1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun Önü mü İç Yüzü mü ?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 2 Ocak 2011 başlatılmıştır.

 1. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Selamlar,

  Akvaryum ve akvaryum fotoğrafları veya bu akvaryum fotoğraflarına bakıldığında gezinen balıklar, sağlıklı bitkiler, diğer canlılar çok güzel görünür. Bazıları belki sahiden güzeldir, bazıları aslında yeni eklenmiştir ve ertesi hasta olacaklardır, Bitkiler içinde bu geçerlidir. Sağlıklı görünen bitkiler yeni eklenmiş olmanın heyecanı ile platformlarda sergilenir ve güzel yorumlar beklenir. Baze ise akvaristler kendi dünyaları veya esnaf abilerinin tavsiyesi ile bizlere göre uygun olmayan türleri birlikte beslemeye başlar. Henüz yavru veya genç olan olan bu türler ilerde erişkin olduklarında yapı değişecektir. Yine bu eklemeler bizlere platformlarda paylaşılır ve konudaki fotoğraflara bakanlar belkide kim bilir güzel bir akvaryum yapısı görür.

  Bazen yapıya farklı bakanlar çıkabilir, hatta gördüğünün değil görmediğinin önemli olduğuna inanır ve görmediğini görmek isterken bunu akvaryum sahibine sorar.

  İşte bazen görüntü budur yani aşağıdaki gibidir.

  [​IMG]

  Başarılı akvaryum kurmak için fotoğraf nasıl olmalıdır aşağıdaki akvaryum görünümüne bakınca ne oranda başarılı diyebiliriz ?

  [​IMG]
   
  zgrkaralar bunu beğendi.
 2. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Bana kalırsa, bu akvaryum şimdi başarılı gibi görünsede, bu kadar balık yükü ile fazla gitmez gibi geliyor bana.:smiley33:
   
 3. barisy

  barisy

  Mesajlar:
  586
  İsim:
  Barış Yıldırım
  Evet , belki dayanabilir. Ama bu konu nereye varacak onu bilmiyorum...
   
 4. zgrkaralar

  zgrkaralar

  Mesajlar:
  600
  İsim:
  Özgür KARALAR
  Bu bankadaki akvaryum gibi geldi bana 3000 litre olan :)
   
 5. hasanaytekin

  hasanaytekin

  Mesajlar:
  952
  İsim:
  Hasan Aytekin
  Biyolojik denge ve canlı sağlığında problem yoksa akvaryumların görünen yüzünün güzel olması benim için yeterlidir. Tıpkı alışveriş merkezlerinde görünmeyen yerlerin (personel dinlenme bölümleri, depo v.b) başka bir dünya olması gibi. Sağlık olduktan sonra gerisi pek fazla dikkat edilmese de olur. İlk resimdeki binayı çevresindeki insanların bana göre %95'i dış yüzünü görüyor. Yapının genelinde (zemin ve sağlamlık v.s) bir sorun yoksa geriye kalan %5'lik insanlar önemsenmeyebilir.
   
 6. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.767
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Anlatılmak istenen; Bir akvaryumun görünen yüzü her zaman gerçekleri ve sağlığı yansıtmaz. Yukardaki binanın iç kısmı tamamen bağımsuz bir binadır ve dışı tamamen giydirmedir. Bunun anlamı o binanın aslında sağlam olmadığı ve uzun süre dayanamayacağıdır. Altındaki akvaryum ise bakıldığında pırıl pırıldır ve balıklar, içindeki dekor olarak kullanılan taşlar vb cam gibidir. Ancak bu akvaryum kurulalı 3 günden fazla olmamıştır. Çünkü hiçbir noktasında alg oluşumu, yosunlanma, diyatom, kayalarda en küçük bir renk değişimi yoktur. Bir akvaryumun sağlam ve sağlıklı olması için oturması, içindeki canlıların belli bir süreyi atlatması gerekir.

  Kısa olarak akvaryumlarımızın ilk önce iç yapısını yani ekipman ve gerekenlerin en iyi şekilde sağlanarak sağlam temellere oturtularak kurulması gerekir. Şartları zayıf olan akvaryumlara taşıyamayacağı yük girilmez.

  Bu tarz akvaryumlardaki nadir türler sadece kısa süreli fotoğraf karelerinde kalabilir.
   
 7. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Bana kalırsa o akvaryumun şu anki görüntüsüde güzel değil.. Yük kamyonunun damperinden dökülen molozlar gibi üstüste yığılmış.. Belki % 5'lik bir kısmı güzeldir bu tankın kanımca.. Tank dizayn edilirken bence bir kompozisyon olmalı kesinlikle.. Nizam intizam doğallığın gereği değildir tabii ki ama birbirine zıt obje ve renkler gözü çok yorar.. Görünmeyen kısımlara müdahale zaten zor olduğundan bence canlı hayatını tehlikeye atmayacak boşluklar -lazımsa- bırakılarak yumuşak geçişlerin sağlanabileceği koridorlar oluşturulabilir.. Eğer yok tankın dizaynı bu şekilde kalıcak fakat ellemeden nasıl daha güzel gösterebiliriz diyorsakta bu açıdan kesinlikle fotoğrafı çekilmemeli arkada ki derinliğin algılabileceği daha geniş bir açıdan fotoğraflanması bu tankın halini biraz daha çekilir hale getirebilir.. Yada detayların gözükmemesi için daha uzaktan çekilmeli :)
   

Sayfayı Paylaş