1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Albino Cüce Vatoz Tanıma ve Ayırım Anahtarı

Başlığı 'Japon, Vatoz, Çöpçü ve Diğer' kategorisinde Neverlander tarafından 18 Mart 2009 başlatılmıştır.

1. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Arkadaşlar,

Maalesef piyasada albino cüce vatoz (Ancistrus dolichopterus) olarak genç albino hi-fin vatoz (Glyptoperichthys gibbiceps)'lar da satılmaktadır... Ben bunun kurbanlarından biri oldum... Sonradan Volkan ile konuştuğumuzda da öğrendim ki o da kurbanlardan biri...

Bendeki albino cüce vatozlardan birisinin çok kısa sürede büyümesi dikkatimi çekti önce... Sonra bu hızlı büyüyen vatozun vücut özelliklerini diğerleri ile karşılaştırdım ve iki temel farklılık saptadım... Bu iki özelliğe dikkat ederek cüce ve hi-fin vatozlar arasında ayırım yapabilirsiniz...

1. Cüce vatozun kuyruğunun ucunda iki yandaki beyaz alanlar hi-fin vatozlarda bulunmamaktadır...

2. Hi-fin vatozların gözlerinde beyaz renkte bir çentik bulunmaktadır... Cüce vatozların gözlerinde ise herhangi bir iz yoktur...

Leopar vatoz olarak da bilinen hi-fin vatozlar sınırlı büyüyebilen vatozlardır... Yani normal vatozlar kadar büyüyemezler... Hi-fin'ler ayrıca değerlidir de... Ancak üetilmeleri için en az 5 tonluk akvaryumlar gerekmektedir... Hi-fin/Leopar vatozların albinolarının 2-3 cm'likleri ile albino cüce vatozların aynı boyutta olanlarını birbirlerinden ayırmak ancak yukarıda belirtilen iki özellik kullanılarak yapılabilir... Aksi halde akvaryumunda üretmek için albino cüce vatoz alan hobici bir arkadaşın eline ister istemez albino hi-fin vatoz da gelebilir...

yasar4401, TencoMelih, uozgul ve diğer 2 kişi bunu beğendi.
  2. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu
    Abdullah hocam çok kıymetli bir paylaşıma daha imza atmışsın. em34:

3. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Sağolasın Olcay Hocam...

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Vatozlara merak duyan ve bu canlıları üretme çabası olan benim gibi arkadaşlarıma , verdiğin bilgiler eminim ki lazım olacaktır hocam. Tespitlerini bizlerle paylaştığın için teşekkürler.

Saygılar...

yasar4401 bunu beğendi.
  5. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Üretimini düşünen ve hedefleyen arkadaşlara iyi bir rehber olacak güzellikte bir paylaşım olmuş. Eline emeğine sağlık Abdullah hocam. Müsadenle sabit başlık yapılmıştır.

6. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Abdullahçım bilgiler tam istediğim gibi bilgilerdi emeğine sağlık.. Bir sorum daha olucak benim bu cüce vatozların bıyıkları ne zaman belirgin şekilde çıkmaya başlarlar ? Evde olduğum için konuyu anca bugün okuyabildim işe gidince vatozu dikkatli bir şekilde inceliycem henüz emin değilim çünki.. Ramazan ayında almıştım cüce vatoz diye bildiğim arkadaşı fakat hala bıyıklar çıkmadı , boyuda sanırım 5-6 cm vardır heralde normalmidir acaba ? Erkeğin mi dişinin mi boynuzları çıkardı ?

7. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Volkan erkek cüce vatozların bıyıkları (boynuzları/dikenleri kastediyorsun sanırım) çıkıyor... Yaklaşık 6-7 cm iken çıkmaya başlıyor diyebiliyorum... Daha erken çıktığını duymadım henüz... Ancak bir tankta birden çok erkek cüce vatoz varsa bıyık konusunda biraz sıkıntı olabiliyor... Hakim erkeğin bıyıkları hızla uzarken diğerlerinin ki güdük kalıyor...

Örneğin ben de bir adet erkek cüce vatoz vardı... Bıyıkları 7 cm'ken falan çıkmaya başlamıştı... Tabii biraz geç olmuş olmasın da ciddi bir hastalık geçirmiş olmasının da etkisi olabilir... O hastalık sırasında ondan başka bütün cüce vatozlarım ölmüştü... Ben de buna harem kurup üreteyim dedim... Uygun dişi ararken başka bir forumdan gerçekten çok kaliteli cüce vatozları olan bir arkadaşın damızlıklarını satılığa çıkardığını gördüm... Talip oldum dişisine ancak çift halinde verebileceğini söyledi... Hani damızlık erkeğine de daha önceden hasta idim ama benim garibanın depresyona gireceğinden çekindim önce... Sonra da dayanamayıp çift halinde aldım... O gün bugündür benimkinin bıyıkları (ki kendisi nerede ise 9 cm oldu) uzamadı... Öyle kala kaldı zavallı...

8. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Bende 1 albino , 1'de leopar vatoz var kanka başka vatoz yok buda etkiler mi acaba ?

9. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Albino vatoz cüce vatoz mu yoksa büyüyen vatozlardan mı? Bıyık çıkma olayını bu albino vatoz için mi soruyorsun? Leopar dediğin de albino mu kanka?

10. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Albino olanı cüce vatoz diye almıştım , leopar olan normal yani büyüyen cinsten.. Evet bıyık çıkma olayını albino için soruyorum..

11. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Yok sorun olmaz Kanka... Leopar vatozlar (gerçi albinolarını tam bilmiyorum ama) çok uysal vatozlardır ve diğerlerine göre biraz daha az yer-yurt meraklısıdırlar... Aynı bölgeyi edinmek isteseler bile seni albino cüce vatoz leopara izin vermeyecektir ki koca akvaryumda iki vatoz gidip de aynı bölgeye sahip olmak istemezler diye düşünüyorum... Tabii akvaryumda cazibe alanı olarak bir Mang kökü yoksa...

12. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Kesinlikle haklısın kanka , mangrow kökünde albino olan leopar vatoza kesinlikle izin vermiyor... Hemde leopar ondan daha iri olduğu halde leoparı kaçırıyor...

13. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Leoparlar dediğim gibi fazla uysallar... Cüceler ise konu mang kökü olunca acayip agresifleşebiliyorlar... Bu arada albino olmayan leopar vatozların derileri ciddi şekilde hasastır... Albinolarda durum nedir bilmiyorum... Ara ara albino leoparının karnında kanlanmış veya sıyrılmış gibi duran kısımlar görürsen korkma... Genellikle bir yere sürttüğünden ve derisi ince olduğundan zedelenmiştir ve hızla iyileşir...

14. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Evet karın bölgesi zaman zaman kanlanır gibi oluyor ama geçiyor haklısın.. Kafa bölgesinde bir kızarıklık var uzun zamandır ama sağlığı ve hareketliliği yerinde umarım oda öyle hassaslıktan olan bir durumdur dip balığı kaybına tahammülüm yok çünkü :)

15. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Biliyorum kanka senin dip balığı hassasiyetini... Allah bunlara uzun ömürler versin... Amin...

16. Neverlander

Neverlander

İsim:
    Abdullah Üüzümcü
    Bu arada sorma benim konuşan vatozların ikisi de yaşıyormuş... Geçen gün çıktılar dışarı, aldığım günden sonra ikisi birden ilk kez bir arada görmek nasip oldu... Ama bir tanesi dropsy olmuş gibime geldi... Yani büyük olasılıkla bir arada son kez görüşüm oldu bu... :(

17. volkantr34

volkantr34

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Volkan
    Valla kanka artık ben dip balıklarımı beslemek için bir bardağa yemleri ufalıyorum karma şeklinde , sonra akvaryum suyunu bardağa doldurup akvaryumun içine döküyorum böylelikle onlarıda besliyorum hele ki sarımsak suyuna emridip döktüm mü akvaryumdaki keşmekeşi görmenizi isterim :)

18. kamikaze303

kamikaze303

İsim:
    arcan toygar
    Merhaba,

Albino cüce boynuzlu vatozla siyah cüce boynuzlu vatoz çifleşir mi?

Son zamanlarda siyah erkek vatoz ortadan kayboluyor ve hiç gözükmüyor acaba albino dişilerle çiftleşmiş olabilir mi?

Albinolarda boynuz yok.

19. atlantis

atlantis

Yer:
    İzmir
    İsim:
    Murat Yıldız
    Yaklaşık 100 civarı vatoz bulunan üretim tankımda henüz albino cüceler ile çiftleşen normal cüce vatoz görmedim..Bu sözlerim bir cevap olurmu sorununuza bilemiyorum..Ayrıca boynuz olmaması dişi veya henüz ergen olmadığı anlamlarınada gelebilir.Buda yanıltıcıdır iyi gözlemler yapılmalı..Örneğin bende bir dişi cüce vatoz var boynuzları erkeklerinkinden bile uzun..Erkek ile dişiyi ayıoran en büyük özellik erkek olanların boynuzlarının uç kısımlarında çatallaşma olur buna dikkat edin.

20. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK
    Murat Hocam'a aynen katılıyorum.

Sayfayı Paylaş