1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde penqun tarafından 17 Şubat 2012 başlatılmıştır.

 1. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Yeni başlayanlar için akvaryum kurulumu ve yemleme.

  Akvaryumu pencereden doğrudan ışık almayacak şekilde duvar kenarına yerleştiriniz.Doğrudan güneş ışığı alan akvaryumlar aşırı ısınma ve yosunlanma olabilir.Bir odanın en gölge köşesi akvaryum için en uygun yerdir.

  Kurulum;
  Araç gereç:Akvaryum,termometre,akvaryum bitkisi,balık kepçesi,beslediğiniz balık türüne göre balık yemleri,kova,2metrelik hortum,akvaryum kumu,laterit kum,Su hazırlama solüsyonu

  * Demir ve minerallerce zenginleştirmek için hafifçe ıslattığımız tabana laterit kumu serpiniz.Üzerine kumu dökmeden önce lateritin kuruyup sertleşmesini bekleyiniz.Soğuk suyla iyice yıkayıp çalkaladığınız akvaryum kumunu yaklaşık 5cm kalınlığında bir tabaka oluşturacak şekilde akvaryum tabanına yayınız.Önden arkaya doğru yükselen hafif bir eğim veriniz. Kumu karıştırmamak için üzerine koyacağımız tabağa su dökerek akvaryumu yarısına kadar kadar doldurunuz.

  * Kullandığınız malzemeler kireçli veya toksik olmamalıdır.

  * Kısa boylu bitkileri öne,uzun boyluları veya hızlı büyüyenleri arkaya yerleştiriniz.Yerleştirmeden önce çok uzun akvaryum bitkilerinin köklerini 2-3cm kısaltınız.Akvaryumu tamamen doldurunuz.Filtre ve termometre ve termostatlı ısıtıcı yerleştirip çalıştırınız.Isıtıcı ve termometreyi,suyun sıcaklığını istediğiniz noktada tutacak şekilde ayarlayınız.(tropik akvaryumlarda genelde25°C).Akvaryuma,sudaki kloru ve ağır metalleri nötralize etmek için uydun miktarda su hazırlama solüyonu ekleyiniz.
  Akvaryumu bir gün boş bekletiniz.İlk günlerde akvaryum suyu bulanık olabilir.Biyolojik dönüşümler başladıkça birkaç gün içinde su kendiliğinden berraklaşacaktır.
  Üçüncü gün
  Işığı bir saatli şaltere bağlayıp akvaryumun düzenli olarak günde 10-12 saat aydınlanmasını sağlayınız.
  Akvaryuma ilk balıkları koyunuz.Örneğin:Lepistes,Black molly,gibi canlı doğuranlar.tercih ediniz.Balıklarınıza günde gündeki iki veya üçkez yem veriniz.
  İki hafta sonra
  Yaklaşık 1/4 oranında ilk su değişimini yapınız.Akvaryuma koyacağınız dinlendirilmiş taze suya,litre olarak hacmine uygun miktarda su hazırlama preparatı ve demirli sıvı akvaryum gübresi ekleyiniz.
  Daha sonrası
  Akvaryumun son balık nüfusunu oluşturmayı aşamalı olarak bir aya yayınız.Balıklarınızı tamamladıktan sonra da mümkün olduğu kadar akvaryumunuza dışarıdan balık ilave etmeyiniz.Yeni aldığınız balıkları ayrı bir karantina akvaryumunda bir hafta kadar gözlemleyip ancak sağlıklı olduklarını emin olduktan sonra esas akvaryuma koyunuz.
  İki haftada bir 1/4 oranında su değişimlerini ihmal etmeyiniz.Su değişimlerini yaparken tabanda birikmiş tortuları,balık dışkılarını ve çürüyen bitki artıklarını da alabilirsiniz.
  #Balıklarınızın toplu olarak yaşadığı akvaryumunuza kesinlikle ilaç atmayınız.İlaçların çoğu,Bazı bakteri türlerini yok edip akvaryumdaki biyolojik dengeyi bozar.Böylece sağlıklı balıklarınızın da hayatını tehlikeye sokar.En iyisi hasta balıkları teşhis eder etmez küçük bir karantina akvaryumuna ayırmak ve gereken ilaçlamayı da orada yapmaktır.
  Yemleme
  Balıklarınızın yemlenmesi akvaryumunuzda dikkat edilmesi gereken önemli konuların başında gelir.
  Balıklarını yemlerken bir takım kurallara kesinlikle uyulmalıdır.
  -Yemlemede aşırı kaçmayınız.Balıklar verilen yemi birkaç dakika içinde bitirmeki,6-8 dakikada bitiremiyorsa verilen yem fazladır.Dibe çöken yemler orada çürüyerek suyu bozacak ve zehir üretecektir.
  -Çeşitli yemler kullanın.Sık sık ve az miktarda ve az miktarda verin.
  -Hafta bir canlı yem vermeye gayret ediniz.
  -Balıklarını ayda bir haşlanmış ıspanak verin.Haşlanmış ıspanak balıklarınızın kabızlık problemini sorununu çözecektir.Balığınızın dışkısı anüsde asılı kalıyorsa ve düşmeyip uzuyorsa balığınızın kabızlık sorunu yaşıyor demektir.
  Konuyla ilgili yararlanabileceğiniz linkler;
  http://www.akvaryumportali.com/hobiye-baslangic-portali/akvaryum-baliklari-8039.html
  http://www.akvaryumportali.com/hobi...ni-baslayan-klavuzu-akvaryum-secimi-7366.html
  http://www.akvaryumportali.com/tatl...ri-ortamin-secilmesi-sus-baliklari-10114.html

  Evinizde bu yazıda öğrendiğiniz bilgileri kullanarak siz de akvaryum hazırlayabilirsiniz.

  Hobiye yeni başlayanlar için yararlı bir konu olacaktır. Birazını Biyoloji 9 sınıf kitabından birazınıda kendi birikimlerimden yararlanarak yazdım.Kesinlikle kopyala yapıştır yoktur.Emeğe saygısuper:gif:)
   
 2. Bahadır

  Bahadır

  Mesajlar:
  66
  İsim:
  Bahadır Değirmenci
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  Emeğine ellerine sağlık kardeşim. Çok faydalı bilgiler mevcut içerisinde..
   
 3. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  Ellerine sağlık Haktan, makale yazmak konusunda eğer tecrübe aktarılıyorsa değerlidir. Bizim 15 yaşındaki üymizin dahi makale yazmak arzusunda olması çok çok sevindirici. Dpğruları, yanlışları ve eksikleriyle fark etmez, önemli olan yazma arzundur ve yazdıkça gelişir insan. Tebrik ediyorum seni.:helalolsun:
   
 4. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  Temel hocam teşekkür ederim.Portaldan öğrendiklerimizi paylaşma zamanı gelmişti.:basardim:
   
 5. Swindler

  Swindler

  Mesajlar:
  35
  İsim:
  Osman Tokoğlu
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  Güzel konulara değinmişsin.Kesinlikle hobiye ilk başlayanların okuması gereken bir makale.Tebrikler:helalolsun:
   
 6. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  Teşekkür ederim Osman hocam inşallah yardımcı olmuşuzdur.:ay:
   
 7. penqun

  penqun

  Mesajlar:
  651
  İsim:
  Haktan KAYACAN
  Cevap: Akvaryumun Kurulması ve Dekorasyonu

  ;)''Yorumlarınızı bekliyorum''
   
 8. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Asil biz tesekkur ederiz. Zaten ''Portaldan ogrendiklerimizi aktarma zamani geldi'' ifadesi tek basina degerli ama uzerine katmak veya guncel ve gelistirilmis yeni bilgilerle sunmak cok degerlidir her zaman.

  Ilk gunden beri tecrube aktarimina dayali makale tarzi yazilari destekledik, kisi yanlislari veya eksikleri olsa dahi yazmaliydi ve okuyanlar ise eksiklerini tamamlamali veya yanlis oldugu dusunulen dogrulari aciga cikarmaliydi. Alintilarla dolu sayfalar yerine amatorce baslayan ve profesyonellesen tamamen ozgun bir icerik sahibi olmak en guzelidir. Zaten birazcik gozden kaciyor olsa da portal bu sayede yer edinmeye baslamistir. Yoksa cevirilerle, alintilarla dolu bilimsellik kisvesi altindaki sayfalara sahip siteleri de goruyoruz. Aynaya ha biri bakmis kendini gormus, hada ayni cevirmissin digerine o kendini gormus degisen bir sey yok.

  Kissadan hisse ise; yaziyi sen sana ait olan tarafindan yazdin, aynayi sana cevirirsek sen seni gorursun, bana cevirirsek ben beni gorurum!

  Sevdim bak bu kismini yazinin, guzel oldu. Fazla mutevazilikte gorgusuzluktur...

  Mobil Tapatalk
   

Sayfayı Paylaş