1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun su kimyası ile ilgili sorunlar

Başlığı 'Genel Tuzlu Su Konuları ve Tartışmalar' kategorisinde muradtekin tarafından 4 Mayıs 2015 başlatılmıştır.

1. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Merhaba arkadaşlar bu konuyu açma gereği duydum çünkü yolunda olmayan şeyler olduğunu düşünüyorum ve üstatlar da bunu destekliyor.

Genel olarak akvaryum hakkında bilgi verecek olursam 75x75x50 ölçülerinde kaya kum vs. çıkınca ortalama net 270 litre bir su hacmi bulunan bir akvaryum 2 hafta önce kent tuz aldım ve su değişimleriyle şimdiden bir 5 kg civarı bitirdim.

PS olarak reef octopus bubble blaster 3000 motorlu Alparslan kardeşimden aldığım deli ps :D

Dalga motoru olarak 1x jebao wp25 ve 1x ecotech mp10

Kafa motoru olarak newjet 2300

Isıtıcı newa 250 w plastik ısıtıcı

Aydınlatma Giesemann 1x150 w MH (17.500 k crystal) 4x24 T5 (1x aquablue giesemann - 1x ati coral plus - 1x 22 k giesemann actinic ve 1x pure actinic)

Genel olarak ekipmanlarım bunlar arkadaşlar

Gelelim işin dürüstlük ve açıklık konusuna sistemde daha önce chemipure blue vardı çıkarıp yerine chemipure elit ekledim. (2 ay oldu sanırım) İlk kullandığım katkı sodyum bikarbonat oldu, buna hala devam ediyorum sonrasında 2 tür sps girince ve soyulma olunca potasyum aldım testim yoktu ama önerilen miktarı da geçmedim. Daha sonra kalsiyum eklemeye başladım günlük 1 ml grotech liquid. şuan kullanmıyorum daha sonra grotech ABC aldım içinde potasyum olduğu için potasyum kullanmayı kestim ilk başta haftalık 14 ml olarak giriyordum her birinden fakat sonrasında 10 ml şimdi ise günlük 1 ml haftanın bir günün 2 ml şeklinde giriyorum. Düzenli olarak sanırım 1 ay gibi bir zaman dilimi 1 ml günlük vodka girildi 2 haftada bir veya estikçe mi desem biodigest kırdım. Bir ara vodkayı kestim şuan dayanamayıp Fatih abimin tavsiyesiyle gece 0.5 ml gündüz 0.5 ml giriyorum. 2 gün önce chemipure elit çıkarıp chemipure blue iyice yıkayıp tekrar ekledim.
    Kısaca şuan sisteme girilen çorbalar :)
    Gece 0.5 ml vodka Gündüz 0.5 ml vodka
    Günlük 1 ml ABC grotec haftanın 1 günü 2 ml
    Sodyum bikarbonat

Yaşadığım sorunlar ise hafif bir cyano ve lpslerde keyifsizlik.

Varsayımlarım ise tankımın altında kayıt kuşak dediğimiz camlar var. kum tam ortada onunda üstünde ön taraflar 2-3 cm civarı arka taraflar ise 5 cm civarı toplam 6 cm gibi, düşünüyorum ki kumda ki bakteriler görevini yerine getiremiyor. nitrojen gazı çıkamıyor. bunun için kum karıştıran canlılar aradım ama hermit gibi mercan devirecek canlılar çıktı karşıma kum dağıtan değil kum içinden gezen canlı arayışım oldu.

İkinci varsayım ise tankın içine kestirdiğimiz pleksi ızgara nın arkasına su dolması akvaryumu yaparken buna aldırış etmemiştim ama burada bir durağan su var bunun da zararı olduğunu düşünüyorum :(

Üstad ve abilerimden kardeşlerimden değerli yorumlarını ve fikirlerini bekliyorum.

Genel resimler

IMG_1053.JPG IMG_1054.JPG IMG_1055.JPG IMG_1056.JPG IMG_1057.JPG IMG_1058.JPG IMG_1059.JPG IMG_1060.JPG IMG_1061.JPG IMG_1063.JPG

YIKIKTEMO, veysel, Alparslan ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  2. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Borudaki nazar boncuğuna dikkat bu arada :D

YMR_AY bunu beğendi.
  3. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Votka ne çabuk bitmiş

YMR_AY bunu beğendi.
  4. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Orda colox mi gördüm

5. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    %80 i içildi abi arttığını balıklara veriyorum. :D
    Evet abi daha önceki tuz ****** di şuan kullanmıyorum.

Sent from my iPhone using Tapatalk

TencoMelih ve ka2n bunu beğendi.
  6. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Kent ile su değiştirmeye devam et korkma, günlük votka dozajına devam et. Sabırlı ol bence resimlerden çokta olumsuz durum gözükmüyor katkı vs. Girme zaten kentin değerleri fazla senin tüketimi gayet iyi tamamlar bu yükle. Testsiz katkı değil suya elini bile sokma

muradtekin bunu beğendi.
  7. Alparslan

Alparslan

Yer:
    Kartal-İst
    İsim:
    Alparslan İşken
    Maşallah :nazar: abi ilk önce o pleksiyi halet derim durağan su kötü, aynı olay Hakan abidede olmuştu...

muradtekin bunu beğendi.
  8. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şöyle bir plan yap 60 litre su hazırla 3 günde bir 10 litre tanktan al yeni su koy ufak ufak. Hazır suyun bir motorla hep dönsün

muradtekin bunu beğendi.
  9. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    ABC de kesiyorum o zaman sodyum bikarbonat ve vodka devam?
    Alparslan tankı bozmam gerek o zaman?
    Tamam abi hazırlıyayım o şekilde ama reçine filan yok ro da ilk 3 filtre 2 ay önce değişti membran 10 aylık filan bilmiyorum bir yerde şu pleksi de sorun

10. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Karbonat eklemene gerek yok Murad 40 gram kentle hazırlanmış su zaten 9 kh olması lazım

muradtekin bunu beğendi.
  11. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Abi vodka ekleyince bakteriler kh tükettiği için giriyordum kh 6-7 arası hep

12. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    7 altı olmasın o zaman testin yok sanmıştım kh için

6 da çok kötü değil ama sınır ph için

13. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Kh var abi birde kötü kalsiyum :D hayvanat bahçesi sorumlusundan aldım :p

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  14. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Genel durum Fatih abi nin tavsiyesi üzerine 3 günde bir 10 lt su değişimi devam ediyor. hazırda sürekli 57 litre su dönüyor ısıtıcı olmadan fakat sıcaklık 24 derece,

Cyano bitti. Girilen katkılar gece 12 0,5 ml vodka sabah 7 0,5 ml vodka ve sodyum bikarbonat başka bir şey yok

ph bir test etmek istedim ve çıkan sonuç 8,5 kh 6-7 arası ph ne gibi sorun doğurur ve nasıl istenilen seviyeye getirilir?

Fatih BARLAS bunu beğendi.
  15. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    Şimdi Ph 'ı doğru ölçtüğünü var sayarak;

Kh 6-7 gibi bir değerde ise ve ph ın yüksekse sıra kalsiyumunda sanırım tankındaki kalsiyum yüksek Murad. Hiç ölçebildinmi?

16. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Ph test elos abi son kullanma tarihi filan varsa bilmiyorum geçmiş olabilir. kalsiyum test ph ölçmeden 4 - 5 gün önce ölçtüm bu arada güven vermiyor bu test 25 ppm aralıklı ölçüyor en son ölçüm 400-425 arası

o kadar su değişiminden sonra yüksek veya az bir değer olduğunu sanmıyorum ca mg konusunda yanılıyor olabilir miyim?

17. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
    ok Su değişimine devam kardeşim. Kent tuzun alkanite ve kalsiyum oranı yüksektir. Zamanla toparlanacak. Aksatma. 8,40 fena değil ama sen tuzluluğunada dikkat et.

18. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Fatih abi ne gibi sorun oluşturuyor randy filan sorun değil demiş ama okumadım :D 8 altı asit 8,3 üstü nedir peki?

19. Fatih BARLAS

Fatih BARLAS

Yer:
    Pendik
    İsim:
    Fatih BARLAS
  20. muradtekin

muradtekin

Yer:
    Gaziantep
    İsim:
    Murat Tekin
    Randy Holmes
    "Hemen hemen tüm yüksek pH durumlarla karşılaştı reef aquaria kaynaklanan karbon dioksit eksikliği
    ." (google çeviri :D)
    DÜŞÜRME YÖNTEMLERİ
    1-HAVALANDIRMA
    2-SODA
    3-SİRKE

Soda karbondioksit bakımından çok zengin ani bir düşüş olacak dozaj konusunda da fikir vermiş ama yine de benim için tehlikeli havalandırma konusuna gelince gün boyunca pencere açık evimiz çam ağaçların olduğu bir yerde oksijen fazla havalandırma nın pek etkili olacağını düşünmüyorum. @Fatih BARLAS abi sana sormak istediğim sirkenin burada asiti ph düşürecek sanırım yoksa vodka ile bu kadar ph olmazdı zaten o zaman karbon olarak kullanılan sirkeler ph düşürür?

Sayfayı Paylaş