1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alabalık Yemi

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde Muzikopat tarafından 21 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Merhaba arkadaşlar. Tereddüt içerisine girdiğim bir konuyu sizlere danışmak istedim. Alabalıkların yetiştirilmesinde kullanılan alabalık yemlerini hepmimiz biliyoruz. Bu yemlerin arada bir balıklarımıza verilmesi bir sıkıntı yaratır mı acaba. Sürekli kullanımın balıkda doğal bozukluklara yol açtığını ( yağlanma vs. ) duymuştum. Doğruluk payı nedir acaba ? Bu yemi kullanan varsa bilgilendirirse sevinirim. Bildiğiniz üzere malawi cichlid ve canlıdoğuran türleri besliyorum. Ve eğer faydası varsa bu yemden de arada bir kullanmak isterim.

Fikirlerini paylaşacak olan arkadaşlara şimdiden teşekkürler...

2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Alabalık Yemi

Hüseyin, bahsettiğin alabalık yemi,yani bizim tabirimizle dip yemi oldukça yüksek praotein içerir. Bu yemi hemen hemen tüm üretimhaneler kullanır yavru büyütmek için. Bende bu yemi yıllardır kullanırım fakat markalı,kaliteli olan ve suyu abartılı şekilde bozmayanlarından. Örneğin bioacua gibi. Bu yemleri yavrularda her öğün kullanabilirsin. Ancak 6-7 cm boya ulaşan balıklarda günde en fazla bir öüğün kullanmalısın. Zira bu boydan sonra balıklar üreme çağına girer ve aşırı praotein yumurtalıklarında yağlanmaya ve dolayısıyla üreme bozukluğuna neden oluyor. Bu boydan sonraki balıklarda günde bir öğün kullanabilirsin bu yemi.

3. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Alabalık Yemi

Ben suyu çok çabuk kirletip bozduğunu duydum hocam. O yüzden böyle bir başlık açma gereği duydum. Ha dersen ki kaliteli marka al ve tarif ettiğim şekilde kullan o zaman boynumuz kıldan incedir. Ufaltılıp yavrulara verilmesinde de bir sakınca yoktur sanırım. Cichlidlerim için kullanacağım.

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Alabal1k Yemi

Olcay bu yemi uzun suredir kullaniyor bildigim kadariyla. Yemin icerigi cok ilginc. Katilmayan etli malzeme yok gibi nerdeyse, bu yuzden bu yemin yaninda bitkisel yemleme yapilmali bana gore.

Cep mesaj...

5. safak

safak

Alabalık Yemi

Ben 2 sene lepistes ve lepistes yavrularımda kulloanmıştım.Alabalık büyütme yemi kaz ciğerinden yapılıyor devamlı vermeni tavsiye edmem dediğin gibi yağlandırıyor.Ama haftada 4-5 kere verirsen iyi olur.Hem renkleri açılır hem de büyürler.Ama suyu çok kirletiyor ve kokutuyor.Bir de sakın çok atma onu bir tutamdan bile az at tabi balık sayısına göre değişir ama balık başına 5 tane ufak parça düşecek gibi at.

6. balıkosman

balıkosman

İsim:
    Osman Tuna
    Alabalık Yemi

Alabalık yemi akvaryumcularda mı satılıyor acaba? Eğer kaz çiğeri ve etli parçalar varsa Şafak beye katılıyorum balıklar yağlanabilir az vermek lazım. :)

7. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Alabalık Yemi

Ben Diyarbakır'daki akvaryumcularda görmedim alabalık yemini Onur abi. Oralarda satılıyorsa bilemem.

8. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Alabalık Yemi

Arkadaşlar bakın ben size bir çırpıda enaz 30 çeşit dip yemi, yani alabalık yemi markası sayarım. Üstelik merdiven altı üretimlerde cabası. Her önünüze gelen marka ve çeşit dip yemini alırsanız hem balıklarınız yağlanır hemde akvaryumlarınız leş gibi kokar. Alabalık yemi alacaksanız abalıoğlu ve bioacua markalarından şaşmayın. Ancak bunuda alırken çuvaldan dökme değil,kova ile alın. Kova yemler birinci kalitedir ve suyu ne bozar nede koku yapar. Yavrularda günde 6-7 kere verebilirsiniz ancak damızlıklara sadece günde bir öğün verin. Zaten sağlıklı bir damızlık beslemek istiyorsanız ne yemi kullanırsanız kullanın sadece bir öğün yemlemeniz lazım. Ben uzun yıllardır damızlıklarım dahil tüm balıklarımda alabalık yemi kullanıırm. Dediğim markalar ve dediğim şartlarda kullanırsanız son derece faydasını görürsünüz. ;)

Sayfayı Paylaş