1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun Son Hali Fikirleriniz ?

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde Fatih BARLAS tarafından 20 Kasım 2010 başlatılmıştır.

1. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
  2. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Maşallah metalin ışığı gerçekten çok farklı :)

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Emek verildiği belli akvaryuma. Açıkcası 20-30 gün önceki hali ile arada çok büyük fark var gördüğüm kadarıyla. Maşallah diyelim daha ister ama baya toparlamış bana göre. İlk kez taban kumunu görüntüledin Fatih bilmem farkında mısın ama görüldüğü iyi olmuş. Taban kumu kalınlığın bence arada kalmış yani DSB için düşük, standart için kalın. Bana sorarsan kum azaltmalısın, bu şekilde biyolojik sistem çalışmaya çalışır ama çalışamaz. Radikal öneri olacak ama bazı sorunlarının sebebi olma ihtimali yüksek bana göre.

Bir ara Nitrit değerin yüksek çıkıyordu hatırlarsan. Taban kumun amonyağı Nitrit'e indirgeyip sisteme basıyor olabilir. Sistemde güçlü de bir ps var, çok su değişimi yapılıyor, fosfat sıfırlanıyor vb ve kalın kum tabakası bu şekilde gaz üretebilir ve dediğim gibi Nitrit pompalayabilir.

Okan aynı sorunları yaşadı ve DSB sistemini sağolsun dinledi ve iptal etti. Akvaryumu şu anda mükemmele doğru gidiyor.

http://www.akvaryumportali.com/thre...Cyorum-%29-Hemde-d.s.b.-%29?p=89301#post89301

Taban kum kalınlığın hiç hoşuma gitmedi şahsi fikrim olarak.

okan058 bunu beğendi.
  4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Yeni tankıma 30 kilo mercan kumu alamayı düşünüyorum. Sormak istediğim acaba tabanda bu kumu üstüne de 30 kilo mercan kırığını kullanmamın sakıncası olurmu Temel bey. DSB için

5. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Temel abi haklı aslında bendede kısmen aynı durum vardı hem dsb hem güçlü filitrasyon sistem şaşırmış durumdaydı ama şu anda sadece olayı ps ye bıraktık o şu anda durumu ps götürüyor hemde bu yükte sanırım bu son kareler akvaryumu bozuyosun :( inşallah yeni akvaryumda dikkate alırsın bu konuyu ...

--- Ekleme; ---

Bu arada yeni ölçüler ne tam olarak ?

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    100 x70 x 55 olacak Okan.

7. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Ps ne olucak abi yine buble magusmu yoksa başka bir ps mi ? Bu arada ben yeni bir akvaryum kursam şöyle yapardım
    1 dsb yi akvaryum içinde değil başka hazneye yapardım
    2 dsb den geçen suyun debisini kontrol etmek isterdim istediğim zaman hızlandırıp istediğim zaman kesebilmek için
    3 mesela akvaryumda nitrat 0 doğal olarak dsb nin nitrata ihtiyacı var ne yapmak lazım dsb nin suyunu akvaryumdan kesip içine bir hamsi sallardım sistem bununla sağlıklı beslenirdi
    4 dsb olan her akvaryumun kum kalınlığı arasında ne yaparsan yap cyano bakteria oluşuyor bunu kesmek için yine ayrı yerde aydınlatma olmadığı için bu oluşumda olmayacaktır
    5 hepimiz nefsimize hakim olamıyoruz ilerde güzel bir goby yada snail türü canlı bu sistemi komple bozum amonyağı patlatabilir

elbette yanlışlarım vardır ama kısmen düşüncelerim bunlar yaklaşık tuzlu suda 3. seneye yaklaştım bu akvaryumun 4. akvaryum ve hala eksikler var istanbulu bir daha fethetmenin bir anlamı yok bence :)
    ( Amerika lafına gıcık oluyorum o yüzden istanbuldur )

YIKIKTEMO ve Fatih BARLAS bunu beğendi.
  8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kayalık akvaryumu olan tatlı sucu arkadaşlara hep bu şekil dizayn yapmaları konusunda yönlendirmelerde bulunuyordum. Hazır yapılmışı var diyebiliriz artık.. Kayaların ve canlıların görünümüne bayıldım kesinlikle.. Elinize emeğinize sağlık özellikle tankın sol tarafında kayalardan koridor oluşturmanız son derece yaratıcı olmuş kanımca..

Paylaşım için teşekkürler , keyifli vakitler geçirmenizi dilerim.. :temel:

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  9. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Ps Nac7 ama çırpıcısını değiştirdim ve performansı harika oldu. Kaç kişiye sordum aquabee uygulayanı bulamadım bu psye. Şuan öyle bir topluyorki anlatamam sanırım yeni tanktada işimi görecek bu canlı yükü ile. Benden tecrübelisin yaşadın ve gördün. Doğru söze ne denir. Yeni projemde kafamda bir kaç soru mevcut. Eğer onları çözersem yeni tanka harika bi geçiş yapıp bu sefer daha iyi işler yapacağım. Şuan elimdeki argonit kum yaşlaşık 25-30 kilo. 10 cm kum kalınlığı için yeni tankta totalde 70 kilo kullanmam lazım. ben diyorumki tabana argonit onun üstüne ince mercan kırığı ve 9 kiloda canlı argonit ekleyeyim. Sorun olurmu siz daha tecrübelisiniz. Bazı kayalarımıda yeni tanka taşımıyacağım.

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    DSB sistemi sevdiğim bir sistem ama ülkemiz de sanırım çalışma sistemi tam kavranmış değil. DSB sisteminin ana yapısı güçlü aydınlatma altında kum katmanının üstü oksijence zengin ve ışık alan bölümünde yerleşen ve sırasıyla alt katmanlara doğru Nitrit ile Nitrat'ı çeviren bakterilerin yaşamasına olanak sağlayan alandır.

Bu sistemin besin kaynağı atık yüküdür ve başlıca besinlerine ortak olan unsurlar bir yandan tuzlu suyun can damarı sayılan ps gibi gibi ekipmanlardır ve yine fazlaca su değişimleridir. Yani besinlerini daha başından alırsın. Nitrit azalır veya yoktur, Nitrat 0 diye hava atarız. Hava atmanın süresi kısa sürer çünkü bakteri sistemi çalışmaz, çoğalamaz, beslenemez çöker...Çökmezse yarıda keser.

Ps ile olmaz değil elbette ama mükemmel bir denge ister ve canlı yükü fazla olup sürekli yemlenen mercanların olduğu sistemlerde daha faydalıdır. Mercan kırığı eklenmesiyle DSB kum kalınlığı yakalanabilir ama iyi bir ps kullanıyorsun gerekliliği tartışılır.

11. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    peki 100x70 de ideal kum kalınlığım ne olmalı Temel bey.

12. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Bence acele etme dsb için ps varsa ? Benim akvaryumlarda genelde dsb geri tepti ince ve hassas bir sistem bence sonra benim gibi argonitleri çekip çekip Sivas kanalizasyonunu aşılama :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Okan'a katılıyorum, madem güzel bir protein skimmerin var Dsb gereksiz bence de. Yeni akvaryumun da kum kalınlığın 3-4 cm olması yeterli.

14. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    şuanki kum kalınlığım zaten 3-4 cm anlamadım gitti :)

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Emin misin Fatih ? Videoyu izlerken hiç öyle görünmüyor. İnan bana en az 7 cm gibi geldi. Yanlışın olmasın ?

Bir ölç bakalım hele. :F Diğer izleyen arkadaşlarda yazsın fikrini gözler mi gitti nedir ?

16. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Valla ölçtüm 4 cm. alttan görüntüyü alınca öyle gözükmüş olmasın :)

17. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
  18. okan058

okan058

İsim:
    okan sakal
    Bencede sanki biraz yüksek gibi geldi en az bence 7 yada 8 cm gibi geldi saat:gif heralde çekimden öle duruyor

Sayfayı Paylaş