1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amatör Akvaryum Balık Üretimhanesi

Başlığı 'Deniz Akvaryumu Üretim Forumu' kategorisinde Montimahir tarafından 7 Ocak 2013 başlatılmıştır.

1. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Herkese merhaba,

Sağlığınız yerinde olsun, başka da hiçbir şeyin moralinizi bozmasına izin vermeyin diyerek konuya giriyorum.

Akvaryum hobisinde herşey bir yana, canlılarınızın gelişip büyümelerini, hatta üremelerini görmek, işin en heyecanlı ve ilginç kısmıdır. Palyaço türleri başta olmak üzere; kardinal, goby, dottyback, mandarin türü balıkların ve karideslerin evlerimizde kolayca yumurtlayıp üreme davranışları göstermeleri sayesinde, hobiciler evlerinde ufak çapta üretim denemelerinde bulunarak, tuzlu su hobisinin belki de en fazla bakım ve sabır isteyen kısmını tecrübe etmek fırsatını bulabilmektedir.

Bu balık odasının hikayesi de öncelikle yukarıdaki anafikirden yola çıkarak başlamıştır. Öncelikle ufak çapta üretim denemeleri, sonrasında özellikle "tasarım palyaço" konusunun ilgimi çekmesi ve bu genetik deformasyonların suni ortamda ve değişen şartlara göre gözlemlenmesi hedeflenmektedir. Eğer su ürünleri okusaydım, sadece bitirme tezi olarak değil, akademik kariyerim boyunca bu konu üzerinde çalışabilirdim desem yalan olmaz. Bu yüzden anaç seçimlerinde direkt "tasarım" palyaçoya yönelmedim, olası WC (vahşi yakalanmış) türler ile bu "tasarım"'lara ulaşmaya ve kayıt altına almaya çalışacağım.

Tabiki en başında işin "olası" ticari boyutunu da düşündüm, hala da yavru satışları ile bu odanın yıllık masraflarının "kabaca" çıkarılabileceği ümidini taşıyorum. Şaka bir yana bu işi ikinci bir meslek edinip, ofisin tüm giderlerini bu yolla karşılayabilirim diye de düşünmedim değil, fakat gerek çalışma ve hayatın meşguliyeti, gerekse bu işin çok fazla ilgi alaka istemesi, zamanla beni bu düşünceden vazgeçirdi.

Bu işi layığı ile yapmak istiyorsanız, tası tarağı toplayıp, herşeyi arkada bırakıp, deniz kıyısına yakın bir yerde bir depoda çalışmalarınıza başlayabilirsiniz. Fakat hobici çapında, kısıtlı imkanlar ile bu işten çok kar,(hatta hiç) beklemeyin, onun yerine bu süreçte edineceğiniz bilgi ve tecrübenin tadını çıkartmaya bakın.

Her ne kadar bu kadar masraf ve emeğin karşılığı beklense de, sonuçta bu "sadece bir hobi". Zevk alınmadığı veya yük olmaya başladığı yerde malesef anlamını yitiriyor. Ben az sayıdaki yavrularıma bile bakarım büyütürüm, canlılarıma her halükarda değer veririm, sabırlı biriyim diyorsanız üretime rahatlıkla devam edebilirsiniz, aksi halde bu yolda karşılacağınız engeller ve kazalar hayli fazla olacaktır, moralinizi her seferinde yüksek tutmanız gerekmekte.

Proje herhangi bir nedenle (sağlk, taşınma vs.)sonlandırılırsa bile, bu işe "gerçekten hevesli" "genç" arkadaşlara kaynak olması ve Türk forumlarındaki bu tutukluğun artık giderilmesi dileklerimle.

13.Şubat.2012'de Sn.Mert Parlak arkadaşım ile birlikte yola çıktık, Sn.Gökhan Günay arkadaşımın da destekleri ile oda hazırlandı, kendilerine buradan tekrar teşekkürler. Setler "modüler" olarak tasarlandı, sehpalar ve tanklar 40cm. lik ölçü baz alınarak yapıldı, sadece kapasitelere göre yükseklikleri değiştirildi. Bağımsız üniteler istenildiğinde eklenip çıkartılabiliyor. İki kademeli sehpaların alt katlarına larva tankları gelecek şekilde düşünüldü.

Normal anaç tankları; 40x40x40, büyük palyaço tankı; eski resif tankımdan modifiye edildi 120x40x40, Larva tankları; 40x40x25, Rotifer/artemia tankları;40x30x20 şeklinde hazırlandı. Büyüme tankları da eski sump'ımın ikiye ayrılması ile yapıldı.

8.Mart.2012 gibi hazırlıklar ve yerleşmeler bitti...

Üretimin ilk safhasını yem ve plankton üretimi oluşturuyor, bu nedenle balıklardan önce bu konuda yoğunlaşmak gerekiyor. Hemen plankton ve canlı yem çalışmalarına başladık, bu arada eski resifimden Ocellaris'lerimi anaç tanklarına aktardık(8.Nisan.2012-ilk yumurta 6.Ocak.2013)

ve şimdiki hali,

Araştırmalar hem yurtdışı forumlarından hem de getirilen kitaplardan yapılıyor, şimdiye kadar forumda paylaştığım bilgiler, şimdiye kadar çıkarttığım notlardandır.

İşin tecrübe ve uygulama kısmı mutlaka farklı oluyor, Amerika'yı yeniden keşfe gerek duymadığım için şimdiye kadarki başarılı yöntemler ve literatür bana fazlası ile yardımcı oldu diyebilirim. Yeni keşiflere de zamanım ve imkanım el verdiğince açığım.

Şu anda 4 tür palyaço ve iki farklı tür karides ile hobiye (aileme göre zarar ziyana) devam ediyorum :)

Özellikle siyah silindir tuz kovalarınızı ve boş cam/pet şişelerinizi atmayın, o kadar işe yarıyorlar ki anlatamam :)

İstenirse detayları aktarmaya devam edeceğim, sorulara açığım, saygılar, selamlar.

zipkinteam, samurai, ogeday_ylz ve diğer 20 kişi bunu beğendi.
  2. cimlikaya

cimlikaya

Yer:
    İST.
    İsim:
    Teoman Çimlikaya
    Türkiyede ilk defa amatörde olsa üretimhanesini açan ,gizlisi saklısı olmayan yaptığını saklamayan bir arkadaşımızın aramızda olası ve bildiklerini bizlerle paylaşmasının mutluluğunuzu yaşattığınız için teşekkürler.

TencoMelih, Alparslan, barbs ve diğer 3 kişi bunu beğendi.
  3. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    İlk yumurtada Temel abi'ye sözüm vardı ;) saklanacak, mezara gidecek bir bilgi ve zorluk yok.

Bu arada bu tanıtımı, Bursa'da "devasa tropik tuzlu su üretim tesisi" projesini geliştirecek olan Tolga abi'ye ithaf ediyorum :)

harfuzmani bunu beğendi.
  4. Ateş Billur

Ateş Billur

İsim:
    Ateş Billur
    Tebrikler ve başarılar..

Montimahir bunu beğendi.
  5. harfuzmani

harfuzmani

Yer:
    Bursa
    Hesap makinesi aldın mı Hocamtemo25

Hobi denen şeyin ne olduğunu öğreten nadir adamlardan olduğun aşikar,umarım herşey gönlüne göre olur
    Teşekkürler...:okey:

Montimahir bunu beğendi.
  6. ogurcay

ogurcay

Yer:
    Kadıköy/İSTANBUL
    İsim:
    Ozan Gürçay
    Harikasınız ne diyeyim canı gönülden tebrikler...Sizin gibi arkadaşlar bu hobinin önünü açacaklardır....Başarılar dilerim

Montimahir bunu beğendi.
  7. Kızıldeniz Akvaryum

Kızıldeniz Akvaryum

Yer:
    MANİSA
    İsim:
    ilyas özden
    Canı gönülden tebrik ediyorum..
    Çok iyi bir tanıtım olmuş, umarım emeklerinizin karşılığını sonuna kadar alırsınız..

Montimahir bunu beğendi.
  8. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Temennileriniz için teşekkürler gidebildiği yere kadar birşeyler olur umarım.

Hakan bu işler hesap makinesiz olmaz hocam, hahahah :D:D

harfuzmani bunu beğendi.
  9. Okurt

Okurt

İsim:
    Özdemir Kurtman
    Sen teşekkür etme hocam biz sana teşekkür edelim. Bu kadar emek, bilgi, yatırım hepsi amatör bir ruh ve arzu ama profesyonel yaklaşım ile yapılıyor ve paylaşılıyor, gani gani teşekkürler

Montimahir bunu beğendi.
  10. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ
    Teoman abi gereken herşeyi net şekilde yazmış.Mahir hocam harikasınız elinize ,emeğinize sağlık.İnşallah bu verdiğiniz emeğin karşılığını fazlası ile alırsınız.

Montimahir bunu beğendi.
  11. Vallahi fotoğraflar her şeyi açıklıyor aslında, emeğinizin ne boyutlarda olduğunu.. İnşallah karşılığını istediğiniz gibi alırsınız Mahir bey. Bu arada forumda üretim rüzgarları esiyor, bizim gibi hobiciler için bir indirim politikası düşünüyomusunuz. :)

12. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Muratım herşey gönlünce olsun

13. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Üretim konuları için geç bile kalındı, politikayı sevmem çünkü beceremem :)

14. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Mert burada senin hakkın, emeğin çok, bir yere kaybolma :)

15. Abi bakma ya o lafı öyle söyledim :) Kampanya diyelim. :cool: Yanlız şöyle bir profil oluşmasın illa bişey koparmaya çalışıyomuşum gibi. :D İşin esprisindeyim. Başarılar dilerim. ;)

Montimahir bunu beğendi.
  16. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert
    Gerçek anlamda bir arzu görüntüsü var fotoğraflarda. Amatör veya değil, zaten bu kimsenin de umrunda değil, önemli olan eldeki imkanlar dahilinde emek vermektir, bunu paylaşmaktır. Oluru veya olmazı da ayrı bir konudur ve gönül sadece bunların karşılığının alınmasını diler. Ellerine sağlık, maddiyat, yer işgali, heves hepsi var tebrik ederim. Değerli bir konu olmuş ve izninle sabit konular arasına alalım.

Gizli saklı kısmında aynı düşündüğümüzü zaten aşağı yukarı tahmin ediyordum. Bizler daha bugün paylaşılan kapalı sistem üretimi balık türleri konusuna bakarken orada bunları yapanlara helal olsun dedik ve bizim ne kadar gerilerde olduğumuzun altını çizdik. Biz şu anda okuyoruz, araştırıyoruz ve öğreniyoruz. Böyle bir durumda kim neyi gizleyecek ifadesi ile ülkenin konumunu yan yana koyunca neden sadece kendisinin bildiğini sadece sananlar var olduğunu daha net anlıyoruz. Kapalı sistemlerde onca türü üretenlerin saklamadığı noktada daha iki kıçı kırık percula balığını istediğin gibi ithal edilemediği ülkede olanların gizlediğine mi tamah olacak. ;)

Bozzzok, uozgul, cirol ve diğer 1 kişi bunu beğendiniz.
  17. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Anladım ;) tarlalar ekin verirse, ürünleri sadece işletmelere toptan vermeyi düşünmüştüm, doğrusu da o olur bence.

18. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Faydamız olursa neden olmasın, uzun süren, bol anlatımlı bir konu olmasını diliyorum ben de, başarılı olursak iğneleriz.

19. mertparlak

mertparlak

İsim:
    mertparlak
    Bir faydam olduysa ne mutlu.

Muratım sen olmasını istedin oldu. Ne diyorduk para kazanmak istiyorsan mercan kültürüne ağırlık ver hobi yapmak istiyorsan balık ürütimine ağırlık ver sen hobiyi sectin .

Ben buralardayım bildiğim gördüğüm aldığım getirdiğim herşeyi seninle paylaşırım. Büyük ihtimalle kıcı kırık percula üretme cabalarıma son vereceğim

Tekrardan Mercan ağırlıklı bir sistem düşünüyorum Ferdiye 3 Adet Tank Siparişi verdim

zipkinteam ve Montimahir bunu beğendi.
  20. Montimahir

Montimahir

Yer:
    Bursa
    Hesap makinesi ile hesapladın mı herşeyi :) Balığı bırakma bence çünkü tecrübe eksiği var onu tamamlamamız lazım.

Sayfayı Paylaş