1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

akvaryumun son hali

Başlığı 'AP Portal Blog- Üye Tank Tanıtımları' kategorisinde hayrett38 tarafından 23 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Temel abi dünden beri resim eklemeye çalışıyorum dün sana ulaşamayınca biraz değişiklik yaptım
    Allahtan bicolor angle alma dedin ki onu almamışım

2. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    bu dün hazırladığım mesajdı sitede sorun ıktı yazamadım kaydetmiştim şimdi göndereyim :D

1 adet yellow tang dayak yiyerek aldığım marzeleti var ama
    1 adet unicorn tang bak bakalım besleyebilmişmiyim bu sefer :D
    1 adet purple tang bu yeni aldığım
    1 adet zebra damsel
    1 adet neon velvet damsel
    2 adet palyaço yavru (elimdekini verdim hazır eş tutmuş aldım)
    1 adet temizlikçi karides
    2 salyangoz 2 yengeç 1 deniz elması 1 leather 3 domates 1 kestane 1 polyp(parçalrının sıçrayıp başka bir yerlere yapıştığını görüyorum)
    1 şey daha var 2 tanede bilmediğim bişey var biirde yeşil ağaç gibi olan var

bana göre sorun kalmadı ama bakalım neler neler bulacaksın hatalı :D

mercanlar için phyto-plus A phyto-plus B ve zoo-plus kullanıyorum üç dört günde bir
    yem olarak ocean fre süper marine ve tropical marine flakes kllanıyorum ayrıca
    tangler için nori yosunu ve kıvırcık marul haftada birde kivi

bakım için elimde sadece ph test var 8.3 çıktı
    tuz ölçer 1024
    ısı ölçer 25c
    nitratta uygun (akvaryumun içindeki tabela öyle diyor)
    ayrıca mevcutta
    sera aquatan ve sera ammovec var ama sadece kurulumda kullanıldığını düşünüp kullanmıyorum

şimdi sizce eksiğim çok mu balık uyumu nasıl ?
    su için ne aralıkla neler yapmalıyım ?
    elimdeki ekipman yeterlimi acil ihtiyacım olanlar var mı?
    başınızı çok ağrıtıyormuyum ? :D:D

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    akvaryumun son hali

Konuyu kaçırmışım bir saniye şimdi. Bicolar angel kaç paraysa yanına kaldı bir kere o ayrı ama bu yellow tang aldığında mı hırpalanmıştı ve aldığın yerde sendeki purple tang yine yanında mıydı ? Yellowu hırpalayan o olabilir mi ?

Katkıların güzel maşallah, bize de nasip olur birgün inşallah o katkılar. Eksik yok labaratuvara dönmüş akvaryum daha ne olsun. Benim merak ettiğim bu iki tang birliktemiydi aldığında ve yellow tang hırpalanmış olarak mı satın alındı ?

Akvaryumun su değerleri güzel bence. Katkıları gereksiz yere eklememeye dikkat edersen iyi olur. Yapacağın ayda bir %20 su değişimi, katkıları vs belli periyoda bağlayıp eklersen aynı düzende ilerlersin.

Süper :helalolsun: balıklarla ilgili soruma cevabı merak ediyorum.

Not olarak; Bicolar angel kuru yem almaz kolay kolay. Yani % 85 i yem almaz ve siyanür fazlaca görülür. Bu balık türü en çok hobici elinde ölen balıklardan biridir.

4. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    Yellow tang ile purple tang ayrı günlerde ayrı akvaryumdan aldım yellow ı hırpalayan kendinin iki katı büyüklüğünde bir
    yellow tang ti dayk yemiş olarak almamın sebebi bir adet yellow blue damsel bir adet tomato clown fish ile değiştirmem oldu

Purple tangi ise bir gün sonra maroon clown fish vererek değiştirdim ayrıca elimdeki perculayı verip 1 çift percula aldım üste 60 lira verdim

Bicolour angel yaklaşık bir haftadır orda ama abi rengini görsen böyle bir balık olamaz sarı ve lacivertin birleştiği yerde fosforlu sarıyı andıran bir birleşim var harbiden süperdi birde aynı akvaryumda angle türü olduğunu düşündüğüm siyah beyaz tepesinde yaklaşık 6 cm kadar güvercin tüyüne benzeyen bir uzantısı olan balık vardı.

Şimdi ayda bir kez % 20 su değişimi ile bu iş yürür ise gerçekten güzel. Belkide bizi tuzlu su ile ilgili olarak biraz fazla korkutmuşlar :)
    .

ayrıca forumda bir yerde senin bir yellow tangi tedavi ettiğini okudum demek ki mümkün dediğim için aldım
    birde başka test gerekmez dediğin için soruyorum kalsiyumu kontrol edememiş olmuyormuyum?

5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    akvaryumun son hali

Aslında korkutanlarda çok var ama bazı arkadaşlar en doğruya ve en güvenilir olana yönlendirme yapmak istiyor. Amaç iyi ve faydalı olmak olduktan sonra farklı görüşler zenginlik demektir. Bana yıllarca tuzlu su balıklarına doğada olmayan gıdalar veriyorum diye laf söylediler ama gördüğün gibi vermeyen kalmadı artık nerdeyse.

Purple tang ile yellow tang iyi geçinemez aslında. İkisini birlikte akvaryuma eklemiş olman sürtüşme olmamasının tek sebebi. purple tang akvaryumun eski balığı olsaydı ve yellow tang eklenseydi balığın zaten hırpalanmış hali 5 katına çıkardı. Birlikte eklemiş olmandan dolayı bunlar yaşanmadı. Şimdi zaman zaman hafif sürtüşmeler olur. Bu iki türden başka yani yellow ve başka purple tang eklememen gerek akvaryuma.

Bicolar angel bir haftadır esnafta olabilir ama unutmamak gerekir ki yaklaşık olarak 15 ila 20 gün yem almadan yaşarlar ve sırtından genelde bicolor erimeye başlar. Yapacağın tek hareket bu tarz balıklarda esnaftayken akvaryuma yem atmak ve yiyip yemediğini iyice kollamak. Almıyorsa dönüp bakma bile. Güzelliği süper diyecek yok ama almamak öldürmekten daha iyidir sanırım. Balığı esnafta takip edebilirsin bu süreçte eğer yem alıyorsa ve siyanür belirtisi olan gövde yanlarında şişlik ve sırt erimesi yoksa alınabilir. Fakat akvaryuma iki tang eklemiş olman biraz sabırlı olmanı sistemi gözlemlemeni gerektirir.

Fakat eleştirler sonunda yaptığın takaslarda ve yerine aldığın türlerde süper budur diyorum. burda:gif

6. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    bende sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum sadece senin yorumlarını takip ediyorum
    buda hata payımı en aza indirgemek demek oluyor
    bir müddet balık eklemeden izlemeyi düşünüyorum
    Thailand ve Hindistan gezimiz dönüşünde balık ve mercan getirmeyi planlıyorum bol miktarda
    malum fiyatlar süper ötesi oralarda
    şuan için sanırım tek ihtiyacım ek bir dalga motoru emin değilim ama biotube 130 galiba yetersiz geliyor

tekrar teşekkür ederim

Temel abi ayrıca clown familyasından almazsam daha fazla damsel ekleme demiştin tangde almamalıysam angle da uygun değilse abi ben ne alıcam ? :D :D

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    akvaryumun son hali

Hayrettin abi akvaryumun çok şirin görünüyor. Temel abi yakında tatlı su akvaristi bırakmayacak bu portalda :D Bir iki arkadaş kalacak tatlı su canlıları besleyen. :D Hocam sayende bir tuzlu su akvaryumu furyası kopmuş gidiyor. Bakalım sonumuz ne olacak :D

8. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    akvaryumun son hali

Yorumlara teşekkürler.

Eklenecek balık türü tükenmez ama önemli olan akvaryumun şartlarını bilmek ve sınırları aşmamaktır. Damsel türleri agresif balıklar daha fazlası seni üzer ve yeni eklenen balıklar içinde sıkıntı olur. Tang iki adet var eğer akvaryum bir tang daha kaldırırsa tang eklenmez değil ama aldığın yellow ve Purple tang eklememen gerek. Blue tang, gobiler vb türler var.

Perculaların yanına başka nemo mu istiyorsun ? :basardim:

Amphiprion akallopisos Finding Nemo

[​IMG] [​IMG]

Hüseyin hayat mavide. aliye:gif

9. hayrett38

hayrett38

İsim:
    hayrettin hakyemez
    hımm şimdi anladım yellow ve purple olmadıkça tang ekleyebilirim ama unicornda ekleyemem galiba aynı mantıktan yola çıkarsam
    naso veya blue eklenebilir birde finding memo

bu arada görnüş olduğunu düşünerek söylüyorum acaba David saxby nin akvaryumu bizler için sadece hayalmidir?
    videosunu youtube da izlemiştim

bu arada hüseyin kardeş teşekkür ederim ama ben bu yaşıma kadar hiç akvaryum sahibi olmamıştım yani direk olarak tuzl su ile başladım darısı sana ne diyebilirim :)

10. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    akvaryumun son hali

Tang türü olarak eklenebilecek başka türler de var ama hepsinden önemlisi akvaryumşartları ve balık uyumu. Yellow tanglerin bir arada olması için en 4-5 adet olması lazım. İki adet olmuyor malesef genelde. Hele biri sonra eklenirse vay haline. Renk benzerlikleri yine tacizlerde çok önemli kendi renginde olan balığa misafir perver olmuyorlar. Hobiye tuzlu su ile başlamak çok hatalıdır denemez çünkü konu girmeden önce araştırma ve gerekenleri tamamlamayla alakalı. Sistem biraz dinlensin otursun canlı eklemesi gündeme öyle gelsin derim.

Sayfayı Paylaş