1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alg Oluşumunu Hızlandırmak İçin Demir?

Başlığı 'Akvaryum Yemi Araştırma Portalı' kategorisinde taygun tarafından 2 Ocak 2010 başlatılmıştır.

1. taygun

taygun Guest

Merhaba,

Cüce vatoz yavrularının beslenmesi için alglerin önemi bilinen bir konudur. Karides akvaryumunun bulunduğu akvaryuma birkaç cüce vatoz yavrusu koydum. Camlarda oluşmuş mevcut algleri şimdi hem karidesler ve hem de cüce vatoz yavruları yiyor. Sorum şu:

Bu yosunların oluşumunu hızlandırmak için suya demir takviyesi yapsam fayda olur mu? Yoksa, karşıma cücelerin ve karideslerin yemeyeceği farklı bir alg türü mü çıkar?

Bu soruyu cevaplayacaklar arasında çekilecek kurada, bir kişe bir haftalık Uludağ tatili verilecektir. haha:

Saygılar

2. Emrah Ece

Emrah Ece

Yer:
    İSTANBUL
    İsim:
    emrah ece
    Tamer abi tanka co2 bağla co2 çıkış borusunu öyle yerleştirmelisinki co2 camı yalayıp çıkmalı aydınlatma saatini biraz artır birazda fosfat takviyesi ile (ki yapmasanda olur) bir günde camda co2 çıkışı olan yerin cizgi halinde yemyeşil olduğunu göreceksin, eee uludağa tekmi gideceğiz :F

3. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN
    Alg Olumunu Hızlandıram İçin Demir?

Tamer abi, demirin tankımızda olması gereken ideal değerler 0.1-0.2 ppm olup, bu değerler doğrultusunun üzerine çıktığımız takdirde, (Uç nokta 0.5 ppm) ip ve sac yosun oluşturur. Bu yosun türünüde, moly balığından başka bir canlı yemez. (Ben böyle biliyorum) 0.5 ppm üzerine çıkıldığı takdirde elodia'ların eriyip, bazı balık türlerinde zehirlenme olacaktır.

Haaa, ''Hangi balık türlerini zehirler?'' dersen... Ben, Uludağa gitmek istemiyorum. :F :F :F

Abi, at tanka Spriluna gitsin, birde tankta yosun patlatacaksın. pala.gif

4. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Valla Tamer abi bende de cüce vatozlar var ve bende akvaryumumda yosun oluşturmak istiyorum ama gel gör ki beceremiyorum. Tankımda saz bitkisi var ve ışıklandırma günde 15 saat. 5 tane de ghost karidesim var ancak bir türlü başaramadım. Konunun bende takipçisiyim. Akvaryumumu yosunlandırabilirsem çok memnun olacağım.

5. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Aslında akvaryuma gübre vererek yosun oluşturacağınıza, ayrı bir tankta veya büyük bir pet şişenin içine, yüzeyi düz bir kaya koyup, akvaryumumuzdan aldığımız su ile, direk güneş ışığı veya yapay bir aydınlatma ile biraz nitrat nitrattan fazla fosfat vererek veya bol proteinli yem ile koymuş olduğunuz kayayı yosunlandırıp, daha sonra akvaryumunuza dahil edebilirsiniz. ;)

Gene Uludağ'a gitmek istemiyorum :D..........

6. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Murat abi korkarım ki eninde sonunda gideceksin sen şu tatile... :D

7. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamer abi göndersede gitmeyeceğim ,Hüseyin. Kayak takımlarım yokki. :F

8. taygun

taygun Guest

Evet ya ben bu yöntemi biliyordum. Niye aklıma gelemedi ki. Bak şimdi boşu boşuna cebimden tatil parası çıkacak... montz: Tüh baa

9. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Tamer abi kayak takımıda isterim. Beni leğenle gönderme oralara. :F :F :F

10. taygun

taygun Guest

Bak ya. Ne leğen canım benim olur mu öyle şey. Sen yorulma diye sana şöyle birşey düşündüm, ama kurada kazanırsan tabii ki..

Neyse konumuza dönelim. Ciddiyet lütfen. haha:

Şimdi su azıcık fazla demir verirsek olmaz mı?

11. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Abi yukarıda yazdım demir ip ve sac yosun yapar. Elodiaların ölür. Sonra sen beni odun diye dikersin akvaryuma.... haha:

12. Muzikopat

Muzikopat

İsim:
    Hüseyin ÇELİK

Abi kayak takımları da benden olsun yaa. :D

13. taygun

taygun Guest

Anladım. O zaman bir de excel florish'i deneyeyim.

Aslında Murat dediğin en pratik çözüm yani taşı yosunlandırıp akvaryuma koymak. Ama ben doğrusunu istersen canlılarımın yiyebileceği yosunlu bir akvaryum istiyorum. Biraz doğala yakın olsun. Bu akvaryumu pırıl pırıl kaynak suyu gibi görmek istemiyorum. Bu yüzden konu üzerinde biraz ısrarcıyım. Anlam kıtlığı çektiğimi sanma sakın. :D

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Estağfurullah abi, canım.gif yosun istiyorsan boşalt gübreleri gitsin o zaman ne uğraşacaksın.Patlasın tankta yosun... kıvır:gif

15. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Yahuu Tamer abi herkes yosundan kurtulmaya çalışıyor sende alg oluşumunu hızlandırır diye başlık açmışsın. :D :F Aslında benim tropheuslara olur hee. :D Denemek lazım peki bunu alg oluşumunu yaptıktan sonra nasıl durdurcaz?

16. taygun

taygun Guest

Yaptığımızı yapmayarak ya da tam tersini yaparak kurtulacağız. haha:

17. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Tamer abi sen beni Uludağa talile yolla bende senin akvaryumunu yosuna boğayım. haha: Üstelik kayak takımı vs hiçbirşey istemiyorum onlar bende var. (Eski kayakçılardanım) 15 sene oldu yaklaşık Uludağa gitmeyeli özlemişim beaa. olma:gif

18. taygun

taygun Guest

Öncealg sonra tatil. males:

19. reis

reis

İsim:
    Olcay Aksu

Abi alg oluşumu epey zaman alır. Ozamana kadar kış geçer.Önce tatil olmazmı ? .Ş.

Sayfayı Paylaş