1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alcyonium sp - Derimsi Mercan

Başlığı 'Yerli Canlılar - Biyotop Marinler' kategorisinde YIKIKTEMO tarafından 3 Ağustos 2010 başlatılmıştır.

1. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Kırmızı erguvani gibi canlı renklerin yanı sıra beyaz, pembe, sarı, turuncu gibi çok çeşitli renklerde karşımıza çıkar. Yaşam alanı cinslere ait türler değişik tiplerdedeki yaşam alanlarında bulunabilir. Ama genelde kayalık, taşlık, çamurlu ve kumluk bölgeleri tercih ederler. Derinliği 20-100 metre arasındaki sularda yaşarlar. Akdeniz ve Ege Denizin'nde dağılım göstermelerine ramen özellikle Ayvalık dalışlarında karşınız çıkar.

Tanımsal özelliklerine baktığımızda bulundukları zemine kendilerini sabitleyerek yaşarlar. Parmak ve el formunda dallanmış koloniler şeklinde görülürler. Kolonilerin buyüklüğü 20-50 cm arasında olabilir. Polipleri A.digitatum türünde16 dallı, A.palmatum türünde 11-13 dallıdır ve her bir polipin boyu 10 milimetre kadardır. Polipler tamamen koloni iskeleti içine çekilebilir. Koloni iskeleti aynı zamanda su alma ve boşaltma görevine yarar. Şişmiş haldeki koloni normal durumun 5 katı büyüklüğüne ulaşır.

Beslenme sekli koloninin su alması sırasında polipler dışarı çıkar ve beslenme ve solunum işlevini gerçekleştirir. Su boşaltımı sırasında da polipler içeri çekilir. Plankton, bazı organik maddeler ve mikroskobik canlılarla beslenirler.

Akvaryum Portalı - AKVARYUM PORTALI

reis, mustafa karaeli ve hasanacar bunu beğendi.
  2. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Sağol Temel Abi. Acaba akvaryuma alınır mı ?

Sayfayı Paylaş