1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun bulunduğu odada aşırı nem problemi

Başlığı 'Hastalık/Parazit Tanı ve Tedavileri' kategorisinde lcturkey tarafından 21 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi
    Arkadaşlar merhaba,

Akvaryumumun bulunduğu odada aşırı nem sorunu yaşıyorum.Akvaryumum 430 litre tuzlusu akvaryumu.Aydınlatma olarak 2 X 39 T5 var.Isıtıcı olarak 300 Watt'lık bir ısıtıcı kullanıyorum.Akvaryumun bulunduğu odada herhangi bir ısıtma sistemi bulunmamaktadır.Odanın 2 yan duvarından sular tavandan aşağıya doğru süzülüyor resmen.İşin ilginç tarafı sadece ön camın bulunduğu duvar ve yan dış cepheye bakan duvarda bu sorunu yaşıyorum diğer odalara bakan duvarlarda herhangi bir problem yok.

Diğer bir sorun ise ısıtıcının derecesini 29'a çıkarmama karşın akvaryumun su sıcaklığı 24 üzerine çıkmıyor.

Oluşan nemi kesebilmek için önerileriniz nedir ?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Oda soğuk olduğu için yapıyor sanırım. 900 litre akvaryum var evde hiç görmedim açıkcası Levent böyle birşey. Nem yapmasını araba camlarının buhar yapma sebebine benzettim yani iç ve dış ısı farkı.

3. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Temel abi ısı farkı derken odanın içindeki ısı sonucta dışardaki ısıdan daha yüksek.Oda sıcaklığı ile akvaryum ısısını mı yakın tutmam gerekiyor acaba ?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Bana öyle geliyor evet, odanın ısısı akvaryumun ısısından düşük sanırım. Başka birşey gelmiyor aklıma. Mesela bence oda da bir günlüğüne elektirikli kalorifer veya ufo tarzı bir ısıtıcı çalıştırırsan anlarsın sorunun o olup olmadığını diye düşünüyorum.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Temel hocama katılıyorum Levent bey. Bendede soğuk havalarda tanktaki su daha fazla buharlaşma yapıyor.

Tahmin ediyorum, duvarlarınızda saten boya, oda duvarlarına nazaran, cephe duvarları daha soğuk olduğu için alçılı duvar ememiyor nemi su tanecikleri oluşturuyor.

6. estrab

estrab

İsim:
    Hasan Şahin
    Selamlar,

Eğer akvaryumun bulunduğu odanın kapısını açık bırakırsanız,odada hava dolaşımı oluşacak ve oluşan nem dağılacaktır.

7. lcturkey

lcturkey

İsim:
    Levent Cepdibi

Teşekkürler cevaplar için.

Yarından itibaren odada ısıtıcı çalıştırmayı planlıyorum.Elektrik faturamı biraz daha arttıracak ama başka çare kalmıyor.

8. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Ben böyle bir proglem yaşamıyorum ama, akvaryumun suyu sıcak, odanın içi soğuk bu yüzen nem oluyor ikisini sıcak tutarsanız böyle birşey olmaz. ;)

9. GETzREADY

GETzREADY

Dışarya bakan cam ve duvarlarda nemden ötür yoğunlaşma yapar.Aynı sorun bendede var aşırı nem ve yoğunlaşma ki oda ısıtıldığı halde.Sabaları camları açık tutuyorum nem yapmasın diye bu yüzden aslında yattığımız odalarda akvaryum bulundurmamakta fayda var.

10. görkemtemel

görkemtemel

Kesinlikle katılıyorum Uğur ,yattığımız odalarda akvaryum bulundurmak biraz tehlikeli ...Burun ve ağız yardımıyla dışarıdan aldığımız havanın içindeki oksijen yutak, gırtlak ve soluk borusundan geçtikten sonra akciğerlere geliyor.Aldığımız havadaki nem ve katkı maddeleri akciğerimize kadar girmiş oluyor ve burdanda alveollerle kana kadar karışması anlamına geliyor.Özellikle nefes darlığı ve astımı olan arkadaşlar odalarındaki havanın bol oksijenli ve temiz olmasına dikkat etmeli.

Sayfayı Paylaş