1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
  Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amano karides ölmemiş!

Başlığı 'Karides ve Salyangoz Forumu' kategorisinde murer tarafından 5 Kasım 2009 başlatılmıştır.

 1. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Arkadaşlar merhaba.

  Bu gün 8 adet Amano karides aldım.Saat 18:00 civarlarında eve geldim banyo lavobosunda karidesleri suyundan kepçeye döker dökmez,hepsi kepçeden yürüyerek dışarı çıkıp lavabonun içine atladılar, :F bende panik tabi, 7 tanesini kurtardık ama bir tanesi lavabonun deliğinden içeri kaçtı.Öbürlerini tanka bıraktıktan sonra hemen kolları sıvayıp lavabonun altını söktüm, gideri dağıttım altına bir kova üsten su akıttım karides yok.dedim gitti heralde kanalizasyona umudu kesip,lavaboyu geri toparlayıp geldim tankın karşısına.Saat 19:30 kızım okuldan geldi ellerini bir güzel sabunlamış, aradan 10 dakika sonra ben ellerimi yıkamak için lavaboya gittiğimde birde ne göreyim, lavabonun deliğinde köpük ve içinde,bizim kereta dolaşıyor hemen suyun altına tutup duruladıktan sonra tanka attım.Sanki hiç bir şey olmamış gibi yosun yiyiyor halinden memnun. :heyo: Şerefsiz bize haybeden lavaboya komple bakım yaptırdı.

  Simdi sizlere soruyorum arkadaşlar; bunlar su dışında nekadar kalıyorlar, birde sabun bir şey yapmıyor sanırım bunlara.

  Saygılar................
   
 2. YIKIKTEMO

  YIKIKTEMO

  Mesajlar:
  30.771
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Temel Sert
  Amano karides ölmemiş!

  Sabun birşey yapar mı bilemem veya su dışında ne kadar dururlar onu da bilemem ama ben çok iyi bilirim ki bir canlı yaşamak için mücadele veriyorsa ve hobiciye hastalığı vs döneminde yem alarak yardım ediyorsa o canlı yaşar. O canlı yaşar ve aileden olur. Tabi karides 30 cm cıvarındaki balıkla aynı duyguyu verir mi onu da bilemem. saat:gif

  Canlının yaşamasına sevindim.
   
 3. turqer

  turqer

  Mesajlar:
  1.088
  İsim:
  Türker Sezgin
  Amano karides ölmemiş!

  Sabunun etkisi hakkında fikrim yok ama bildiğim kadarıyla karideslerin ölmesi kurumalarıyla muhtemeldir. Üzerleri ıslak olduğu sürece yaşarlar. Lavaboda da kuruyamadıkları için hayatta kalmıştır karidesiniz.

  Saygılar.
   
 4. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Amano karides ölmemiş!

  +1 nem olduğu sürece hayatta kalabiliyorlar.. En az 8 saat diyebilirim.. Çünki poşetle bitki verdiğim bir abiye poşet içinde karideste gitmiş ve bitkilere yapışık durmuş.. İşe geldiğimde vermiştim eve gittiğinde bitkileri dikerken görmüş.. 8 saatide geçmiş demekki şimdi düşündümde.. Canlı ve sağlıklı bir şekilde.. Sizin amano'ya sevindim açıkçası iyi savaşmış.. :)
   
 5. Muzikopat

  Muzikopat

  Mesajlar:
  2.629
  İsim:
  Hüseyin ÇELİK
  Amano karides ölmemiş!

  Karides besleyen arkadaşlarımız zaten fikirlerini söylemişler. Ufaklık için sevindim :)
   
 6. taygun

  taygun Guest

  Amano karides ölmemiş!

  Volkan'ın nem konusunda söylediği hususa ben de katılıyorum. İllaki su içinde olmaları gerekmiyor. Ama ben yinede alacağım karidesin su dolu poşet içinde paketlenmesini isterim. Bazı arkadaşlar hatırlar. Benim 10-12 cm'lik bir kırmızı kerevetim var. Avatarda ki resim onun atılmış kabuğudur. Bu kereviti Beşiktaş'tan eve getirirken akvaryumcu torbanın içine neredeyse hiç su koymadı. Bir şey olmaz dedi. Güvendiği bir akvaryumcu olduğu için de ititraz etmedim. Üstelik ben de çok tanımıyordum canlıyı. Sonuçta eve sağ salim geldi. Niçin anlatıyorum bunları sanırım Murat Bey'in karidesi gibi kabuklu canlıların sert yapıları balıkların pullu yapılarından farklı. Bunun bir istisnası vatozlar olabilir. Vatozların susuz uzunca bir süre yaşabildiklerini duymuştum.


  Sonuçta Murat Bey gerçekten şanslısınız. Karides hem lavabonun içine girsin hem oradaki pis ortamda kalsın hem sabuna maruz kalsın hem de yaşasın. Ne diyeyim? Maaşallah.

  Not: Kullandığım klavyenin virgül tuşu çalışmadığı için eksik imlama vardır. Anlayışlınız için teşekkürler

  Saygılar
   
 7. volkantr34

  volkantr34

  Mesajlar:
  3.342
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Volkan
  Amano karides ölmemiş!

  Karidesi çok severim ederim ama hayattada elime alamam öylede bir durumum var. :D Bitkiden kütükten çok sıçrayan karidesim oldu ama alana kadarda canım çıktı.. yok abi elleyemiyorum o mereti çak:gif
   
 8. murer

  murer Kıdemli Üye

  Mesajlar:
  4.174
  Yer:
  İstanbul
  İsim:
  Murat ERCAN
  Amano karides ölmemiş!

  Al bendende okadar,Volkan bey. :)

  Baktım kepçedenden dışarı çıktıp atladılr elimi süremedim ama, lavabonun deliğine gittiklerinde eyvah hepsi gidiyor dedim kepçeye alana kadar öldüm öldüm dirildim. :D

  Enteresan olan sabundan etkilenmemesi.Kurban olduğum Allah öldürmüyor işte.....

  Saygılar............
   

Sayfayı Paylaş