1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Alvaryum soğutucu fan projesi

Başlığı 'Kendin Yap Genel Portal' kategorisinde musty.skr tarafından 21 Nisan 2017 başlatılmıştır.

1. musty.skr

musty.skr

İsim:
    mustafa
    Merhabalar,
    Yaz gelmeden soğutucu fanımı hazır etmek istedim ve dün startı verdim.
    Elimde arızalı server den söktüğüm 6 adet 5v lık mini pervaneler vardı, aluminyum bir levhaya vidalı, gereksiz yerlerini kestim kullanılabilir hale getirdim, pleksi yada yine aluminyum levhalarla kenarlarını giydirmeyi düşünüyorum ve cama tutturabilmek içinde bir ayak vs. yapacağım. (Nasıl yapacağıma daha karar veremedim)
    [​IMG][​IMG]
    Fanlar hoşuma gitti değerlendirmek istedim, hatrı sayılır şekilde hava üflüyor.
    Dün akşam pervaneleri birbirine paralel bağladım, 6x 5v lık pervaneler toplamda 30v enerjiye ihtiyaç duyuyor, istediği gücü çekerse baya sesli ve güçlü rüzgar yapıyor.(bence bu kadarı projeme fazla)
    Pervaneleri termostata bağlamak istiyorum, termostat da çalışma gerilimi 12v hem pervanenin fazla sesi hemde termostata uyumlu hale getirebilmek adına.
    Üfleme gücü biraz düşecek ama olsun test etmek istedim ve fanları bu akşam paralel değil seri bağlantı yaparak 3er li olarak 2 gruba ayırdım bu şekilde 15v enerji yeter diye tahmin ediyorum ama ben 12v 2amperlik bir trafoyla denedim yeterince hava üflüyor 3amperlik takarsam daha iyi üfleyecektir test edeceğim. Bu güçte bile akvaryumu 2-3 derece soğutur diye tahmin ediyorum.
    Bugün yaptığım seri bağlantıyı çizimle anlatmaya çalıştım. (Daha termostat takıp denemedim direk güç kaynağıyla test ettim)
    İlerleme kaydettikçe güncelleme yapmaya çalışırım.
    Umarım yararlı olmuştur ‍♂️

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

Düzenleme: 21 Nisan 2017
    H.Kaya.Gemlik., Rokujou ve gogol bunu beğendi.
  2. Rokujou

Rokujou

İsim:
    Çağrı
    Eline saglik usta :)

Tapatalk kullanarak iPhone aracılığıyla gönderildi

musty.skr bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş