süre sonra bilemiyorum. o kusturma işini de ben hayatta yapamam dokunamıyorum çunku balıklara böyle de bi durum var çok seviyorum ama elleyemem. splerde akvaryuma elimi sokuyodum ama bunlarda herşeyi devletten yani eşimden bekliyorum. renkleri ve buyuklukleri ne yalan söyleyeyim beni ürkütüyor. bu balıklara bende gres diyeceğim bundan sonra. sizce sp deki gibi bunlarda da erkek tek dişiyle mi çiftleşecek? o zaman erkeğim tek dişiye takıktı da :D bide boylarından dolayı yavru alamamaktan korkuyorum ama neyseki dişiler boy boy erkeğin boyunda olan da var onda 3cm küçük olan da. bide erkeğin boyunda olan dişinin karnı kocaman yumurta topluyordur inşallahhhh diye seviniyorum. henüz erkein titrediğine sahit olmadım fakat dün o karnı kocaman dişinin bir diğer dişiye titrediğini tam 2 sefer gözlemledim. tam da kayaları koyduktan sonra. yer kavgası diye yorumladık. neticede balıklarda biseksüel bi yaklaşım olamaz :) ya da karıştırıyor olmayalım o dişi değil mi olduk ama anüs vent açıklığından dişi olduğu en net seçilebilen balık da o. ve erkek gibi maviye dönen renk başkasında yok sanırım sadece erkekler mavi oluyormuş. dişiler bazen mor-gri gibi bazen de açık kahve kızıl arası bir renk alıyorlar. hele dün gece taşları aldık gece döndük eve salonun ışığını yaktığımızda uyku halinden kurtulana dek neredeyse beyaz üstüne çizgililerdi. artık akvaryumda balık dekor ya da erhangi bi değişiklik yapacak ya da eşime yaptıracak bi kredim kalmadı. adamcağız iyice bıktı. eve en yorgun geldiği gün üstelik gece 29 ekim mitingi var ve yollar polis tarafından kesilmişken akvaryumdaki balıkları tek tek toplayıp götürdü yenilerini aldı getirdi filan. bende daha fazla bişey demeye korkuyorum. laf aramızda kalsın durmadan çok güzel oldu ellerine sağlık vs söylüyorumki bişey isteyecek olursam noluyooo demesin :) biz kadınlar işte. mektup gibi oldu bu ya :))

6. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Karnı şiş olan balığınızın resmini ekleyebilirmisiniz ?:smiley33: Umarım düşündüğüm şey değildir.:smiley33:

Bu karnı şiş olan balığı biraz gözlemleyin Emel hanım. Yeme olan ilgisi,herhangi bir anormal davranışlar,bitkinlik vs gibi durumlar varmı yokmu diye bir bakın.

7. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Olcay bey en kısa zamanda resim ekleyeceğim.
    Bu balık aksine oldukça hareketli, diğer dişilerin en irisi ve en baskını, diğerleri balık balık gezerken o daha çok ağır takılıyor ama bu hareket olarak değil.
    Yeme ilgisi yerinde. Kocaman ağzıyla nasıl yutacağını şaşırıyor. Yem ile beraberinde kumları da ağzına alıyor ve hayret ediyoruz yemle kumu ayırdedip kumu kusmasına.
    Ama dediğim gibi dün 2 kez diğer dişilere titrediğini farkettik dekoru oluşturup o bir yer beğendikten sonra oraya gelen 2 dişiye yaptı bunu.
    Resmi ilk fırsatta ekleyeceğim.

8. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Resmi hemen ekliyorum bu arada bu fotoĞrafları çekmek oldukça zor oldu. Sizin için yem atıp gözlemledim. Ve o kadar hızlılarki cep telefonuyla ancak bu kadar oldu. Yeterince belirgin mi bilemiyorum. İkinci fotoda üstte olan.

[​IMG][/URL][/IMG]

Uploaded with ImageShack.us

9. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Emel hanım siz karında şişlik var deyince aklıma bload olma ihitimali gelmişti.:smiley33: Resimlerden çokta net anlayamasamda bload olmuş gibi görünmüyor balık çok şükür. Zaten Maaşallah yapılı bir balık bu karın şişikliği normal gibi. Ama siz genede bu balığı gözlemlemeye devam edin. Olası bir şekilde karın şişliği artarsa burdan yazın.:ay:

denideni bunu beğendi.
  10. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Tabiki yazarım.
    O bahsettiğiniz nasıl bir hastalık bilemiyorum ama inşallah öyle olmaz.
    Dediğim gibi bu en büyük dişi ve sanırım yumurtaları oluşuyor.

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum güzel Emel Hanım tebrikler. Balıklarda sağlıklı görünüyor. Avatarınız da çok güzel bu arada, hayırlı olsun.:ay:

denideni bunu beğendi.
  12. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Avatarı ben seçmedim nasıl öyle birşey olmuş hiç haberim yok Valla.:)

13. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    Ne güzel Emel hanım çok şanslısınız.
    İnşallah nişanlım da evlenince sizin gibi ilgili olur. Karı-koca beraber bu hobiye sahip olmak güzel şey olsa gerek.

14. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    O zaman ben eklemişimdir. :F Tabi akvaryum başarınız kadar güzel değil.

denideni bunu beğendi.
  15. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    Güzel tabi ama eşim benim sayemde alıştı :) yoksa onda böyle bir hobi yoktu bile. hayvanları butunuyle çok seviyor. evlendik hemen saksı çiçeği aldı baktım işte gelince balkonda yemek esnasında ne kadar da guzel çiçek verdi diye seviyor sonra dedimki bi akvaryum yapalım mı? biraz düşündü ve yapalım tabi dedi. erkek olarak hemen maliyetini düşündü. sonra kesin karar verip harekete geçince şansımız da yaver gitti oldu bu iş. şimdi bu noktadayız.eve gelince ilk iş napıo bu edepsizler diye basına gidiyor. bende yem saatini ona göre ayarlıyorumki o geldiğinde balıklarımız acıkmış oluyor. hemen eline doğru kımıldıyorlar onları besliyor filan çok mutlu oluyor. uzun uzun seyredioruz. inanın akvaryum ilk geldi daha aydınlatması bile yapılmamıştı boş akvaryumu izliyorduk kumsuz tassız motorsuz. sonra ertesi gun aparatları aldık çalıştırdık yine ışık daha yapılmamıştı o gun de saatlerce izledik. ilerleyen gunlerde ışık da gelince balıksız ve dekorsuz boş akvaryumu tam 2 saat izleyip hayal kurduğumuzu biliorum nasıl balık alsak ah balık olmak var ne güzel oldu be gibi. o gece tv bile açmadık inanın. şimdi sanırım ben balıklarla ilgili çok yorum yapıyorum ki bir kere artık şikayet ettiğine sahit oldum. bütün dünyan balıklar oldu sohbet ettiğimizde bile hep onlarla ilgili konuşuyorsun dedi. şimdi biraz biraz bu balıklarıma olan duygusal bağımı 5 ise 3 gibi hissettiriyorum. umarım dediğiniz gibi sizin nişanlınız da böyle bir ahenk yakalar sizinle evlendiğinizde. en azından belki daha başta siz ondan çok sevdiğiniz için kimsenin bu duygusal bağı kimse için sorun olmaz :)

16. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    İnşallah dediğiniz gibi olur.Ben denizciyim. Gemide inanın çok yanlızlıık çekiyordum ki böyle bir ilgimin olduğunu öğrendim. Hiçbirşey yokken başladı balık merakı. Gemide boş vaktimde hemen internete bağlanıp balıklara bakıyorum.

Kendime koloniler seçiyorum. Nişanlımın sevmesini isteme sebeplerimden birisi de ben gemiye gidince en az benim kadar ilgilensin balıklarla. Gözüm arkada kalmasın.

17. denideni

denideni

İsim:
    Emel emel
    siz gidince balıklarla ilgilensin gözünüz arkada kalmasında bence siz gidince balıklarla ilgilensin hem kendisi oyalanmış olsun.zaman hemen geçsin.

18. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    Asıl sebep o zaten.
    Ben fazla romantik değilim sanırım ondan dolayı balıkları ön plana almış gibi oldum...

19. emmi_06

emmi_06

İsim:
    Özgür ABAY
    Emel hanım,elinizdeki kayalar ile çok güzel dekorlar oluşturulabilir.
    En basit örnek,kayaları kuma gömüp kayaları dağıtsaydınız dahada güzel olurdu..
    Bir kaç resim ile örnek veriyim.

denideni bunu beğendi.
  20. aktassa

aktassa

İsim:
    Sait AKTAŞ
    Emel hanım.
    Aklıma akvaryumunuzla ilgili bir fikir geldi.
    Arka fona güzel deniz manzaralı bir fon atabilirsiniz.

denideni bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş