1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Akvaryumunuzu ilk nasıl kurdunuz ?

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde LostRua tarafından 15 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Üstadlarıma bir soru sormak istiyorum bilerekte bu bölümü seçtim çünkü çok etkili olacağını düşünmekteyim nede olsa herkes kendine özgü fikirlerini belirterek çok güzel anlamda yeni kurallar çıkartabiliriz.

  Başlıktanda anlayacağınız gibi ilk olarak tam anlamıyla sağlıklı olduğuna inandığınız akvaryumunuzu nasıl kurdunuz ?

  Bu başlık yeni başlayan arkadaşlarımıza çok destek olacaktır yardımda bulunan herkese teşekkürler şimdiden.
   
 2. LostRua

  LostRua

  Mesajlar:
  3.604
  Yer:
  Konya
  İsim:
  Doğuş ARISOY
  Konuya hem örnek olsun hemde bende arkadaşlara bir destek olmak istedim.

  İlk başta uzun bir döneme girdiğimi biliyordum para sıkıntım çok fazlaydı 60 uzunluğu 30 cm de eni olan 50 litrelik akvaryumumda bitkili lepistes akvaryumu kurmaya hazırlanıyorum.Taban kumumu aldım kaç hafta önceden iki akvaryumum vardı diğeride 15 litre civarıydı tek tek yıkadım diyebilirim. Daha öncedende akvaryumumda bulunan lepisteslerime iç parazit bulaştı ve 2 erkek 1 dişi lepistesim öldü. İki tanesinide karantinada bol vitamin ve yem vermeye çalışarak kurtarmaya çalıştım. Sonra tüm balıklarımı 7 tane dişi lepistes ve yaklaşık 3 yavrumu karantina akvaryuma aldım diğer akvaryumu boşalttım kaya tuzunu kattım bir tabağa ve her tarafını yeni aldığım bulaşık süngeri ile sürttüm.Bol su ile duruladım kapağımı onardım yerine yerleştirdim akvaryumu koydum taprağımı ama bitki alacak param yoktu hayla unutmam bir arkadaşımdan borç aldım ve bitkilerimide yerleştirdim. Misket gübreler tabanlar çok güzel olmuştu en az 2 hafta hiç balık koymadım sürekli havalandırdım suyu bitkilerim çok gelişti ve sonrada karantina akvaryumumdan sadece özel bir ırk oluşturmak için tüm balıklarımı dağıttım cüce vatozlar albina çöpçüler ve bana göre görsellik açısndanda en değerli lepisteslerim.

  Burada bana göre önem verdiğim ve akvaryumumun sağlıklı oluşuna bağladığım tek nokta bitkilerim karantina akvaryumum ve tabikide suyumun tam anlamıyla hazır olmasıydı yeni başlayan arkadaşlarada bu olanakları sağlamaları onlar için iyi olacaktır.
   
 3. fth-94

  fth-94

  Mesajlar:
  5.333
  Yer:
  Türkiye
  İsim:
  Fatih BAŞBAĞ
  Bende akvaryumumu google amcada bişeyler araştırırken akvaryum yapımı adlı başlığı görmem ile akvaristlik duygularım depreşti. Sonra googldan birdaha arattım akvaryum yapımı diye. AKVARYUMPORTALI adlı bir siteye rastladım. Giriş o giriş... Sonra üye oldum konu açtım ertesi gün 60*30*30 akvaryum camlarını almaya gittim kendim yaptım. Herşey bu portal sayesinde başladı.

  Bir kez daha bu portala çooook teşekkür ediyorum. Her zaman söylediğim gibi burası ayrı bir yer. Sıradan balık besleyenler adam değil BİLGİLİ VE DENEYİMLİ ABİLERİMİN BULUNDUĞU BİR YER VE AYRI BİR AİLE !!!
   
  Muzikopat, murer ve cirol bunu beğendi.
 4. DRaqoN

  DRaqoN

  Mesajlar:
  32
  İsim:
  Batın Hızgeçen
  Ben ilk ev camlarını değiştirmiştik silikon aldım 2 mm ydi sanırım o camlardan akvaryum yapmaya çalışırken (yaş 13) babam geldi aklınımı kaçırdın dedi ve gittik ertesi gün 5 mm cam aldı bana kurdum akvaryumu hatta hiç unutmam ne bulduysam koymuştum içine ilk bir hevesle yapay gül den tut yengeç şeklinde bir küllük vardı onu bile koymuştum :D beslediğim balıklar ise şu şekildeydi (gülmeyin lütfen:D) : sarı prenses,mavi prenses,beyaz prenses,zebra,melek,japon beta,birde tetra vardı tam hatırlıyamadığım küçükken bi hevesle ne bulduysam tıktım içine :) ama şimdi edindiğim deneyimimle daha iyi bir akvaryumum var sizler sayesinde dahada geliştiricem inşallah:p
   
 5. Warden

  Warden

  Mesajlar:
  597
  İsim:
  Güven Gökdere
  Sanırım en sağlıklı kurulumu şu an kullandığım 220 litrelik tankımda yaptım.Kumumu bir güzel yıkadım.1 gün boyunca suda beklettim.Kayalarımı iyice yıkayıp onları da 1 gün tuzlu suda beklettim.Daha sonra kayalarımı duru su ile son kez yıkadım.Akvaryumum geldiğinde sırası ile;

  -Kumu,kayaları,ısıtıcıyı,ışığı ve motoru yerleştirdim.

  -Suyunu doldurdum ve kaya tuzu ekledim.

  -Su 5 gün boyunca dinlendi.Tabi bu arada balık varmış gibi filtre ve ısıtıcı çalışıyordu.

  -Biyolojik döngü adına suyuma 1-2 yem attım.

  -Balıklarımı karantina tankında 3 gün boyunca beklettim.

  -5 gün sonunda balıklarımı alıştıra alıştıra,teker teker akvaryuma bıraktım.

  -Yeni akvaryumlarında ilk gün aç bıraktım ve fazla rahatsız etmedim.

  Daha sonra normal hayatımız...
   
 6. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Ben akvaryum serüvenime eniştem sayesinde başladım. Gördüm bir gün akvaryulmarını ve çok hoşuma gitti. Daha yaş 14. Gittim hemen 20 litre su alan minnacık bir akvaryum aldım ve attım iki tane dişi lepistes. Tabii bundan sonrası bilgi depolama. Giriyorum, araştırıyorum,deniyorum, okuyorum vs. vs...

  Derken şimdi 120 litrelik bir tanka düştüm 4 tane koca akvaryumdan. Hepsini isteyenlere hediye ettim elimde bir ana tankım kaldı :D Onu da birini hobiye kazandırmak adına hediye edip ben akvaryumsuz kalmazsam iyidir. :D

  Neyse 5 yıl kadar malawi türleri besleyip ürettiktren sonra son 1.5 senemi cüce vatoz ve canlıdoğuranlarla geçirdim. Şimdi hem onlar mutlu hemde ben..


  Kısacası Mutlu Son :)
   
 7. reis

  reis

  Mesajlar:
  6.008
  İsim:
  Olcay Aksu
  Sene 1986 ve ben validenin alaminyum tencerisini çalarak akvaryum yapıp hobiye dayaklı bir başlangıç yapmıştım.:yun:
   

Sayfayı Paylaş