1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

albino gold cüce vatoz yavruları ölüyor

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde atilla (albino gold) tarafından 10 Mart 2013 başlatılmıştır.

1. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    İyi günler arkadaşlar. Albino gold cüce vatoz üretimi yapıyorum. Daha önce'ki yavrularımı sorunsuz büyüttüm, ama son 3-4 batım yavrularımın hepsi öldü.
    Akvaryum 450 lt. Sıcaklığın sabit kalması için 2 adet 300 w ısıtıcı (26 c) ve dış filtre kullanıyorum.
    Akvaryumda lepistes ve vatozlarımdan başka balık yok. Akvaryumu bölerek yavruları anaçlardan ayırdım.

HASTALIK BELİRTİLERİ;
    Vücutları beyazlıyor,aç kalmışlar gibi karınları çekilliyor ve 3-4 gün sonra ölüyorlar.
    Anaçlarımda böyle bi durum yok. Garip bir durum ise anaçlar tarafında kendim için ayırdığım bazı yavrular vardı onlarda hiç bir sorun yok. Aynı akvaryumda olmalarına rağmen ayırmış olduğum yavrular ölüyor. 600- 700 civarı yavrum öldü.

2. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Büyük geçmiş olsun:( Birkaç sorum olacak
    1-Yavru alımından sonra yavruları ayırıyormusunuz?
    2-Yem olarak ne veriyorsunuz?
    3- Su değişimi yapıyorsanız % kaç oranında değiştiriyorsunuz?
    4- Dip çekimi ne kadar sıklıkla yapıyorsunuz?

3. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Akvaryum pH ve sertlik derecesi önemli, anaçları çok iyi beslemek gerek ve suyu üreme döneminde hafif asidik tutmaya çalışmak gerek. Süreç zaten larva oluşumuna kadar sağlıklı ilerliyor ise sorun su kaynaklı olur genelde.

4. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Yavrulari ayni akvaryum icinde bölme yaparak ayırıyorum. 1/3 oranini gecmeyecek sekilde su degisimi dip cekimide yapiyorum ama cok gerek olmuyor vatozlardan dolayi akvaryumda kulmadigindan dış filtrem cok guzel bi temizlij yapiyor. sudan olsa anackar tarafinda olan 10 civari yavruya niye bisey olmadi ki? önCeden de 250 den fazla yavru buyutup sattım. onlarda hic sorun olmadı. ama bu yavrularda var bisey. Acaba temasla gecen bi parazit olabilir mi. Öncede dedigim gibi anaclar tarafinda duran yavrular gayet sağlıklı her gün takip ediyorum.

5. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Su degisim süresini ve yemi yazmayı unutmusum. suyu hafta da engec 10 gunde bi yapiyorum dip cekimini de genelde su degisiminde yapiyorum ama genelde dip te pislik olmuyor. Akvaryum tabani tamamen cam mango köklerinden ve yuvalardan baska bisey yok. Yemleme ise günde 2 sefer en az 2 veya 3 cesit yem toplamda 12 cesit yemle besliyorum.

6. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Araştırmalarıma göre su değişimini 15 günde bir dip çekimimini şu şekilde yapmanız gerekiyormuş bir bayan çorabı hortumun ucuna takıyorsunuz( çıkış bölümüne) hayvansal atıkları içinde topluyorsunuz ve suyu temizlenmiş bir şekilde tekrar aktarıyorsunuz yani yeni klorlu su koymamış oluyorsunuz. ikinci bir yöntem ise dip çekimi yaptıktan sonra kovadaki suyu 30 dk bekleyin hayvansal atık dibe çöktükten sonra maşrafa yardımı ile bozmadan suyu tekrar üst yüzeyden alıp ekliyebilirsiniz...
    Ayrıntılarda ise şu var: JBL novo rift yem kulanabilirsiniz yavrular için
    15 gün sonrasında değişim yaptıktan sonra çay bardağının 1/3 ü kadar çay ekliyebilirmişsiniz.

Bu uygulamarı yaptıktan sonra şayet işe yarar ise lütfen buradan bilgi veriniz bize saygılarımı sunuyorum.

7. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Yemi anladim yavrular icin güzel bi yemdir de cayı anlıyamadım yazdiginiza gore bi faydasi vardir tabi. cay ne ise yariyo mango gibi suyu filan mı yumuşatiyor.

8. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Pislik oldugu zaman dip cekimi gerekli biseydir. Dıs filtre oldugu icin ve hava taslarininda yaptgi sirkilasyonla dıs filtre bütün pislikleri cekiyor cok nadir birikme olursada hemen aliyorum.

9. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Çayda yeteri miktarda kafein bulunmaktadır. Sıkıntılı yanı fazla verildiğinde balıkları öldürme riski yani kalp durmasına neden olabiliyormuş. su değişimi dediğim gibi yapabilirseniz işimize gelebilir.

10. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Denemeden bilemeyiz uyguluyacam artik

11. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    İnternet' de çok fazla paylaşım bulabilirsiniz aslında araştırmada fayda var.

12. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    İnterneti arastiriyorum sürekli. Farkli seyler bulursam diye burayada yazdim. Bilgi paylasimi her zaman iyidir

grafikdelisi bunu beğendi.
  13. atilla (albino gold)

atilla (albino gold)

İsim:
    atilla karaağaçlı
    Yeni yavrular almadan eskileri ayri akvaryuma aldim 15 kadar kaldi uzun suredir olen yok. yeni yavrularda yaklasik 3 haftalik oldular ölüm yok. sanirim hastaliktan kurtuldu baliklarim :)

grafikdelisi bunu beğendi.
  14. grafikdelisi

grafikdelisi

İsim:
    Serdar KOÇER
    Çok sevindim adınıza ve balıklarınızın adına...

Sayfayı Paylaş