1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alternatif anestezi maddesi olarak karanfil

Başlığı 'Tatlı Su Hastalık Tedavi Portalı' kategorisinde avşarbeyi tarafından 19 Ekim 2008 başlatılmıştır.

 1. avşarbeyi

  avşarbeyi

  Mesajlar:
  226
  Alternatif anestezi maddesi olarak karanfil

  Son yıllarda hobimiz adına güzel bir gelişme var.Her ne kadar şu anda istenen düzeyde olmasa da akvaristler mümkün olduğunca balıklarına kimyasal veya sentetik ilaç kullanımından mümkün olduğunca uzak durmaya, bunun yerine koruyucu ve besleyici özellikleri ile ön plana çıkan sarımsak,spiriluna,soya fasülyesi filizi gibi tamamen organik ve doğal besin maddelerini kullanmaya çalışıyorlar.Doğal olarak bu bilinçlenmenin sayesinde başka alanlarda da ihtiyaç duyulabilecek yan etkisiz alternetif doğal ürünler arayışı kendini gösteriyor.
  Benzer arayışlar kendini anestezik maddeler üzerinde de kendini göstermeye başladı.Bu yüzden karşımıza ilk çıkan ürün:Karanfil yağı

  Karanfil yağının insan sağlığında güvenli olmasına dair bilgiler güvenli olarak işaretlense de balıklar üzerindeki anestezik etkisi hakkında sınırlı bilgilere sahibiz.Bu yüzden söz konusu madde hakkında onaylanmış ve tescilli bilimsel bilgiler henüz biz hobicilere kadar ulaşmadı.Fakat dünyada kullanıldığı kadar kullanım çeşitleri de günümüz bilgi deposuna yani nete yansımakta.Netten edindiğim bilgiler kadarıyla yeni Zelanda ve Avusturalya’da onaylanan bu madde çevreye de zarar vermediği için 100mg/lt olarak balıkları doğal ortamında yakalamak için kullanılıyor.

  Eugenia caryophylatta bitkisinin gövde, yaprak ve tomurcuklarından damıtma yoluyla elde edilen karanfil yağı suda çözülmez.Bu yüzden alkol ve ya eter gibi çözücü maddelerle kullanılır.
  [​IMG]

  Görünüm itibariyle açık ve soluk sarı rengindedir.acı bir tadı vardır.Havayla temas ettiğinde kahverengiye dönüşür.Marketlerde ve aktarlarda karanfil suyu ve yağı olarak şişelerde satılmaktadır.

  Bilimsel çalışmalarla içeriğinde tespit edilen maddeler ise şunlardır:
  %85-95 eugenol
  %5-15 isoeugenol
  methyleugenol

  Bu maddeler balığa oral yoldan yani ağızdan verildiği zaman merkezi sinir sistemi üzerinde etkili olur ve balığın geçici olarak anestezik sürece girmesini sağlar.Bu süreçte solunun yavaşladığı için diğer vücut fonsiyonlarıda asgari düzeye iner.Bu süreç diğer maddelerin anestezik etkisiyle karşılaştırıldığı zaman hızlı ve etkin tesirinin uzun sürmesi ve vücuttan 24 saatte(Bu süre balık türüne ve yapısına göre değişir) idrarla herhangi bir olumsuz etki bırakmadan atılması ile önemli bir avantajı elinde bulundurur.

  Not:
  İhtiyolojist tavsiyesi olmadan balıklarınız üzerinde kullanmanızı kensinlikle tavsiye etmem. Aksi halde oluşabilecek zarardan sitemiz sorumlu değilidir. :hayir: :uyari:

  Yazının her hakkı sitemize aittir. :sopa:

  Bu bilgiler netten derlediğim bilgilerin ve birikimlerin ürünüdür.İçerisinde bulunabilecek eksiklerin telafi edilmesini , varsa yanlışlıkların düzeltilmesini üstatlarımdan rica ederim.. :cekingen:

  Saygılarımla...

  Ali AKTÜRK
   

Sayfayı Paylaş