1. Hoş geldiniz, Akvaryum Portalı ailesine katılım için kendinizi hazır hissediyorsanız üye olun.
    Yardım sayfasından forum kullanım desteği alın.

Amerikan Türlerini Tanıtalım ve tecrübeler

Başlığı 'Amerikan ve Piranha Balıkları' kategorisinde kaan07 tarafından 24 Kasım 2009 başlatılmıştır.

1. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Burda amerikan balığı besleyen arkadaşlarımın tecrübeleri gözlemleri paylaşması çok iyi olur.yeni üye olmuş yeni başlamış arkadaşlar için güzel bir konu olur.İlk mesaj hakkını size bırakıyorum.
    saygılar:gif

2. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Latince Adı: Aequidens sp. Goldsaum

Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika'nın yerel nehirleri.

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul

Davranış Biçimi: Orta derecede agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Orta

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler nisbeten daha büyük boydadır ve renkleri daha parlaktır. Erişkin boya geldiklerinde kafa yaparlar. Dişilere oranla daha ihtişamlı üst ve alt yüzgeçleri vardır. Bu ayrımları yavru balıklarda yapmak çok zordur.

Üreme: Düz bir kayanın üzerine 400'e kadar yumurta bırakırlar. Yavrularını korurlar.

Sıcaklık: 20-24°C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 20 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 250lt

Su Sertliği: Orta

pH: 6.5 - 7.5

Zorluk Seviyesi: 1

Büyük akvaryumlarda bakıldığı taktirde rahat beslenebilecek sorunsuz bir balıktır. Küçük akvaryumlarda dar bölgede agresfilikleri artacaktır. Bazı yerlerde Blue Akara olarak pazarlanmaktadırlar, ancak Blue Akara daha farklı bir türdür. Yutabileceği boydaki balıklar için tehlikelidir,. Karma akvaryumlarda tek olarak bakılabilir; fakat burada dikkat edilmesi gereken yanındaki diğer türlerin boyutları ve akvaryum hacmidir. Bu balık hakkındaki şikayetler akvaryum hacmi genişletildiği zaman genelde sonlanır. Kendi türlerine karşı oldukça agresifdir. Diğer türlerle karşı, yem yeme zamanı dışında pek saldırganlık göstermez. Yem yerken isminin hakkını verir.

Buda Çiftleşme videosu :)
    İzlesene.com : Video - green terör çifti

3. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ
    Amerikan Tecrübelerimizi Paylaşalım

Teşekkürler Yavuz. saygılar:gif

4. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Rica ederim Kaan, yardım edebildiysem ne mutlu bana :)

5. safak

safak

ASTRONOT BALIĞI (astronotus ocellatus).

Astronot balıkları cana yakın ve çok zeki olan balıklardır. Gerçekten bir kere bakılınca bağımlılık yaratan müthiş bir balıktır. Astronotlar dünya genelinde (Oscar fish) diye bilinirler. Çok büyük 35 - 40 cm kadar boylara ulaşırlar. İnsana son derecede alışırlar ve sahibinin elinden ister suda isterse havaya zıplayıp elinden yem yerler. Çok küçük alındıklarında ise sizi artık anası gibi görüp size son derecede bağlanırlar. Gerçekten kedi, köpek hatta insan gibi evin bir üyesi oluyorlar.

Latince isimi: Astronotus ocellatus

Su ısısı: 26-28 c (en ideali 26 c’dir)

Habiatı: Güney Amerika

En çok büyüdüğü boy: 30-40 cm

Litre hesabı: Astronotlar gerçekten çok büyük boylara gelebilen ve akvaryumu çok kirleten balıklar olduğu için tek balık için en az 120 litre ama ideal olarak 250 litre tercih ederim.

Beslenmesi: Etçil

Davranış biçimi: Orta derecede agrasif

Astronotlar yemlerini çok dağınık yerler bu yüzden akvaryumu ister yem yiyişi ister dışkı olarak çok kirletirler. Bu yüzden bulundukları tankta çok iyi ve güçlü filtre ve havalandırma sistemi olması gerekir.
    Astronotlar agrasif ve büyük cüsseli balıklar oldukları için kendinden başka türlerle pek anlaşamazlar. Astronotların yanında bakılmaya en müsait balıklar kendisi gibi sert ve cüsseli paku,arovana,green terror gibi balıklar bakılabilir.

6. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Şafak kardeşim Astronot balıkları ek olarak yavru alması zor bir türdür.Büyük boyda iken yanına sonradan konular kendi cinsinden bir balığa aşırı agresif olabiliyor ve bazen sonu ölümle bitebiliyor.

7. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Paylaşım için teşekkürler Şafak abi :)

8. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Yavru almak bildiğiniz kadarı ile malavi kadar kolaydır saygılar:gif

9. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Kaan kardeşim;Her tür iyi bakılıp uygun tank,su değerli oluşturulduğu sürece haklısın genel olarak düşünmek lazım.Ben aldım oluyor düşüncesine karşıyım.Bunu bir örnek olarak Oskar (Astronot) eğer düzenli yavru almak istiyorsanız su değişimlerine dikkat etmeniz gerekmektedir.Tür olarak sık su değişimine ihtayac duyarlar.Oskar türünde dikkat edilmesi gereken bir başka detay ise sudaki tuz miktarını belirli bir seviyede tutmak en önemli kurallardan biridir.Son olarak oskar'ın diğer bir ismi Astronatus ocellatusdur.Anlamı ise Astronatus( arka tarafında yıldız işareti olan) ocellatus(göz lekesi bulunan ) anlamına gelir.

10. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Bu konuda Kaan'a katılıyorum yavru olması çok zor değildir yeterki su şartları uygun olsun sağol Şafak abi çok güzel paylaşım olmuş...

11. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Latince Adı: Herichthys cyanoguttatus(Texas)

Habitatı ve Anavatanı: Orta Amerika nehirleri

Beslenme Biçimi: Hem etçil, hem otçul.

Davranış Biçimi: Agresif

Kendi Türlerine Davranışı: Agresif

Yüzme Seviyesi: Orta-Dip-Yüzey

Cinsiyet Ayrımı: Erkekler daha büyük olur ve kafaları daha şişkin olur. Tek eşlidir. Erkeklerin kuyruk yüzgecinin sonunda siyah leke bulunur.(Siyah leke bulunmayan erkeklerde olabilir.)

Üreme: Dikey bir yüzeye 1000 civarı yumurta dökerler. Dişi yumurtaları korur, erkekse bölgeye başka balık yaklaştırmaz. Yavrular 5 günlük olunca serbest yüzmeye başlarlar, küçük canlı yemlerin yanında anne babanın mukozasıyla da beslenirler.

Sıcaklık: 24-26 °C

En Fazla Büyüdüğü Boy: 30 cm

En Az Akvaryum Hacmi: 500lt

Su Sertliği: Orta

pH: 7.0

Zorluk Seviyesi: 2

Genel Yorum: Büyük boyutlara ulaşan balıklardır. Akvaryumda taşlardan mağaralar yapılmalı ortada geniş yüzme alanı bırakılmalıdır. Beyaz, sarı, turuncu, kırmızı renkte olabilr. Büyük akvaryumlarda diğer Orta Amerika Cichlidleri'yle beraber bakılabilir. Çeşitli renk varyasyonları vardır. Kendinden küçük balıklara karşı tehlikelidir. Birleşik Amerika'nın tek yerli cichlid türüdür.
    Resim:

Bayramdan sonra akvaryumuma ilave ediceğim bir balıktır benim hoşuma gidiyor büyük olduğundan dolayı benim diğer balıklarım (Astronot,Pacu,Green Teror)'e uyum sağlıyacağını düşünüyorum.

12. safak

safak

Kadircan tankına texas da ilave ediceğine sevindim gerçekten güzel balıklar.Senle akvaryum zevkimiz anlaşılan aynı kadir

13. Lake Tanganyika

Lake Tanganyika

Yer:
    İstanbul/Tepekent
    İsim:
    Yavuz Kaçar

Bu texaslara bayılıyoru :) ben pek fazla uyum sağlıcağını düşünmüyorum çok aşırı agresiftir texaslar heleki üreme döneminde ama akvaryumun 300 litreden yüksekse al ama dediğim gibi üreme zamanı akvaryumunda balık bulamazsın ;) green terrörler öledir üreme zamanı aşırı agresif oluyor oda üreme dönemedin akvaryumda balık bırakmaz :) Sana kalmış bişey ben önermiyorum ama o renkleri bitiriyor özellikle red texas çok güzel :)

14. cirol

cirol

Yer:
    Avcılar-İSTANBUL
    İsim:
    İsmail ATEŞ

Kadircan kardeşim kendinde söylemişsin zaten su şartları uygun olması gerektiğini + iyi bakım+uygun tank = sağlıklı yavru alma aynı şeylerden bahsediyoruz. :)

15. By_KadircaN

By_KadircaN

İsim:
    Kadircan Kurt

Haklısın İsmail abi aynı şeylerden bahsediyoruz :)

16. kaan07

kaan07

İsim:
    Kaan ÖNCÜ

Konu iyi gidiyor. kıvır:gif

Sayfayı Paylaş