1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Allahım yarabbim neden bu discus bu kadar aptal!!!

Başlığı 'Discus Balıkları Forum' kategorisinde ogiler tarafından 28 Haziran 2010 başlatılmıştır.

1. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar kepçeye taktığım kadın çorabıyla dipteki discus dışkılarını toplaraken benim inanılmaz aptal discusum kadın çorabının içine dalarak kendini gebertti çorabın içine en dibine kadar girdi zar zor kurtardık şu anda aşırı korkmuş durumda ve yan yüzgeci hasar gördü çok değil ama biraz kepçeyi görünce korktu ve içine yüzdü nasıl bir mantıksa korkup içine kaçıyor çıkartmaya çalıştım tam çıkartırken yüzüp tekrar içine girdi yemin ederim bu balık bu şekilde ölürse akvaryum hobisini bırakmazsam bende kadın çorabına kaçıp öleyim.Şu an gerçekten inanılmaz sinirliyim.:motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz:Bu discusu en sonunda ya tavaya atacağım yada tuz ruhuna allahım 40 yıl bütün portal uğraşsa o balık o çaraba girmez ama balık salak olunca herşey oluyor.

2. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Çok sevimli bir balık senin discus. Kıymetini bil bence. Bir dahaki sefere diptekileri kadın çorabıyla almazsın artık. Sakin bırak torparlar inşallah.

Geçmiş olsun.

3. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Allahım ya galiba durumu iyi ama gidicide olabilir belli olmaz bir gözü gitti galiba puslu görünüyor bir kısmı acaba bu kısım iyileşir mi gözü tamamen yaralı değil ama toparlasada toparlamasada bundan sonra ne discusun yüzüne bakarım nede başka balık yüzüne yemin ettim.

4. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Arkadaşlar discusumda aşırı stres oluştu buna bağlı balığın bağışıklığı zayıflayınca kuyruk erimesi başladı arka üst ve al yüzgeçleri eridi.Ceviz yaprağını kaynatıp 30 miligram suyunu ekledim şu an erime durmuş gibi tuz ekledim ve ısıyıda arttırdım.

5. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Pelki herkesin söyleyeceği birşey olacak ama. Günde %10 - % 20 dileğinize göre su değişimi yapın ısıyı stabil tutarak tabiki herşeye çözüm. Şimdiye kadar bu akvaryumumda. Kavga sonrası ve filtre yutması haricinde hastalıktan hiçbir balığımda ölüm olmadı. Tek nedeni bu su değişimi. Zaten bitkili olduğu içinde şart o yüzden balıklarımda mutlu bende huzurluyum. Bahçe suyu kullanıyorum akvaryumumda. Ton'u 1 TL o yüzden sorunda olmuyor. Zaten o kadar su değişimininde ekonomiyi değiştireceğini sanmam.

ogiler bunu beğendi.
  6. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Oğuz Bey umarım sonunda ölüm olmaz ancak sonunda ölüm olsa dahi bu hobiden böyle kolay şekilde kopmamalısınız.Sonu kötü biterse veya siz Discus'unuz ile mutlu değilseniz balığı götürün verin akvaryumu boşaltın ve kafanızı bir süre dinleyin.Hacminize uygun bir tür belirleyin özellikleri ve gereksinimleri hakkında araştırma yaparak 2-3 hafta içinde kafanız toparlanmış şekilde yeniden dönün...

Yada Discus'u sakin bırakın ve toparlanmasını bekleyerek onunla yeniden bir başlangıç yapın.Ne olursa olsun bu kadar kolay kopmayın ;)

ogiler bunu beğendi.
  7. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Bu discuslar çok hoş balıklar ama inanılmaz korkaklar akvaryumun yanından sinek geçse korkuyorlar ve korkunca inanılmaz salakça hareketler yapıyorlar ve sinirlerim alt üst oluyor.Aptal balığı tedavi bile edemiyorum herhangi birşey görünce salak salak korkudan taklalar atıyor tüm discuslar böyle bir kere korkunca böyle aptallaşayıyorlar ve benimde içimden onu akvaryumdan çıkartmak ve kafasını ısırıp kopartmak geliyor:motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz::motz: akvaryumun suyunu temizlersem korkudan kalp krizi geçirir bu balık.:motz::motz::motz::motz:

8. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Oğuz yanlış anlama ama sana burada söylemek istediğim bazı şeyler var. Balığa o kadar hakaret ediyorsun ama dön bir bunun nededini araştır. Onu bu hale getiren sensin ve şimdide gelip burada suçu balığa atıyorsun. Bu hobiyle yakından ilgilenenler amerikan türlerine ilgi duyanlar var. Onlar ve sen bu hobiyle uğraşan ve discusı tanıyan herkes bilir discusın nasıl bir canlı olduğunu. Bunu seninde bildiğine eminim. Keşke ona göre davransaydın. Şimdi bari izin verde balık bir kendini toparlasın. Eğer bakamam diyorsan burada discusını gerçekten daha iyi ve huzurlu bakacak kişilere hediye edebilirsin. En azından sen rahat ermesen bile discusın şimdiki halinden daha rahat olacağı kesindir. Çünkü bir ortamda ne kadar stres ne kadar acelecilik olursa o kadar işler kötüleşiyor.

emmi_06 bunu beğendi.
  9. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Neden onu bu hale getiren benim anlamadım her zaman böyleydi bu balık.Ölmek üzere olan discusu kime vereyim akvaryum değiştirirse on saniye dayanmaz.

10. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    Kepçeye kadın çorabı bağlanarak dip temizliği yapılmaz. Ya bunlar için özel olarak tasarlanmış araçları kullanırsın yada dip süpürgesi kullanarak suları bir kovaya çeker kepçeye taktığın kadın çorabınıda kovanın ağzına koyar öyle çekerdin. Balığın gözüne kadar hasar verecek yüzgeçlerinde problem çıkartacak kadar sorun yaşamazdı zavallı.

11. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Sonuç olarak dıscus çok çabuk strese girebilen bir tür ve ondan nasıl bir beklenti içindesin anlayamadım.Oğuz kardeşim belki durum seni gerçekten üzmüş olabilir ama aptal ,kafasını ısırıp kopartmak gibi cümlelere gerek yok ,dıscus bana göre çok asil bir balık ve ilgi gösterilip ihtiyacı tam karşılandığında mükemmel bir görüntüye sahip oluyorlar.İyi bakılmış bir dıscus'un resmini ekliyorum

Yorumsuz

Lake Tanganyika bunu beğendi.
  12. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Ne fark eder neyle dipteki pislikleri temizlediğim?İçine niye atladı ki korktuysa kaçsın içine girmesinin ne mantığı var?Bende biliyorum kolay strese girdiklerini ama ben şnorkelle akvaryuma dalmadım yem atıyorum yemden korkuyor sanki suya girdim dayak attım ona öyle bir korkuyor ki.Balıkta bakteriyel enfeksiyon oluştu ne yapayım kormasın diye bırakayım ölsün mü?Balığa sanki işkence yapıyorum sudan çıkartıp tavaya koyuyorum gören öyle sanacak.

13. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Oğuz kardeşim bizim portalımızın en önemli özelliklerinden birisi doğruyu ve yanlışı şeffaf olarak yazmak ve ortada olan yanlışları düzeltip hobiden keyif almayı amaçlamak ama sen olumlu veya olumsuz yazılan cevaplara bu şekilde karşılık verirsen ister istemez karşındakini ve diğer üye arkadaşlarda seni nedensiz yere üzebilir.Bence bu şekilde yaklaşımlar yerine daha ılımlı olunabilir.Burda sana tavaya koydun veya balığı sudan çıkarıp dayak attığını demedi.

14. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Oğuz Bey lütfen biraz sakin olun..... :tesk:

15. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    İlginç bir konu. Konu aslında sakin balık oluşuyla biraz da onu anlamamakla alakalı gibi. Tabi bir de tek başına olan bir discus var ortada. Nasıl ki biz 400 litrelik bir akvaryuma 5 tane orta boy sarı prenses koyarız ve ertesi günlerde balıklar balık sayısının azlığından ürkek olur burada bir de tek başına olan bir balık söz konusu. Çok normal davranışlar bunlar bence.

Akvaryum içine kadın çorabıyla bir el girdiğinde tepki vermesi ve ani atakla çoraba girmesi çok olağan bence.

Discusların suları kahverengidir doğada, discus gözü nesneleri ne renk görür ? Kadın çorabı ne renkti ? :)

Bozzzok ve ogiler bunu beğendi.
  16. LostRua

LostRua

Yer:
    Konya
    İsim:
    Doğuş ARISOY
    İşte Temel Abiden yine nokta koyucu bir yazı. Hem kısa hemde öz. ;)

17. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Sanki ben discusumu öldürmeye çalışıyorum o mesajlardan sonra öyle anladı ben zaten üzüldüm balığın başına gelenden sonra konu açmıştım resimlerini görenler gördü şimdi durumu kötü ama iyiye gidiyor.Ama yine en az 1 hafta streste kalır durumuda çokta iyi değil sinirlendim bir anda kimseyi kırmak üzmek istemem.Temel Abi düşüncelerinde haklı olabilirsin burda balıktada suç aramamak lazım işe Temel Abinin yaklaştığı gibi hiç kimse yaklaşmıyor tüm forumlarda böyle hemen sen ne yaptın suya ne attın gibisinden akvarist suçlanıyor.Balık sayısı çoktu Temel Abi ama bu haylaz onlara saldırıyordu bende verdim onları ben hariç herşeyden ürkerdi şimdi bendende ürküyor zamanla yine alışır hastalığı atlatırsa kadın çorabına atlaması balık kafası işte ne kadar zeki olmalarını beklemeliyiz sonuçta içgüdüsel olabilir yaptığı bir anda oldu anlamadım birşey zaten.Temel Abi bu balık iyileşirse birine verecem bunu sonra akvaryum makvaryum sokmam eve bir daha sinirlerimi bozdu.

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  18. Warden

Warden

İsim:
    Güven Gökdere
    Bence en iyi kararı vermiş olursunuz :)

19. ogiler

ogiler

İsim:
    OĞUZ URALER
    Balık stresten çıkıyor yem almaya başladı benden çok korkmuyor artık hareketlendi yüzgeç erimesi durdu 30 ml ceviz çayı kullandım gerçekten bir mucize bu ceviz çayı.Ama şimdi hole inthe head başlamış ısı tedavisine başladım 10 ml ceviz çayı daha ekledim şu an balık tam olarak stresten çıkmadı antideprasan özellikte bir bitki kullanmayı düşünüyorum ama gerek kalmayabilir onu tekrar strese sokmaktan korktuğum için su değişimi çok az yapıyorum.Hole in the head için şimdilik ilaç kullanmayı düşünmüyorum çözüm her zaman doğadadır.

20. hasanacar

hasanacar

İsim:
    Hasan Acar
    Oğuz ne çok derdin var senin öyle: hole mole, çay, antidepresan filan :D

Sayfayı Paylaş