1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

AllaH Rızası İçin yardım Edin...

Başlığı 'Tatlı Su Hobiye Başlangıç Portalı' kategorisinde sansarim tarafından 4 Ocak 2011 başlatılmıştır.

1. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Mesela hani suyunu değiştirirken başka bir kapta iki üç gün beklettiğimiz suyu aynı akvaryumdaki ısıya getiricezya mesela ben de iki tane ısıtıcı olmadığı için akvaryumdakini iki dakkalığına söksem o kaptakine takıp ısıtsam aynı yarda ondan sonra geri akvaryuma taksam sanırım sizde öyle yapıyosunuz ?

2. Erman Pehlivan

Erman Pehlivan

Yer:
    İzmir / Torbalı
    İsim:
    Erman PEHLİVAN
    Bende iki tane ısıtıcı var. Bu yüzden benim için sorun olmuyor ancak çaydanlıkta ısıttığınız su veya güneş enerjisinden alacağınız su elektrikli şofben de olabilir, ısıyı dengelemek adına bir miktar sıcak su kullanabilirsiniz. Ancak ısıtıcı çok pahalı birşey değil. 10 - 15 TL arasında. Bence ikinci bir ısıtıcı almanızda fayda var ama, almam diyorsanız dediğim gibi yapabilirsiniz.

Ama en güzeli beklettiğiniz suyu kısım kısım çaydanlıkta ısıtmak. Kaynatmadan kısım kısım ısıtabilirsiniz.

3. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Erman abiye katılıyorum. Ama o senin tercihine bağlı.Mesela vantuzlu dereceden iki tane al.
    Avantajları;
    1. Çaydanlık vs.'de ısttığın suyla akvaryum suyunun eşitliğini ölçersin.
    2. Üretme kısmında gerekli olacak.
    3. Isıtıcıyı yerinden sökmene ve yeni ısıtıcıya gerek kalmayacak.

4. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Tamam o zaman bana gerekli olanlar şuan iki tane derece alıyorum bir ısıtıcı alıyorum su değişimleri sırasında beklettiğim suyu ocakta yavaş yavaş ısıtırım içinede ikinci aldığım dereceyi atarım aynı ısıya geldiği anda çay bardağıyla yavaş yavaş akvaryuma eklerim su değişimini anladım akvaryumun kenarını köşesini filan ölçüp en kısa zamanda size bilgi vericem

5. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Bu da resim;

YIKIKTEMO bunu beğendi.
  6. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Merhaba Berat;

Yasemin geldiğinden beri çok hızlı yol alan ve yaşına göre gördüğün gibi doğru yönlendirmeler yapan bir ablamız. Kendisine teşekkür ediyorum. İç filtre yerine şelale filtre almanı tavsiye ederim ben de. Bu sayede 'balancuk çıkaran' dediğin hava motoruna daa gerek kalmaz. Daha sağlıklı bir akvaryum kurmana yardımcı olur. Gidip balık alıp sürekli öldürmektense artık balık almayı bırakıp önce gerekli ekipmanları almak en iyisi. Ölen balıkların paraları ile çoktan almıştın, bu yüzden en tararruflu olan demekki balıktan önce gerekenleri almakmış.

Bunları aldığında kumunu ve suyunu doldurmadan sorularını sorman iyi olur. Kum olarak iri taneli alma, dere kumu olarak tabir edilen kum sana çok uygun. Göreyim seni balık ölümlerine son artık...

7. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Mesela bir bilgisayar mönitörü kadar olsa iyi olmaz mı ?

--- Ekleme; ---

İnşallah bende artık balıkları öldürmeden sağ sağlim başlarım bu işe. Yanlız temel abi anneme sordum bizim eski akvaryum ne kadar litre su alıyordu dedim. Annem 5 litre dedi ama 5 litre cok cok az değilmi ben beş litrede en fazla 2 lepistes yaşar doğru değilmiyim ?

8. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Mutlaka oku...

SAYFADA BİRKAÇ DEĞİŞİKLİK YAPTIM O YÜZDEN KONUYA TEKRAR GİRERSENİZ SEVİNİRİM....

Beratcım samimi yakalaşmak istiyorum sana. Bir süredir mesajlarla konuştuk ama en doğrusu burdan konuşmak. Sen anladığım kadarıyla 10litrelik falan istiyorsun. O zaman akvaryumcudan şunları alıyorsun;

a. 1 ısıtıcı
    b. 1 motor (10 litreye yetecek kadar güçlü şelale)
    c. akvaryuma yetecek kadar kum
    d. vantuzlu derece
    e. 10 litrelik akvaryum
    f. 4 dişi 2 erkek
    g. Kaya tuzu
    ğ. Dekor
    h. (asla bitki alma akvaryumcu hediye etse bile)

hediye ederse al ama akvaryuma koyma...

Bunların fiyat toplamları=70-80TL

Sana şunu söyleyeyim;
    1. Akvaryum malzemelerini her şeyi al ama balıkları alma.
    2. Bu siteye gel ve aynı konuya ben malzemeleri aldım de.
    3. Biz sana sırasıyla şunu yıka bunu kaynat diye anlatalım.
    4. Akvaryumu bu şekilde kurduktan 3 gün sonra balık almaya git ama önce siteye gir ve ben gidiyorum de.
    5. Böylece biz de cinsiyet ayırımı, sağlık kontrolü, büyüklük falan seçimini nasıl yapacağını anlatalım.
    6. Balıkları alınca yine gel. Ben geldim de ve akvaryumda strese girmemeleri için nasıl balık ekleyeceğini anlatalım.
    7. 2 ay balıklara bak. Bu arada olan sorunları bizimle paylaş. Akvaryumun fotoğraflarını çek.
    8. Daha sonra da üremeyi ve bunun için gerekli araçları anlatalım.

NOT: Ani bir doğum olmaması için önceden verdiğim eklentiyi de oku.

saygılar:gif Saygılar saygılar:gif

Zafer, Temel ve Olcay abilerime de ayrıca teşekkür ediyorum...

Maalesef yanlış Berat. Ben 25 litreye 10 balık dedim. 25/5=5 10/5=2

2 Balık yaşar ama sen üretmek de istiyorsun. Erkeğin saldırmasına karşı dişinin fazla olması lazım. Yani 1 erkekse 3 dişi. Eee ne yapacan erkeği 2 ye bölcen. Dişinin de birini ortadan böl. 1,5 dişi 0,5 erkek... Ancak böyle olur ama balıkları da bölemeyiz. :D :D

--- Ekleme; ---

Neyse ben 2 saat veya daha az bir süre içinde geri geleceğim...

9. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Yasemin teşekkür ederim Temel abi size teşekkür ederim ama şu anlık için 70-80 TL beni aşar. Ama dediğim gibi şuanlık için. Ya mesela ben bu şelale filtreyi kendim yapsam olmazmı diğer konularda bir çok arkadaş bu saydığınız malzemeleri kendi yapmış kola şişesinden filan mesela bende şelale motorunu öyle yapsam olmazmı?

10. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Yapmakla ŞİMDİLİK uğraşma. Para biriktir. Paran yeterli miktara ulaşınca dediğim gibi yap. Özet çıkar kendine.
    Benim tavsiye ettiğim akvaryumcu da sana çooook yardımcı olur inan bana. Beni yasemin yönlendirdi sürekli müşteriniz olacağım derse 50-60 liraya düşürür.
    Para biriktirdikten sonra haber ver ve yeni konu aç aşağıdakileri uygula hadi ben kalktım PC'den. 1 saate dönerim.

1. Akvaryum malzemelerini her şeyi al ama balıkları alma.
    2. Bu siteye gel ve aynı konuya ben malzemeleri aldım de.
    3. Biz sana sırasıyla şunu yıka bunu kaynat diye anlatalım.
    4. Akvaryumu bu şekilde kurduktan 3 gün sonra balık almaya git ama önce siteye gir ve ben gidiyorum de.
    5. Böylece biz de cinsiyet ayırımı, sağlık kontrolü, büyüklük falan seçimini nasıl yapacağını anlatalım.
    6. Balıkları alınca yine gel. Ben geldim de ve akvaryumda strese girmemeleri için nasıl balık ekleyeceğini anlatalım.
    7. 2 ay balıklara bak. Bu arada olan sorunları bizimle paylaş. Akvaryumun fotoğraflarını çek.
    8. Daha sonra da üremeyi ve bunun için gerekli araçları anlatalım.
    9. Kendine akvaryum özet defteri al ve yaşadıklarını günlük gibi yaz.

11. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Bende zaten bir motor var şelale filtre almam zorunlumu,elimdeki motorla olmazmı ?

12. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Olur ama balığın sağlığı için. İstersen onunla idare et herşeyi tamamla. Sonra onu ekle.

13. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Tamam ben ilk olarak ısıtıcı derece gibi aletleri temin etmekle başlıyorum teşekkürler herkeze inş artık balık kaybı filan olmaz sizin sayenizde. Teşekkürler

14. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Haber ver fotoğraflarını çek yolla olur mu? Bu arada yaşım 11 değil 14 yanlış kaydetmişim. :D

--- Ekleme; ---

Bi dakika... İyide şimdi olmaaaz! Parayı biriktir tüm malzemeli toptan al. Yoksa acayip pahalı olur fiyatlar... Şimdi temin etme. Bi 80 Liran olsun ondan sonra toptan al.

--- Ekleme; ---

Aceleye gerek yook!!!

15. sansarim

sansarim

İsim:
    berat üstüner
    Tamam zaten şuan kullanılmayan eşyaları evde biriktirdiğimiz bi oda var o odada akvaryumu arıyorum bi bulsam ölçüleri size vericem sizde kac balık beslenir en fazla içinde söylersiniz bana.Bazı aletleri ısıtıcı gibi aletleri annemin arkadaşıda verebilir onu bekliyorum işte bende.Sonra toptan elimde bunlar var akvaryumun boyu bu filan diye size toptan bilgi vericem

16. yasemin elif

yasemin elif

İsim:
    yasemin elif
    Tamam o zaman gelişmelerden haberdar et bizi de. :em:

Sayfayı Paylaş