1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumun filterisi ile sifonlama dip temizliği

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde alikido tarafından 6 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN
    Selam arkadaşlar.

Arkadaşlar bugün akvaryumumda sifonla dip cekimi yapıyordum, akvaryum 200 litre olduğu için, uzun bir zaman alıyor. Bu uğraşı nasıl daha kısa zamanda yapabilrim diye bu gün biraz kafa yordum ve aklıma şu fikir geldi. Elimizdeki sifonu bir aparatla filtrenin emiş bölümüne monte ederek filtenin daha iyi emiş sahllaması amacıyla dip temizliği daha kolay olur sanırım. akvaryumportali dıy bölümünde böyle bi konu hakkında bir bilgiye raslamadım. onun için arkadaşlar tavsiye görüşlerinizi bekliyorum. en kısa zamanda yapmayı düşünüyorum şididen teşekkür ederim.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  3. alikido

alikido

İsim:
    Ali KAZAN

Teşşekür ederim Temel ustam. Ozan arkadaşımız tamda benim planladığım bir projeye imza atmış. vermiş olduğunuz linkte inceledim ve kendisinide tebriklerimi iletttim en kısa zamanda aynı ekipmandan kendime yapıcam. tekrar teşekkür ederim. Saygılar. :)

4. taygun

taygun Guest

Ali Bey,

Merhaba. Ben sorunuza Temel kardeşimden biraz daha farklı bir yaklaışmda bulunacağım. Zaten forumlarda da bir başka amacımız faklı sesleri bir araya getirmek, değil mi?

Dikkat ettiyseniz Temel kardeşimin verdiği linkteki konuşmalarda kendisi projeyi yapan Ozan arkadaşımıza "bu neredeyse bir dış filtre olmuş" demiş. Sanırım buradaki hassas noktayı sizde gördünüz. Şöyle açıklayayım.

Dış filtreler, basitçe, akvaryum suyunu akvaryum dışına alır, filtre eder ve tekrar akvaryuma verir. Dip çekimler ise sistem farklıdır. Orada ise işleyiş mekanizma suyu akvaryumdan alır ve işlem burada biter. Yani suyu akvaryuma geri vermez. Ne var bunda derseniz,

Siz dip çekim ünitenizi akvaryum tabanında gezdirerek hem görünen tortu ve kirleri toplarsınız ve hem de kirli suyu akvaryum dışına alırsınız. Bu dipteki suda dipteki kir nedeni ile nitrat seviyesi akvaryumdaki diğer bölgelerdeki suya göre daha yüksektir. Siz eğer resimdeki gibi bir şey kullanırsanız dipteki yüksek nitratlı suyu alır akvaryumun her tarafına dağıtırsınız. Halbuki biz dip çekimi yapınca dipteki suyu kovaya alırız ve işlem burada biter.

Dikkat ederseniz Temel de yukarıda ifade ettiğim üzere, Ozan’ın yaptığı şeyi dış filtreye benzetmiştir. Bu nedenledir ki benim nacizane tavsiyem dip çekim için böyle bir sistem kullanmamanız.

Sizin sorunuza gelince, benim üç tane akvaryumum var. Bunlardan en büyüğü 300 litre. Ben her hafta dip çekim yaparken 20 litreden üç kova su çekiyorum. Bu işlemi yapmak 10 dakikamı alıyor. Sizinki bu süreden daha fazla sürüyorsa belki dip çekim aparatınız yeterince suyu hızlı emmiyordur, belki çekim sırasında borunuz kırılıyorsa su akışı doğal olarak azalıyordur. Bence siz sorunu bu şekilde tanımlamaya çalışın.

Saygılar

Sayfayı Paylaş