1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Albino Nedir? Niçin Olur?

Başlığı 'Tatlısu Genel Konular Portalı' kategorisinde kaan07 tarafından 14 Ekim 2009 başlatılmıştır.

 1. kaan07

  kaan07

  Mesajlar:
  640
  İsim:
  Kaan ÖNCÜ
  Albinoluk (halk dilinde abraşlık), özellikle insanlarda melanin pigmentinin yokluğuna bağlı olarak renksizleşmedir. Bu çoğunlukla tirosinaz denen bir enzimin eksikliğinden kaynaklanmaktadır. DOPA denilen bileşimin tirosine dönüştürülmesi, bunun da daha sonra melanin pigmentlerine dönüşmesi için tirosinaz gereklidir. Tirosinaz-negatif albinoluk kalıtsal resesif bir özelliktir.

  Beyaz renkteki hayvanların albino olup olmadıklarının ayrımı,göz rengine bakılarak yapılır.
  Deride renk pigmentinin eksikliği sebebiyle oluşan hastalıktan mağdur insanların adı. bu hastalığa sahip insanların gözleri kırmızı ve saçları beyazdır. Gözleri ışığı yeterince kıramadığı için göz bebeklerini kısmak ve bir noktaya sabit bir şekilde bakmamak suretiyle bundan asgari zararı görmeye çalışırlar. albinoların güneş altında kalması, şiddetli yanıklara sebebiyet vermeleri ve kansere yakalanma oranlarını arttırmalarıyla aynı anlama gelir.
  Genetik bir hastalıktır.

  Binlerce insanı ya da hayvanı etkileyen genetik bir bozukluk olan akşınlık renklenmeyi sağlayan melanin pigmenti yokluğu ya da azlığından kaynaklanır.

  Gözler, deri, saçlar ve bedenin öbür bölümlerini etkileyebilir.
  Akşınlarda (gerek insan, gerek hayvan) deri çok ince ve beyazımsı (ya da hafifçe pembe), kıllar (ya da tüyler) beyazdır.

  Gözlerin gözbebekleri pembe, ağ tabakadan yansıyan ışık kırmızıdır.

  Gözler ışığa duyarlıdır ve genellikle astigmattır.

  Derilerinde renk pigmentleri bulunmadığı ya da az bulunduğu için güneşten gelen zararlı ışınlar vücuda girer ve fazla güneş altında bulunmaları ölümlerine bile yol açabilir.

  Bazı albino hayvanlar;
  [​IMG]
  [​IMG]
  Kaynak:
  www.biltek.tubitak.gov.tr/
  http://saglik.haber.pro
  http://images.google.com.tr
   

Sayfayı Paylaş