1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumun suyunu değiştirmekle ilgili bir soru...

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde keremjan tarafından 23 Aralık 2009 başlatılmıştır.

1. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem
    Selam arkadaslar. Benim sorum şu. Piyasada satılan markalı su hazırlayıcılarının musluk suyunu hemen akvaryuma koyulabilir hale getirdiğini söyleniyor. Bu maddeden bir kapak koy, bidonu bi çalkala, sonra akvaryumla aynı sıcaklığa getirip içine dök diyorlar.. Ama ben emin olamıyorum nedense.. Siz ne diyorsunuz bu konuya?

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Açıkcası yüzeysel bir söylem bu. Musluk suyuna ekle al akvaryuma koy vs vs bu şekilde değil konunun aslı elbette. Bu taz ürünlerin açılımı sudaki klor, ağır metal gibi maddeleri bağladığıdır. Konuya bakarken bağlama ifadesinin ne anlama geldiğini düşünmek gerek. Bağlıyorsa nereye bağlıyor, suda mı kalıyor, dışarı mı atıyor ? Bu sorulara ben yanıt bulabilmiş değilim ancak ben bilirim ki bu ifadeyle bakarsak konuya damacana suyu doldur akvaryuma git balıkları al gel eve. Biyolojik döngü, suyun oksijence zengin hale getirilmesi sürecini atladıktan sonra anlam ifade etmez. Etmez çünkü yapacağınız ilk yemlemenin getireceği atık yükü akvaryum suyunda balıkların dostu olarak gezmeyecektir. Bu yüzden su düzenleyicilerine bakış açımız akvaryuma suyu doldurup düzenleyiciyi ekleyip ve tüm sistemi çalıştırdıktan sonra diyatop yani biyolojik hayatın başlamasını beklerken suyun genel kararlılığına destek olacak bir yardımcı şeklinde olmalıdır.

Birileri bu yardıma inanır, birileri inanmaz ama sonuç olarak amacı budur. burda:gif

3. İmparaToR

İmparaToR

İsim:
    SeRCaN KaRaCa

Benim görüş acım ise, suyu yeterince dinlendirdikten sonra, su hazırlayıcıya gerek kalmadığıdır.. Bugune kadar hep dinlenmiş su kullandım, vede kullanıyorum. Su değişimi olmadan 1gün önce hava motoru yardımı ile suyu havalandırıp, su değişimini yapıyorum. Şu ana kadar hiç bir sorun yaşamadım.

SaĞLıKLı BaLıKLaR ;)

M.D. 3

4. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ben Tetra Aquasafe kullanıyorum ve son derecede memnunum..Şu ana kadar hiçbir sorun yaşamadım.. Bu ürünü kullanmamın sebebide suyu gerçekten dediği gibi 5-10 dakika içerisinde tanka eklemenize olanak sağlamasıdır.Zaman zaman su dinlendirmek için yeterli damacana olmuyor ama bu sayede 3 bidon su değişimini rahatça yapabiliyorum.. Balıklarımda hiçbir sorun yaşamadım.Stres giderici özelliği zaten var ve bununda faydasını tankta görüyorsunuz.. Ayrıca balıkların mukozalarınıda güçlendirdiği için ekstra koruma sağlıyor.. Yaptığım test ilede kloru anında yok ettiğini rahatça belirtebilirim.. Bu arada muazzam bir berraklık sağlıyor , gerçekten keyif verici bir olay.. Haa ama nedir , bunu hiç kullanmadanda su bekleterek sorun yaşamadım diyebilirsiniz.Bende zaman zaman boş bidon buldukça su dinlendirerek su değişimi yapıyorum.. Bu ürünün kendi bünyesinde ki takviyelerinin yanısıra su değişimini beklemeden yapmanızı ve acil durumlarda direk müdahale edebilmenize olanak sağlaması bence önemli bir avantaj.. Tetra'nın ürünlerini açıkçası gözüm kapalı bir şekilde kullanırım.. Ben kendimi bildim bileli Tetra markası var.Milyon dolarlık yatırımları olan tüm dünyaya yayılmış büyük bir şirket.. Bunca yıldır varolabilmesinin sebebini kaliteli ürünler yapmasına bağlıyorum.Yoksa piyasada nasıl tutunabilirler.. Bunlarsızda yapılabiliyor ama ne yalan söyliyim bu ürünü kullanınca içim daha rahat kıvır:gif Balıklarım mutlu , ben mutlu... Reklamlar bitti saygılar:gif

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

:F Ya alem adamsın Volkan. Hala gülüyorum.... :D

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi baktım o kadar yazmışım haribeden yazdıklarım tetra'nın reklamını yapar gibi olmuş.. :D :F Patentini alayımda Tetra kapmadan, illa ki işleri düşecek bana bunların :D Onlar bile bu kadar güzel reklamını yapamazlar. :D :F Hatta yazıyı abartıp Tetra balığının doğada aslında olmadığını , bunları bile Tetra'nın kendi laboratuvarlarında ürettiğini yazıcaktımda bu forumda bunu kimse yemez :D :F :D

7. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Tetra ile ortakmısın nesin Volkan ? Açıkcası okumuşsunuzdur su düzenleyicisi olarak önerdiğim tek üründür. Suyu berraklaştırması, stres azaltması, b vitamini içeriği, mukoza koruması doğrudur ama kloru, ağır metali bu tarz ürünlerin nereye bağladığını bir yazsalar çok rahatlayacağım ama bilen yok. :bilmem:

Bol oksijenle birlikte kurulum aşamasında iyi bir ürün. Unutmadan içinde balık olan akvaryumlara eklemek pek doğru değildir.

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Ortak olsam yeridir valla ama koyu bir savunucusuyum gerçekten.. :) Abi bağlaması şöyle tamamen değil ama uzun süreli bağlıyor.. Ben bir ara bayağı takmış ve bunları araştırmıştım.. Çok önceden test çubukları için hiçbiri doğru değil diyolardı valla ben 3 farklı test çubuğunu karşılaştırmış ve hepsinde hemen hemen aynı değerleri almıştım.. Köklü bir firma yani.. Tam bilmiyorum ama benden büyük olduklarını biliyorum ama şu kadar sene diyemem hatırlamıyorum.. youtube'ta bile akvaryum kurulumu videoları vardı onuda izlemiştim oturup sıkılmadan.. Boş iş olucağını zannetmiyorum.. Metal bağlama işi illa ki doğrudur nasıl demir şelatlanıyor yani hemen hemen aynı mantık.. Tüm dünyada boy boy çeşit çeşit ürünleri satılan büyük bir firma.. Böyle bir riske giremezler sopa: En başta bana ayıp ederler bu kadar reklamını yapan varmıdır bu adamların bay bay:gif

Evet bazı yerlerde okumuştum o bahsettiğin içerde balık varken koymayın olayını.. Kesinlikle doğru.. Herşeyi amacına uygun kullanmak gerekir.. Aquasafe'in suyu berraklaştırmasını , suda ki amonyak ve yem yüzünden meydana gelen bulanmalarda da kullanmayı düşünmek bencede hata olur.. Zaten adı üstünde su hazırlayıcısı bu , kullanım amacı suyu berraklaştırması değil.. Suyu hazırlarken berraklaştırması ağır metalleri bağlamasından kaynaklanıyor.. Birde şunu ekleyeyim hazır aklıma gelmişken.. Eskiden suyum 15 günde bir sararırdı Tetra'yı kullandığım günden itibaren cam gibi bir berraklığa kavuştum.. aha:gif Olaya gizem katmak için "garip ama gerçek" falanda diycem ama ciddiyeti dağılacak diye yazmıyorum.. .8.

9. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Adı lazım değil Kadıköy'de bir toptancı vardı. Belli zamanlarda Çarşamba günleri tuzlu su balıkları gelirdi hoş o çarşamba hepsine gelirdi çünkü ithal parti geliyor ve hepsi listeden önceden seçtikleri balıkları gidip o gün hava limanından alıyorlardı. Sadece Cuma günleri parekende tuzlu su balığı satıyorlardı çünkü toptancı olduklarından akvaryumcu esnafı gelip balığı seçiyordu kalan sağlar parekendenin oluyordu. Perşembe günü işim o tarafa düşünce uğradım içeri girdim elinde 500 mg Aquasafe kapak kapak tuzlu su akvaryumlarına döküyor elemen, ne yapıyorsun dedim benek benek var dedi ondan kullanıyoruz. Tabi ps kapalı yoksa taşacacak, toplayacak vs. Dedim yakar bu balıkları yanlış yapıyorsun yarın burda balık kalmaz zaten mukozalar çökmüş bir de bunu kullanmasaydın keşke. Balık almadım tabi ertesin tekrar uğradım balıklar yok :bilmem: Hayırdır ne oldu balıklar dedim hepsi gitti almadın dedi. Nereye gittiler dedim öteki tarafa mı müşteriye mi ? :F Tabi onlara göre müşteriye bana göre öteki tarafa. :) İlk 5 dakikası yakıcı sonra etkisini eriyerek yitiriyor.

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Abi inşallah yanılıyorsundurda müşteriye gitmişlerdir.. Yazık olur o balıklara.. Ama şöyle bir durum var , aynısı benimde başıma geldi.. Nişanlımın yanına gittiğimde kayınpederiminde balıklara merakı olduğunu duyar duymaz 2 günde kendisine sıfır bir sistem kurdum.. Orda sistemi bütün halinde alıyorsunuz ve su hazırlayıcısı için tüm herşey içinde makul seviyede veriliyor.. Bir akvaryumda aklına gelebilecek herşeyi düşün 70 lt'lik bombe akvaryum üstelik tüm set hepsi 70 $.. :) Ne acı dimi.. Neyse işte , tanıtımınıda yaptığım ve yapamadığım diğer akvaryumcudada ne zaman balık alsam balıkların olduğu suya aquasafe damlatıyorlardı.. Stres giderici özelliğinden dolayı diye.. Nişanlımada japon akvaryumu yapmıştım orda :) Gene aynı durum her balığın olduğu poşete damla damla aquasafe koydular.. Ve tüm balıklar sorunsuz bir adaptasyon ile tanka salıverildiler.. Tabii ki bildiğim yöntemlerle.. Artık aquasafe mi bizim yöntemler mi bilmiyorum balıkları sorunsuz adapte eden ama kayınpederim her 15 günde 1 akvaryumu komple temizlemeye , kumları elleriyle yıkayıp tüm biyolojik döngüyü yok edip balıkları öbür tarafa gönderene kadar gayet güzel yaşadılar.. :D

11. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Yanlız yanlış bilmiyorsam iki fomulü var. Biri mavimsi olan bir diğeri de sıvı şeffaf olan. Mavi olan sadece b vitamini içeriyor ve mukoza koruması sağlıyor.

Aslında mukoza koruması kaygan oluşandan ve bunu suya da geçirmesinden kaylanaklanıyor yani su mukoza üzerinde kaygan halde oluyor. Dikkat etmişse kullananlar genelde bu ürün kullanımı sonrasında su üstünde kabacıklar yani köpükler oluşur.

Bak nelerde biliyorum değil mi ? :F Tuzlu suya başladığım ilk yıllarda balıkları adapte ederken kullandığım kovaya döktüm balıklar palyaço türüydü ve kullanılmayacağını orada bizzat test etmiş bulunuyorum. Balıkları akvaryuma saldıktan 2 saat sonra gövdeleri beyazlamıştı. :)

12. keremjan

keremjan

İsim:
    kerem

Volkancim bende Tetra aquasafe kullaniyorum, Ayni senin gibi benimde bu bidonlarla sorunum var. Suyu dinlendirecek yerim çok yok, birde bidona koy ağzı açık beklet, zor oluyo. Zor olunca üşengeçlik geliyo insana, haftada bir yapmamız gereken işi ayda 1-2 defa yapıyorum. Ama bu şekil su hazırlamada sorun olmadığını teyid ettiğime göre yarın ilk iş su değiştirmek :)

13. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Aslında en güzeli su düzemleyici kullanılsın kullanılmasın bekletilen suya oksijen pompalıyarak bekletmektir. Pksijen klorun daha çabuk uçmasına yardımcı olurken suyun ps değeri akvaryum ile eşitleniyor ve dengeli bir su akvaryuma ekelenmiş oluyor. Bidon içinde suyu bekletirken en güzeli bu işlemi yapmak bana göre.

14. taygun

taygun Guest

İyi taktik. Kaleyi içten fethedmek diye buna derler... haha: haha: Seni gibi seni. :D

Neyse gelelim konumuza. Volkan Tetra'nın reklamını yaptıktan sonra ben de Sera Aquatan'ın reklamını yapayım da adamların boynu bükük kalmasın. Hem belki bir hediye paketi falan gönderirler. Nerdeee. dön:gif dön:gif

Şaka bir yana ben Sera Aquqatan kullanıyorum. Onla başladım. Öyle devam ediyorum. Bir de açık satılması alımı oldukça ekonomik hale getiriyor.

Kullanım sıklığına gelince. Her zaman kullanmıyorum. Eğer suları dinlendirmek için zamanım varsa kullanmıyorum. Ama hazırlanmkata olan suyu üç dört saat sonra kullanacaksam Aquatan kullanıyorum.

Keremjan'ın sorusuna gelince. Aquatan'ın dök suya oradan da doğru akvaryuma gibi bir şey yok, benim bildiğim. Bu ilaç kullanılsa da muhakkak beklenilmesi gereken bir süre var. Bu sürede de zaten suyu ısıtmak için gerekmektedir.

Dikkat edilmesi gereken öenmli bir hususu ben tekrar hatırlatmak istiyorum. İlkini Temel ilk mesajında söylemiş. Eğer akvaryum yeni kuruluyorsa damlat ilacı, doldur akvaryumu, koy balıkları mantığı yanlıştır. Suyun sadece kimyasal değil, biyolojik olarak da hazırlanması gerekir.

İstisna olarak şunu da söylemek gerekir ki, forumlarda özellikle çiklit akvaryumlarında su yenilemede doğrudan musluk suyu kullanıldığı bir çok kereler ifade edilmiştir. Dikkat edilmesi gereken husus ise burada vurgulanmak istenen şey çikliklerin ne kadar sağlam balık olduğudur. Yani "çiklitler öylesine sağlam/dayanıklı balıklar ki doğrudan musuk suyunu akvaryuma koyuyorum, balıklara birşey olmuyor" diyorlar. Bu uygulamanın yapıldığını biliyorum. Efsane değil yani.

ha bir de şehir sularındaki klor meselesi var. Benim bildiğim kadarıyla artık İstanbul'da şehir uları uzun bir süredi klorla değil başka bir sistemle dezenfekte ediliyor. Sistemin ne olduğunu hatırlamıyorum. ama bildiğim kadarıyla İstanbul'un şebeke suyunda klor yok. Şimdi bir arkadaş çıkıp bizimkinde var derse, bu durumda farklı barajlardan gelen suların dezenfektanının farklı oalbileceği ihtimali üzerinde dururum.

(Nasıl yazdım ama :D )

15. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan

Valla Tamer abi eğer bende kayınpederime yakın otursam emin olun devasa bir akvaryumumuz olurdu.. Oda meraklı , beni zaten biliyorsunuz. :) Sera'ya gelince , Sera'nın Nitrivec olayı biyolojik döngünün başlatılmasını ve hızlandırılmasını sağlamak için kullanılabilecek en iyi ürün diyebilirim.. Tetra'nın kinden yeterince faydalanamamıştım ama o an ki uygulamada kendi aceleciliğimde vardı belkide ondandır..Sera Aquatan'danda zamanında faydalanmıştım ama Tetra kadar beni tatmin etmemişti açıkçası.. Bir ara değişiklik düşünürsen Tamer abi deneyebilirsin istersen.. burda:gif Bu su düzenleyicileri aslına bakarsan Kerem'in dediği gibi çalkala koy gibi ama tabii seninde belirttiğin gibi ısı dengelemek şart.. Ben sıcak soğuk su karıştırıp ondan sonra ilacı katıp yada önce soğuk su ile doldurup ilacı katıp üstüne sıcak su ekliyorum.. Bir kaç kere suyun seviyelerini ayarlayınca sıcaklıkta 3 aşağı 5 yukarı normal seviyeleri tutturuyorum.. Ama tetra gerçekten çok pratik.. burda:gif 3-4 saatte beklemene gerek yok.. Benim akvaryum içerisinde ki işime göre tetra'lı sularım maksimum 1 saat beklerler , dediğim gibi balıklarımda hiçbir problem yok..

Valla Tamer abi klor yok demişsin ama bizim muslukları bazen açtığında kendimi kimya laboratuvarında gibi hissediyorum.. Çıkan kokuyla klor zehirlenmesi bile yaşamam içten bile değil :) Peki katılan madde nedir abi klor değilse , bir bilgin var mı ?

( Süper yazmışsın abi sen Sera'yı ben Tetra'yı kafaladım mı sırtımız yere gelmez :D )

16. taygun

taygun Guest

Doğrusu bizim bölgenin sularında bir klor kokusu yok. Bunu hiç test etmedim ama olsa kokardı diyorum. Neyse, suların dezenfektasyonunda klor kullanılmadığınıTunç Sönmezoğlu söylemişti.

17. Portnoy

Portnoy

Bekletilmiş suları nasıl ısıtıyoruz abi aklım oraya takıldı :D :D

18. taygun

taygun Guest

Isıtıcıyla elbette. dön:gif

19. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Oğuzhan kardeşim dinlendirilmiş suyun bulunduğu kovaya veya kaba ısıtıcıyı koyuyoruz bu şekilde ısıtıyoruz.

20. Portnoy

Portnoy

Ozaman 2 adet ısıtıcı edinmek lazım :)

Sayfayı Paylaş