1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alıntı olduğu için ARŞİVDE

Başlığı 'Forum Arşivi' kategorisinde CAYİT tarafından 3 Mayıs 2010 başlatılmıştır.

 1. CAYİT

  CAYİT

  Mesajlar:
  149
  İsim:
  CAYİT
  Yalpalama ve yüzgeç kapanması

  Bunlar hastalık değil daha çok bir hastalığın veya stresin bulgularıdır. Columnaris veya değişik fluke türleri gibi çok değişik nedenleri olabilir.
  Semptomlar ve davranış işaretleri:
  Balığın yüzgeçleri vücuduna yakındır ve kuyruğu katlanmıştır. Yüzeye yakın rölatif olarak hareketsiz asılı durur. Yalpalayabilir veya garip yüzebilir. Kapanmış yüzgeçler, yalpalama, balık utangaçtır ve saklanır, yemek yemez ve hareketsizdir. Bu semptomlar birçok parazitik hastalıkta görülebilir. Kesin tanıyı koymadan tedavi etmeye çalışmak suyun gereksiz yere kirlenmesine neden olur.
  Neden olacak durumlar:
  Tankta yüksek amonyak, nitrit ve nitrat seviyeleri, düşük oksijen seviyeleri, yükek organik atık seviyeleri, normal sınırlar dışındaki pH seviyeleri (7.0 ın altı veya 8.4 ün üstü) veya pH taki ani bir değişiklik, ısı ve sertlik problemleri nedenler arasında sayılabilir. Nitrojen siklusunda sorun fazla beslemeden veya filtre sistemindeki bir bozukluktan kaynaklanıyor olabilir. Eğer problem stabil bir süreden sonra ortaya çıktıysa, birden fazla tankta problem varsa ve yeni balık gelmediyse sorun büyük olasılıkla fazla beslemedir.
  Tanı:
  Eğer balık sürtünüyorsa bu büyük olasılıkla deri irritasyonuna bu da eksternal parazitlere bağlıdır. Balık garip şekilde yüzüyorsa muhtemelen parazitik enfeksiyondur; chilodonea, costia, gyrodactylus, beyaz benek ve velvet hastalığı gibi.
  Balık diğer anormallikler ve hastalıklar açısından incelenmelidir. Kapalı yüzgeçler tek belirti ise sorun büyük olasılıkla kötü su koşullarıdır. Balık su yüzeyine yakın asılı duruyor ve başka belirti yoksa neden sudaki bozulmadır.
  Dipte yenmemiş yem var mı?, Su bulanık mı?, Filtreler tıkanmış mı?, Filtre akımında azalma var mı? Bunlar fazla beslenme ve nitrojen siklusunda bozulmanın işaretleridir.
  Yemler kötü mü kokuyor?
  Su parametrelerine bakın, bozukluğu düzeltin.
  Bazı lepistes türleri yüzgeç kapanmasına ve yalpalamaya daha yatkındırlar.
  Korunma ve tedavi:
  Yüzeye yakın salınan yüzgeçleri kapalı bir balık varsa su problemi olabilir, bu sorunlar hemen giderilmelidir çünkü hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir. Lepistes letarjik gözüküyor veya yüzgeçleri sıkıca kapalıysa balık hemen hastane tankına alınmalıdır.
  Hasta balığı ayırmak çok önemlidir. Parazitler için bir taşıyıcı görevi görmektedir. Bu nedenle zayıflamış diğer balıklar da enfekte olabilirler.
  Suyun kimyasında bozulma varsa düzeltici sıvılar kullanılmalı, uygun koşullardaki suyla %30 su değişimi yapılmalıdır. Eğer tanktaki balıkların çoğunluğu hasta gözüküyorsa balıkları uygun su koşulları olan diğer bir tanka almalı veya %50 su değişimi yapılmalıdır.
  Takip eden 3 veya 4 gün dipten çekerek %10 su değişimi yapılmalıdır.
  Problem fazla beslenmeyse balıklara 2 gün yemek tatili verilmeli sonrasında da yem porsiyonları azaltılmalı.
  Balıklara ilacı sadece hastalık olduğundan eminseniz verin. Birçok ilaç nitrojen siklusunu bozarak problemi arttıracaktır.
  Tanı konmamış yüzgeç kapanması ve yalpalama için en etkili bulunan tedavi potasyum permanganattır. Bunun nedeni büyük ihtimalle fazla beslemenin etkisini azaltmasındandır. Kostik alkali olduğu için parazitlerin üremesine neden olan atıkları parçalar.
  Potasyum permanganat ile bir- iki tedavi nitrojen döngüsünü kötü etkilemez. Tedaviden önce filtre temizlenmeli ve %30 su değişimi yapılmalıdır. Daha sonra potasyum permanganat konusunun girişindeki düzey çizelgesi kullanılarak tedavi yapılmalıdır.

  Alıntı olduğu için ARŞİVE Taşınmıştır...
   
  taygun, ozcan13 ve karyolla bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş