1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amatörce Bitkili akvaryum

Başlığı 'Tatlı Su Akvaryum Tanıtım Portalı' kategorisinde HayrettinKonya tarafından 13 Şubat 2012 başlatılmıştır.

1. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ
    Amatörce bitkili akvaryum oluşturma işimi bitirip sonunda portala resim eklemyi ögrendim ve hemen akvaryum resimlerini paylaşmak istedim. Bitkiler için mayalı CO2 hazırladım 2-3 hafta problem çıkmadı bitkiler gayet güzel gelişti, ancak yeni hazırladıgım CO2 nin ayarını tutturamayınca balıklar sizlere ömür şu an akvaryumda 2 dişi, 1 erkek aymoli, 3 dişi 1 erkek balon plati, 3 vatoz 3 çöpça var. Yavru akvaryumunda ise 30 kadar lepistes yavrusu ve 8 kiraz karides mevcut.

Haftada %20 su degişimi yapıyorum. Balıklara arada bir su presi veriyorum. Kum magduruyum, burada dogru dürüst kum yok elimdeki kum ile idare etmeye çalışıyorum. Aydınlatma olarak kapaga florasan sıgmadıgı için iki adet 15W lık 6400K lik tasarruflu ampül taktım 12-13 saat aydınlatma yapıyorum yeterli olurmu bilmiyorum.

Tavsiyelerinizi ve yorumlarınızı bekliyorum.

biraz bitki ekledim

yeni gelecek olan bitkilere yer açtım

yeni bitkiler eklendi

bu bitkinin adını bimiyorum

su mercimekleri

ilk lepistes yavrularını alınca yavrular için küçük bir tank hazırladım

yavrular hallerinden gayet memnun gözüküyor

2. GKARE

GKARE

İsim:
    Gürel Göçer
    Cevap: Amatörce Bitkili akvaryum

Ellerinize sağlık. Büyük tankda iç filtrede modifikasyon var. Neden yaptınız belki DIY bölümünde anlatmak istersiniz.

3. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

CO2 nin girişini bu kısımdan vererek CO2 nin suda daha iyi salınım yapması sagladım, faydasıda oldu, ancak ikinci CO2 karışımını tutturamayınca birçok balıgım öldü, moralıim bozuldu ben de bu bölümü iptal ettim. önümüzdeki günlerde daha degişik bir DIY iç filitre düşünüyorum, tamamlayınca portalda paylaşacagım

4. YIKIKTEMO

YIKIKTEMO

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Temel Sert

Gayet güzel olmuş tebrikler. CO2 konusu önemli bir konu. Greğinden fazlası Ph değerini aşağı düşürür ve balıklar bunu kaldıramaz. Bitki yoğunluğuyla orantılı olarak vermek gerek. Filtre konusunda ise kararın yerinde bir karar. DIY filtre bölümünde birçok öernek var. Karar verilirse güzel bir şey çıkar ortaya.

5. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Tavsiyeniz için teşekkürler Temel bey, uzun süredir, portakı takip ediyorum. DIY bölümünde gerçektende insanın aklına gelmeyecek projeler var. Ben de bu projelerden esinlenerek degişik bir iç filitre veya dış filitre yapacagım.

Ayrıca bir kaç DIY şelale yaptım bunları hanği bölümde yayınlasam uygun olur acaba

6. M.Efe.Ceylan

M.Efe.Ceylan

İsim:
    mert efe ceylan

Pardon ben de Tropikal balık besliyorum. Fakat iyi bitki temin edicek ve bu bitkilerin co2 veya gübreleri gibi malzemeleri teymin edicek yer bulamadım. Geçen yeni bitki aldım hızlıda büyüdü genişledi fakat balık sayısı artınca çöpçüler balıklar yedi. Bitkiler için besin takviyesi ve bitki teymin edicek iyi bir yer tavsiye edebilicek varmı ankara ve çevresi iller dahil rica ederim..

7. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Tunalı hilmi caddesi aynalı çarşı no 89/37(alt kat) da Bitkikolik diye bir esnaf arkadaş var.Gayet güzel bitkiler ve başka akvaryum malzemeleri satmakta.Ben Antalya ve Manavgata bu arkadaştan çok malzeme alıp getirttim dostlarım için.Şimdiye kadar bizleri hiç üzmedi.Bir gidip bakmanda fayda var.Ya da istersen bir telefonda görüş.İnternet sitesi üzerinden de satış yapıyor.Orada bir çok çeşit bitki bulacaksın.Ben de yeni tankım için bir kaç anubias sipariş vereceğim ona.

8. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

bitkileri balıklar yiyorsa balıkların cisinde sıkıntı olabilir. Balık olarak ne besliyorsun

9. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Tropheus gibi balıkların yiyemeyeceği sertlikte yaprakları olan bitkiler tercih edilebilir bu durumda.Mesela "Anubias Congensis,Anubias Coffefolia,Anubias Barteri,Anubias Lanceolata,Anubias Barteri Broad Leaf..." gibi.

10. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Bana bitkilerin bir kısmını portal üyelerinden Toprak akalın isimli kardeşim gönderdi. Bildigim kadarıyla 15 yaşında ancak yaşından çook olgun bir insan. Toprak kardeşime hiç tanımadıgı bir kişiye kışın ortasında hiç bir ücret talep etmeden bitki gönderdiği için çooooook teşekkür ederim. toka:gif

11. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Sevgili Hayrettin Bey,bu portalda bu tarz insanlar o kadar çok ki şaşırırsınız.15 inden 50 sine kadar her yaştan yardımsever,bir aile gibi hareket eden arkadaşların oluşturduğu bir ortamdayız.Kendimizi şanslı diye nitelendirmemiz gerek.

12. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

daha yardım alacağımız ve de yardım edeceğimiz çook arkadaş var desene

13. Snowblind

Snowblind

Yer:
    Manavgat

Kesinlikle.Öğrendiklerimizi alıp gitmek olmaz.Biz de bizden sonra gelenlere yardımcı olup yol göstereceğiz inşallah :)

14. murer

murer Kıdemli Üye

Yer:
    İstanbul
    İsim:
    Murat ERCAN

Ellerinize, emeğinize sağlık Hayrettin Bey.

Bitkilinin ilk evreleri görüntü olarak insana haz vermesede, bir kaç hafta içinde ortaya bambaşka bir görüntü çıkıyor.

Size tavsiyem, bitkileri aynı türde gruplar halinde dikip kafanıza göre peysaj yapmanız, hızlı büyüyen bitkiler olduğundan dolayı, kısa bir süre sonra içiçe geçerek görüntü kötüleşmesine sebep olacaklardır. Bitkiyi bir bölgeye dikerek bekleyin, bırakın orada kök salsın, 1-2 budamadan sonra göze daha hoş gelmeye başlayacaktır.

Yapmış olduğunuz vortex iyi iş görmüş ki balıkları kaybetmişiniz, sanırım maya ve şekeri ayarlayamadınız. Küçük akvaryumlarda Co2'yi dengede tutmak oldukça zordur. Bitkilerin istediği besinleride dışarıdan eklediğimiz gübreler ile desteklediğimizde, bitkilerin Co2 kullanımı daha ve yerinde olacaktır.Tankınızda bulunan bitkiler, gereksimleri az olup Co2 kullanımı yerine sıvı karbon olan Seachem Flourish Ecxel kullanımı sizin açınızdan daha yerinde karar olur.

15. HayrettinKonya

HayrettinKonya

İsim:
    HAYRETTİN GÜLMEZ

Murat bey bu tank benim ilk bitkili akvaryumum, peysaj konusunda pek acelem yok, önce bitkelerin gelişimlerini gözlemleyip neyi doğru yapıp neyi yanlış yaptığımı görerek tecrübe kazanmam lazım, biraz tecrübeden sonra önce kumu değiştirmeyi daha sonra değişik bitkileri denemek istiyorum.

Sayfayı Paylaş