1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun Camına Doğru Akan Sular..

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde yusufk14 tarafından 9 Ağustos 2009 başlatılmıştır.

1. yusufk14

yusufk14

İyi günler.Benim bir iç filtrem var ve bu filtreden çıkan sular akvaryumuz üst kısmına çıkıyor.Çıkan sular akvaryumun üstünde zıplamaya başlıyorlar ve üst kapakta birikerek camın dışına doğru akıyorlar.Akan sular camın dışında beyaz bir tabaka oluşturuyorlar.Aynı sorun hava taşı kullandığımda daortaya çıkıyor..Bu sorunu nasıl çözebilirim? Yardımlarınızı bekliyorum...

2. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Su üstü bitkisi kullanarak biraz olsun azaltabilirsin,olmazsa üstünü cam ile kaplamaktan başka çaren kalmıyor.Sanırım akvaryumun dar.

3. yusufk14

yusufk14

Evet akvaryumum biraz dar 50x30x20 boyutlarında.Bitki ve cam dışında baaşka bir çözüm yok mu?

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Farklı bir çözüm olarak size iç filtrenin suyunu akvaryum dışına çıkarıp şelale şeklinde akvaryuma düşürmeyi önerebilirim. Hobinin ilk yıllarında baya sinir etmişti beni. Bu şekilde aydınlatma içine su girip elektirik çarpmalarıda oluyor.

Size önerdiğim sistem kısaca aşağıdaki sistem benzeridir. Bir hortumu iç filtrenin ağzına takın ve aşağıdakine benzer bir hazneden akvaryuma düşürün. Hava motoru kullanmanıza gerek kalmaz. Akvaryumunuz küçük canlı yüküne yetecektir. Suya çarpma şiddetini en uygun yüksek ama sizi rahatsız etmeyecek şekilde ayarlamaya çalışın.

Kolay gelsin...

5. RuPTuR

RuPTuR

İsim:
    Cem
    Temel abi,bunu ters çevirip de kullanabilir.Boruyu kutunun ağzına bağlayın,kapalı tarafı su üstüne gelecek şekilde yerleştirin.
    zaten su üstünde duracaktır içindeki havadan dolayı.Vay be,hiç düşünmemiştim böyle birşey çak:gif

6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Bu kadar ' Kendin yap ' katagorisini niye açtık ? Hobicilere hatırlatmak için ve akvaryum hobisinin balık kuyruğundan ibaret olmadığını göstermek için değil mi ? aliye:gif

Şimdi aklıma geldi mesela hava taşını kutu içindeki filtre malzemelerinin altına koyarsak artı oksijende sağlarız. bay bay:gif

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bence akvaryumun üst kısımlarında (beyaz lekenin oluştuğu kısıma en yakın köşede) silikonda açılma olabilir... Beyaz leke sudaki kireçten kaynaklanıyor...

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Abdullah bu da çok yerinde bir tespit, aynen başıma gelmişti. Akvaryumun üst çıtalarının altından ve hafif camda da açılma vardı su seviyesini düşürerek kurtarmıştık. Tuzlu su nanosu olduğundan tamiride zor oldu.

9. yusufk14

yusufk14

Aslında bu düzeneği yapmak yerine filtrenin ucuna hortum bağlasak onu da akvaryuma yönlendirsek olmaz mı?

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Sizinde sanıyorum güçlü olan iç filtreyi akvaryum küçük olduğundan kullanamama gibi bir durumunuz var. Elbette filtrenin ağzına hortum takıp akvaryum dışından geri verebiliriz. Ancak bunu yaparken artı filtrasyon sağlasak daha iyi olmaz mı ? sonuç olarak bir plstik hazne kullanılacak. Su debisi canlı doğuranlar için çok uygun hale gelecek. Filtrasyon ise süper olacak.

11. yusufk14

yusufk14

Yardımınız için teşekkürler :hepiniziseviyorum:

Sayfayı Paylaş